BiH: Ilegalnim migrantima sve teže utvrditi identitet

Autor:

12.11.2019., Bihac, Bosna i Hercegovina - Kisa koja pada gotovo cijeli dan skoro je unistila kamp Vucjak u kojem trenutno boravi oko 1000 migranata. Taj broj se stalno povecava jer nove migrante policija konstantno dovodi u kamp.
Photo: Armin Durgut/PIXSELL

Armin Durgut/PIXSELL

Ravnatelj Službe za poslove sa strancima BiH Slobodan Ujić upozorio je kako veleposlanstva država iz kojih dolaze ilegalni imigranti surađuju sporo ili nikako u utvrđivanju identiteta onih koji stižu bez osobnih dokumenata, što dodatno otežava migrantsku krizu, objavilo je u petak sarajevsko “Oslobođenje”.

U razgovoru za ovaj list Ujić je kazao kako je Služba za poslove sa strancima BiH jedina u regiji zapadnoga Balkana koja uzima biometrijske podatke od ilegalnih migranata, odnosno vrši njihovo fotografiranje kako bi utvrdila identitet i pokušala provesti postupak readmisije.

“U prošloj godini smo na taj način utvrdili identitet više od 750 osoba i vratili ih u njihove države. Uz to, uzimanje biometrijskih podataka nam je pomoglo da za dvije godine izdvojimo dvadesetak osoba koje su predstavljale prijetnju za BiH po više osnova. Te smo osobe stavili pod nadzor, a onda ih vratili u zemlje iz kojih su ovdje došli”, kazao je Ujić.

No problem nastaje kada na temelju prikupljenih podataka inspektori pokušavaju utvrditi stvarni identitet migranata, jer na zamoble za provjerama veleposlanstva država iz kojih migranti tvrde da dolaze ne odgovaraju i po više od mjesec i pol, a ima slučajeva u kojima sve traje mjesecima.

„Ne reagiraju niti na naša četiri ili više dopisa. Zato pokušavamo do potrebnih podataka doći preko Interpola ili našega Ministarstva vanjskih poslova, ali sve to ide dosta usporeno”, kazao je Ujić.

U takvim uvjetima nemoguće je na učinkovit način kontrolirati što rade migranti čiji se stvarni identitet ne zna jer ih se ne može držati na jednom mjestu.

Poseban problem pritom su migranti koji opetovano čine kaznena djela.

Policija im u BiH izda rješenja kojima im se ograničava kretanje, no oni to ne poštuju, a nema ni mehanizma kojim bi ih se nadziralo.

Ujić jedino rješenje vidi u tome da se na takvim slučajevima više angažira pravosuđe odnosno tužiteljstva koja bi počinitelje kaznenih djela morala procesuirati što sada nije slučaj.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.