Apel za spas BiH: Otkriće Nacionala zainteresiralo veleposlanstva i regiju

Autor:

09.06.2021., Zagreb - Stjepan Mesic, bivsi Predsjednik RH. 

Photo: Sasa ZinajaNFoto

Saša Zinaja/Nfoto

“Apel za spas BiH”, dokument o čijem je radnom nacrtu Nacional ekskluzivno izvijestio u novom broju, uzburkao je javnost i veleposlanstva u regiji.

Kako doznaje Nacional iz krugova bliskih bivšem predsjedniku Republike Stjepanu Mesiću, jednome od inicijatora i autora Apela, brojna veleposlanstva zainteresirala su se za taj dokument, a neka, u Hrvatskoj, zatražila su i integralni tekst, premda još nije riječ o usuglašenoj verziji, nego tek o radnom nacrtu.

Nacional je u novom broju ekskluzivno objavio radni nacrt “Apela za spas Bosne i Hercegovine”, koji zajednički izrađuju demokratski orijentirani članovi posljednjeg Predsjedništva SFRJ: Stjepan Mesić iz Hrvatske, Bogić Bogićević iz Bosne i Hercegovine i Vasil Tupurkovski iz Sjeverne Makedonije. Taj je nacrt pripremio Stjepan Mesić, a nakon što zajednički usvoje konačno usuglašeni tekst, uputit će ga ključnim instancama na kojima se o odlučuje o Bosni i Hercegovini, ali i cijeloj javnosti.

APEL ZA SPAS BIH: Mesić, Bogićević i Tupurkovski: ‘Koncept konstitutivnih naroda treba napustiti, a jedino rješenje za BiH je građanska država’

Načelno, Mesić, Bogićević i Tupurkovski u svom Apelu zagovaraju posve suprotno rješenje za BiH od etničkih koncepata Republike Srpske i HDZ-a BiH, koje podržavaju vlasti iz Beograda i Zagreba. Za razliku od takvih politika, koje u nacionalno podijeljenoj zemlji nastoje dodatno osnažiti etnički na račun građanskog načina odlučivanja, inicijatori i autori “Apela za spas BiH” uvjereni su da je “jedino rješenje za Bosnu i Hercegovinu građanska država”.

Vijest Nacionala o Apelu za spas BiH prenijela je većina utjecajnijih medija u BiH, Hrvatskoj i Srbiji, a suator dokumenta i bivši predsjednik Republike Stjepan Mesić o njemu je u srijedu dao intervju Jutarnjem listu, u kojemu je ponovio kako je dokument još uvijek u fazi usuglašavanja.

Upitan hoće li Apel biti suprotstavljen politici sadašnjih hrvatskih vlasti prema BiH, Mesić je odgovorio kako “neće komentirati politiku hrvatskih tijela jer to je njihova stvar”, ali i dodao kako “ima pravo na vlastito mišljenje o rješavanju problema u BiH i zbog toga ćemo Bogićević, Tupurkovski i ja izići s Apelom za spas BiH”.

Upitan zamjera li mu predsjednik Republike Zoran Milanović to što se Mesićeva stajališta o BiH stubokom razlikuju od njegovih, Mesić je podsjetio na Milanovićevu izjavu kako se njih dvojica susreću i razgovaraju. “U nekim pitanjima se slažemo, a u nekim ja pokušavam nagovoriti njega ili on mene, ali nas dvojica smo i dalje prijatelji”, kazao je Mesić.

Upitan ne misli li, kao službeni Zagreb, da postoji tendencija majoriziranja tamošnjih Hrvata u BiH, koja se najbolje vidi na primjeru Željka Komšića jer je glasovima Bošnjaka izabran u Predsjedništvo BiH, Mesić je odgovorio kako je to jedno od pitanja koja pokušavaju razriješiti u Apelu za spas BiH. “Hrvatska politika vodila se principom ‘što više putovnica se podijeli u BiH, to će biti sigurnija pozicija Hrvata’, a to je bilo pogrešno. Želim reći da su i neke izvanjske politike imale utjecaj na sadašnje stanje u kojem je Bosna i Hercegovina”, kazao je Mesić.

“Što se tiče Željka Komšića”, dodao je, “prema mojem mišljenju, njegov izbor predstavlja korak prema građanskoj državi, jer za njega su uz Bošnjake i Hrvate glasali Srbi i pripadnici manjina. Oni su glasali za Komšića jer on podržava BiH, bio je pripadnik Armije BiH. Jednostavno, Komšiću se ne može prigovoriti da je bilo gdje bio protiv Bosne i Hercegovine. Osim toga, u Predsjedništvo BiH ne bira se predstavnik Hrvata, Srba i Bošnjaka. Bira se po jedan član iz hrvatskog korpusa, kao i iz bošnjačkog, odnosno, srpskog, međutim, oni svaki za sebe ne predstavljaju nikoga, nego predstavljaju državu Bosnu i Hercegovinu. Na žalost, ta činjenica izgubila se u sadašnjim političkim svađama i ispada da oni predstavljaju Bošnjake, Srbe i Hrvate. Ali to jednostavno nije točno”.

Mesić je odgovorio i na molbu da komentira “stajalište nekih ovdašnjih dužnosnika prema kojima je Milorad Dodik saveznik, pa čak i prijatelj Republike Hrvatske”, što je bila očita novinarska aluzija na stavove predsjednika Republike Zorana Milanovića. “Ne znam čiji prijatelj je Dodik, ali znam da je on razbijač Bosne, baš kao i Dragan Čović”, odgovorio je Mesić.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.