Akcija za spas: U Jadranu ima samo 18 živih primjeraka ugrožene vrste plemenite periske

Autor:

Aquarium Pula

Stručnjaci će sredinom studenoga iz mora izvaditi kolektore i utvrditi nalazi li se u njima mlađ najvećeg mediteranskog školjkaša koji je od jeseni 2016., kada ga je napao nepoznati parazit, izložen masovnom pomoru pa traje akcija za spas te vrste

Plemenita periska (Pinna nobilis), najveći mediteranski školjkaš i endem Sredozemnog mora, kritično je ugrožena vrsta te joj prijeti izumiranje. Tijekom jeseni 2016. uz obalu Španjolske zabilježene su pojave masovnog pomora plemenitih periski, a u 2020. godini ta je pojava zahvatila sve zemlje Mediterana sa smrtnošću populacija i do 100 posto. Točna patogeneza uginuća plemenite periske nije utvrđena. Mogući uzročnik njihova masovnog pomora je „Haplosporidium pinnae“, parazit iz skupine truskovaca (Sporozoa) koji parazitira u tkivu periske, no nije potvrđeno je li to jedini uzrok smrtnosti. Životni ciklus parazita slabo je poznat, no smatra se da je prijenos s periske na perisku moguć te da mu pogoduje porast prosječne temperature mora kao posljedica klimatskih promjena, osobito tijekom ljeta. U hrvatskom dijelu Jadranskog mora, od prve pojave zaraze u svibnju 2019. i masovnog pomora, potvrđen je veći broj živih jedinki na različitim lokacijama. Prema trenutnim podacima, u prirodi je 18 živih jedinki plemenite periske duž Jadrana.

U borbu za spas plemenite periske uključio se i Aquarium Pula koji skrbi za dvije odrasle i dvije juvenilne jedinke plemenite periske koje se nalaze u posebnom karantenskom odjelu. FOTO: Aquarium Pula

Na pitanje što Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja poduzima za očuvanje plemenite periske, Navigare je primio sljedeći odgovor: “Od ljeta 2019. Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja kontinuirano radi na ovoj problematici, u suradnji sa znanstveno-stručnom zajednicom, javnim ustanovama za upravljanje nacionalnim parkovima i parkovima prirode te javnim ustanovama za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima jedinica regionalne i lokalne samouprave. Kako bi se organizirano i sustavno pristupilo provedbi mjera za očuvanje plemenite periske, oformljena je neformalna radna grupa stručnjaka koji kontinuirano razmjenjuju informacije i komuniciraju provedbu aktivnosti.“

Od 2020. kroz projekt „Očuvanje plemenite periske u Jadranskom moru“ Zavod za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja koordinira provedbu aktivnosti očuvanja periske u hrvatskom dijelu Jadranskog mora. Te aktivnosti provode se kroz tri potprojekta koja sufinancira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Nositelji potprojekata su Javna ustanova „More i krš“ za južni Jadran, Javna ustanova Park prirode „Telašćica“ za srednji Jadran i Javna ustanova Nacionalni park „Brijuni“ za sjeverni Jadran, koji koordiniraju i provode aktivnosti očuvanja periske na regionalnoj razini, u suradnji s partnerima. “Aktivnosti koje se koordinirano provode su zaštita preostalih živih jedinki, identifikacija onih potencijalno otpornih koje bi se mogle razmnožavati i stvoriti prirodni imunitet, zatim postavljanje kolektora ličinki periske uz fizičku zaštitu prikupljenih jedinki od antropogenih djelovanja, ali i od prirodnih predatora, kako bi se povećala njihova stopa preživljavanja te ex-situ zaštita određenog dijela živih jedinki u karantenskim bazenima uz uspostavu protokola za razmnožavanje u ex situ uvjetima”, kažu iz Ministarstva.

Voditeljica stručnog odjela Aquariuma Pula Marija Aleksandra Bel Dajković, stručna suradnica biologinja Matea Stankić i vlasnica i direktorica Aquariuma Pula dr. sc. Milena Mičić. FOTO: Aquarium Pula

Putem akcije „Jeste li ih vidjeli?“ koja je 2019. proširena i na plemenitu perisku, s ciljem uključivanja javnosti u određivanje rasprostranjenosti vrsta te podizanja svijesti o važnosti njihova očuvanja, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja poziva javnost da dojavi lokacije na kojima su opažene žive jedinke plemenite periske, kako bi se identificirale i očuvale žive jedinke plemenite periske u prirodi te pratilo stanje populacije plemenite periske. “Građani su pozvani da informacije o živim jedinkama plemenite periske, lokacijama na kojima su opažene te fotografije dojave putem poveznice na mrežnim stranicama Zavoda za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja ili na e-mail adresu [email protected]. Nakon obrade zaprimljene dojave postaju javno dostupne te se mogu pregledati na Bioportalu gdje su dostupni i podaci o lokacijama plemenite periske dosad prikupljeni u suradnji sa znanstveno-stručnom zajednicom te zainteresiranom javnošću.”

U borbu za spas plemenite periske uključio se i Aquarium Pula, smješten u 130 godina staroj utvrdi Verudela koju danas nastanjuju stotine vrsta riba sjevernog i južnog Jadrana i nekoliko vrsta iz tropskih morskih i slatkih voda, kao i ribe hrvatskih rijeka i jezera. Aquarium Pula svoj razvoj neprekidno usmjeruje k zaštiti najosjetljivijih i najugroženijih jadranskih vrsta, uz konstantno podizanje svijesti javnosti. Trenutno Aquarium Pula skrbi za dvije odrasle i dvije juvenilne jedinke plemenite periske koje se nalaze u posebnom karantenskom odjelu, u strogo kontroliranim akvarijskim uvjetima. Masovni pomor plemenite periske uzrokovan je pojavom parazita „Haplosporidium pinnae“, najvjerojatnije u međudjelovanju s bakterijom „Mycobacterium sherrisii“, od kojih se periska nema kako obraniti, kazali su za Navigare iz te ustanove te dodali: “Znanstvene institucije i akvariji Europe, uključujući i nas, trenutno na životu održavaju stotinjak periski pod ljudskom skrbi, od kojih je većina smještena u Španjolskoj. Ujedno se provode mnogobrojna znanstvena istraživanja na periskama, kao i na gore navedenim patogenima, koja će biti od velike koristi pri upravljanju vrstom i povećanju učinkovitosti trenutnog planiranja akcija zaštite. Ulažu se veliki napori u razvoju metoda za dugoročno održavanje i rast jedinki, odraslih i juvenilnih, te u pokušaju razmnožavanja istih u strogo kontroliranim ex-situ uvjetima. Za razliku od konzumnih vrsta školjkaša, razmnožavanje plemenite periske nije još uvijek posve usavršeno, što otežava buduće aktivnosti reintrodukcije. Malobrojne preživjele jedinke od ključne su važnosti za obnovu populacije, stoga je krucijalno osigurati potomstvo ovoga školjkaša u nadi da će tako plemenita periska opet moći nastaniti naša mora i ponovno postati vitalan dio sredozemnog morskog ekosustava, jednom kada se situacija stabilizira.”

 

Kolektori za prihvat mlađi odnosno ličinki periska postavljeni su na više lokacija u Jadranu, od Dubrovnika do Rovinja, u nadi da će se vrsta sačuvati od izumiranja

 

Prateći stanje svih populacija (metapopulacija) plemenitih periski u Sredozemlju i na temelju zadnjeg online IUCN-ova (Međunarodni savez za očuvanje prirode i prirodnih bogatstava) kongresa, kojem su prisustvovali nadležno Ministarstvo i Aquarium Pula sa svim državama Sredozemlja i 45 znanstvenika, može se reći da je broj preživjelih plemenitih periski u Sredozemlju vrlo limitiran te da je preživljavanje divljih populacija toga školjkaša neizvjesno. Stoga je status ugroženosti plemenite periske, prema IUCN-ovu crvenom popisu, izmijenjen iz ugrožene u kritično ugroženu vrstu, odnosno vrstu kojoj prijeti izravno izumiranje. “Teško je procijeniti brojnost plemenitih periski u Jadranu, trenutna procjena je da se radi o 18 preživjelih jedinki. Aquarium Pula je od 2019. godine izravno angažiran na prvoj liniji u pokušaju spašavanja ove endemske vrste, a odlukom nadležnog Ministarstva trenutno smo jedina ovlaštena institucija u Republici Hrvatskoj za čuvanje u ex-situ uvjetima ličinki i mladih jedinki plemenite periske. Za provođenje tog nimalo lakog zadatka uspostavili smo suradnju s nizom znanstvenih institucija, među kojima bismo posebno istaknuli Institut za okoliš i znanost o moru Sveučilišta u Valenciji (IMEDMARUCV), odnosno s doktorima znanosti Joséom Tenom i Jose Rafaelom Garcia-Marchom na očuvanju i usavršavanju tehnika za skrb plemenite periske u strogo kontroliranim ex situ uvjetima”, rekli su iz Aquariuma Pula.

U cilju spašavanja plemenite periske u Sredozemlju i u nadi da će se vrsta sačuvati od izumiranja, početkom lipnja 2020. i 2021. godine postavljeni su na više lokacija diljem Jadrana – od Dubrovnika do Rovinja – kolektori za prihvat mlađi odnosno ličinka periski. U dogovoru sa Zavodom za zaštitu okoliša i prirode pod nadležnim Ministarstvom i uz pomoć Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i radne grupe za očuvanje periske, stručnjaci će sredinom studenoga svake godine vaditi kolektore kako bi se ustanovilo eventualno prisustvo mlađi periske. Na opisani način tako su pristigle postojeće jedinke o kojima trenutno skrbi Aquarium Pula.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.