Belgija smatra da EU treba angažirati agenciju za tehničku ekspertizu algoritama. To je uvjet za regulaciju AI

Autor:

Photo: Christian Lue, Unsplash

Belgija smatra da Europska unija treba agenciju s tehničkom ekspertizom u algoritmima, i zalagat će se za to tijekom svog predsjedanja Vijećem sljedeće godine.

Zakonodavci EU trenutno su u završnim pregovorima o pravilima Unije o umjetnoj inteligenciji. Ostali pravilnici EU-a, poput onog o moderiranju sadržaja, također će zahtijevati pomno ispitivanje algoritama, posebno onih koje koriste vrlo velike internetske platforme. Belgija sada pokazuje zabrinutost da blok neće imati dovoljno, ili pak, previše rascjepkano, tehničko razumijevanje da podupre upravljanje umjetnom inteligencijom i provedbu drugih pravila.

“Moramo razumjeti kako algoritam funkcionira prije nego što budemo u mogućnosti identificirati jesu li određene stvari prihvatljive ili ne”, rekao je Mathieu Michel, mlađi državni ministar za digitalizaciju. “Imati strukturu koja nam omogućuje da dođemo do objektivne analize algoritama, to je nešto što je važno.” Nejedinstvena reakcija Europe na TikTok,  u kojoj su nekoliko zemalja i institucija EU-a  samostalno procjenjivale rizik aplikacije, također je pokazala zašto postoji potreba za tehničkim kapacitetom diljem EU-a za provjeru algoritama, ustvrdio je. Opunomoćena  europska agencija za algoritme mogla bi biti takva struktura, rekao je Michel, pozivajući se na Europsku agenciju za lijekove ili agenciju bloka za kibernetičku sigurnost (ENISA) kao model za takav pothvat.

Michel ne želi s novom agencijom krenuti od nule. Predložio je unapređenje statusa nedavno otvorenog Europskog centra za algoritamsku transparentnost (ECAT) u Sevilli, koji će pružati tehničku ekspertizu o sustavima pokretanim umjetnom inteligencijom kako bi se uočila kršenja pravila EU o moderiranju sadržaja i Zakona o digitalnim uslugama (DSA). ECAT-om trenutačno upravlja Zajednički istraživački centar Komisije, interni think tank i njen digitalni odjel.

U iščekivanju pravilnika o umjetnoj inteligenciji u EU-u, neka tijela za zaštitu podataka već su preuzela nove ovlasti nadziranja algoritama, postavljajući pitanje nije li Belgija zakasnila sa svojim potezom. Ali Michel je upozorio da u provedbi pravila EU-a o zaštiti podataka Europa ostaje s tijelima koja su “fragmentirana”, dodajući da upravljanje umjetnom inteligencijom “ne bi trebalo ići istim putem”.

Belgija je već razgovarala o toj ideji s oko 10 članica EU-a i stavit će je na dnevni red kada preuzme predsjedanje Vijećem 1. siječnja 2024., piše POLITICO.

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.