Amerikanci David Julius i Ardem Patapoutian dobitnici Nobelove nagrade za medicinu

Autor:

epa09505306 A handout photo made available by the University of California, San Francisco shows David Julius after winning the 2020 Breakthrough Prize in Life Sciences in San Francisco, California, USA, 05 September 2019 (issued 04 October 2021). Julius, along with Ardem Patapoutian of the Howard Hughes Medical Institute, Scripps Research have won the 2021 Nobel Prize in Physiology or Medicine for their discovery of receptors for temperature and touch.  EPA/UNIVERSITY OF CALIFORNIA, SAN FRANCISCO / HANDOUT  HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

EPA/UNIVERSITY OF CALIFORNIA

Dobitnici Nobelove nagrade za medicinu u 2021. su Amerikanci David Julius i Ardem Patapoutian, zaslužni za otkriće načina na koji živčani sustav osjeća temperaturu i dodir, objavljeno je u ponedjeljak u Stockholmu.

Njihova “revolucionarna otkrića” omogućila su “razumijevanje kako toplina, hladnoća i mehanička sila mogu potaknuti nervne impulse koji nam omogućuju da percipiramo i prilagodimo se svijetu”, obrazložio je žiri Nobelove nagrade svoj ovogodišnji odabir na konferenciji u Karolinska Institutu u Stockholmu. “To znanje koristi se za razvoj terapija za širok raspon bolesti, uključivo za kroničnu bol”, objašnjava se.

David Julius (65), profesor na Sveučilištu Kalifornija, koristio je kapsaicin, aktivni sastojak paprike koji izaziva osjećaj pečenja, kako bi identificirao senzor u nervnim završecima kože koji reagira na toplinu.

Ardem Patapoutian, profesor na Scripps Research u Kaliforniji, rođen 1967. godine, koristio je stanice osjetljive na pritisak kako bi otkrio novu klasu senzora koji odgovaraju na mehanički poticaj na koži i unutarnjim organima.

Nagađalo se da bi ovogodišnja Nobelova nagrada za medicinu, 120 godina od utemeljenja tih priznanja, mogla otići u ruke izumitelja cjepiva na bazi glasničkog mRNA, stručnjaka za nove metode liječenja reumatologije, za znanstvena istraživanja epigenetike ili za istraživanja rezistentnosti na antibiotike.

Prošle godine, u jeku pandemije, Nobelova nagrada 2020. dodijeljena je virolozima, trima stručnjacima koji su otkrili opasni hepatitis C.

Dodjela Nobelovih nagrada nastavlja se u utorak u Stockholmu gdje će biti obznanjen ovogodišnji laureat priznanja za fiziku, a u srijedu će se objaviti ime dobitnika nagrade za kemiju, u četvrtak za književnost te u petak za mir, jedina nagrada koja se dodjeljuje u Oslu. Nagrada za ekonomiju bit će objavljena u ponedjeljak, čime završava ovogodišnji ciklus.

Švedska Kraljevska Akademija dodjeljuje Nobelove nagrade u navedenim kategorijama svake godine pojedincima ili skupinama čiji su uspjesi iznimni.

Novčano priznanje donosi dobitniku 10 milijuna švedskih kruna, a to je nešto manje od milijun eura.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.