28 izvođača na Drugom eksperimentalnom zvučnom događanju ‘Gibanja’ 

Autor:

Kontejner

Drugo izdanje eksperimentalnog zvučnog događanja „Gibanja“ održat će se od 9. do 12. studenoga u Zagrebu u Pogonu Jedinstvo, klubovima Peti kupe i Močvara te u Muzeju suvremene umjetnosti. 

Kako je prošlogodišnje, prvo izdanje „Gibanja“ nadišlo sva očekivanja, tako su i organizatori te manifestacije – KONTEJNER | biro suvremene umjetničke prakse – odlučili ove godine pojačati inozemna gostovanja kao i sam koncertni program. Tako organizatori naglašavaju da su „Gibanja“ „međunarodna manifestacija koja predstavlja izuzetno uzbudljiv program iz područja eksperimentalnih zvučnih izričaja, umjetnosti zvuka, prostorno-zvučnog te audiovizualnog stvaralaštva s naglaskom na izričaje koji mijenjaju način slušanja i auditivnu percepciju“.

U programu sastavljenom od gostovanja međunarodnih i domaćih glazbenih umjetnika i umjetnica koji se bave malo drugačijim zvukom, posebno se ističe virtuoz na sintesajzeru svjetskog glasa Nizozemac Thomas Ankersmit, francuski umjetnik imerzivnih vizuala MAOTIK koji nastupa s violončelistom i producentom Maartenom Vosom iz Nizozemske, te južnokoreanska violončelistica Okkyung Lee, najpoznatija po specifičnim noise improvizacijama. Organizator „Gibanja“ predstavlja ove godine i praizvedbe dviju novih zvučnih produkcija hrvatskih umjetnika: prostorno-zvučne kompozicije izvest će tonota odnosno Ivona Eterović i Miodrag Gladović.

„Gibanja“ će biti otvorena u srijedu, 9. studenoga, u 20.30 u klubu Peti kupe, audiovizualnim nastupom MAOTIK-a i Maartena Vosa koji će izvesti svoj rad „Erratic Weather“. Njihov projekt tematizira klimatske promjene, a umjetnici ga izvode koristeći različite izvore informacija o vremenu koje preuzimaju iz online baze podataka i obrađuju u stvarnom vremenu kako bi se generirale vizualne i zvučne kompozicije. Glazbenik i umjetnik zvuka Thomas Ankersmit, najpoznatiji po besprijekornom upravljanju sintesajzerom Serge Modular, nastupit će u četvrtak, 10. studenoga, u 19 sati u Pogonu Jedinstvo s radom „Perceptual Geography“ nastalim u čast velike umjetnice Maryanne Amacher, pionirke psihoakustičkog zvuka. Ankersmith, koji će prije početka svog nastupa održati predavanje, imerzivnom zvučnom kompozicijom „Perceptual Geography“ transformira ne samo prostor u kojem nastupa, već i tijela slušatelja koja postaju generatori frekvencija. Zadnjeg dana „Gibanja“, u subotu, 12. studenoga, u 20 sati u Pogonu Jedinstvo nastupit će violončelistica Okkyung Lee poznata po specifičnom, bučnom i improvizacijskom tretmanu svog instrumenta te po inspiraciji koju crpi iz široke lepeze glazbenih utjecaja: jazza, zapadnjačke klasike te tradicionalne i popularne glazbe svoje domovine Južne Koreje.

Na drugim „Gibanjima“ predstavit će se ukupno 28 umjetnika i umjetničkih kolektiva: Alen Sinkauz, Nenad Sinkauz, Andrea Matošević, Miodrag Gladović, Mario Kalogjera, MAOTIK & Maarten Vos, Babilonska, Thomas Ankersmit, tonota, Jata C, Hana Hostić, Anja Karakaš, Hrvoje Nikšić, Luka Pekas, Andrija Peršun, Davor Sanvincenti, Mariska de Groot, PLF, Ivar Roban Križić & Bojan Krhlanko te Okkyung Lee. Program je ostvaren uz prijateljsku podršku fondacije Ernst von Siemens te sufinanciran sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Francuskog instituta u Hrvatskoj, Turističke zajednice grada Zagreba i Gradskog ureda za kulturu Grada Zagreba.

 

OZNAKE: kontejner, gibanja

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.