Austrija priprema milijarde eura pomoći za dobavljača energije

Autor:

epa10122760 A gauge sits on outdoor pipework at the underground gas storage facility operated by RWE Gas Storage CZ near Haje u Pribrami, Czech Republic, 15 August 2022. The voluntary commitment by EU member states from the summer 2022 to reduce gas consumption by 15% means that the Czech Republic will have to save about a billion cubic meters at the national level.  EPA/MARTIN DIVISEK

EPA/MARTIN DIVISEK

Austrijska vlada najavila je više milijardi eura pomoći najvećem dobavljaču energije Wien Energie koji se našao u financijskim problemima zbog naglog rasta cijena struje i plina.

Kompaniji je obećana odgovarajuća pomoć, napisala je na Twitteru ministrica za klimu, okoliš, energiju, mobilnost, inovacije i tehnologiju Leonore Gewessler.

Wien Energie podružnica je bečkog gradskog poduzeća Wiener Stadtwerke.

Medijska izvješća upućuju na zaključak da bi Wien Energie mogao imati problema s likvidnošću jer mora položiti oko 1,7 milijardi eura kolaterala za nabavu energije u narednim danima.

Povrh tih 1,7 milijardi eura, kompaniji je potrebno još šest milijardi eura, priopćilo je ministarstvo financija u ponedjeljak.

Wien Energie prethodno je izvijestio da su propisani depoziti u trgovini energentima ponovo naglo porasli u posljednje vrijeme.

Tvrtka je demantirala medijske napise da je insolventna, napisavši u nedjelju navečer na Twitteru: “Ne, Wien Energie nije insolventan/nije bankrotirao”, poručili su.

Wien Energie i Wiener Stadtwerke zdrave su tvrtke s najvišim kreditnim rejtingom, navodi se u priopćenju, uz napomenu da se i dobavljači u susjednoj Njemačkoj suočavaju sa sličnim problemima.

Kompanije u Njemačkoj već primaju državnu pomoć, što do sada u Austriji nije bio slučaj, istaknuli su.

Njemački uvoznik plina Uniper zatražio je u ponedjeljak od vlade u Berlinu novi hitni zajam od četiri milijarde eura, povrh već iskorištenih devet milijardi, kako bi se mogao nositi sa snažnim rastom tržišnih cijena.

U srpnju njemačka vlada osigurala mu je 15 milijardi eura pomoći, preuzevši 30-postotni vlasnički udio i obećavši devet milijardi eura kreditne linije putem državnog zajmodavca KfW-a.

Uniper kupuje plin na fizičkom tržištu budući da je ruski Gazprom smanjio isporuke plinovodom Sjeverni tok 1 za četiri petine zbog problema s povratom turbine sa servisa u Kanadi i redovnog održavanja.

Zbog smanjenih isporuka ruskog plina kompanija je u prvoj polovini godine poslovala s neto gubitkom od 12,3 milijarde eura.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.