17-godišnji napadač Antwerpa koji je srušio Barcelonu nova je senzacija francuskog nogometa

Soccer Football - Champions League - Group H - Royal Antwerp v FC Barcelona - Bosuilstadion, Antwerp, Belgium - December 13, 2023 Royal Antwerp's George Ilenikhena celebrates scoring their third goal REUTERS/Yves Herman Photo: YVES HERMAN/REUTERS

YVES HERMAN/REUTERS

Warren Zaire-Emery (17 godina i 280 dana) je u srijedu navečer u 56. minuti zabio za izjednačenje PSG-a na gostovanju u Dortmundu i time postao najmlađi ikad Francuz s golom u Ligi prvaka. Međutim, u statusu rekordera bio je tek nešto više od pola sata jer je u sudačkoj nadoknadi francuski napadač u dresu Antwerpa George Ilenikhena (17 godina i 119 dana) zabio za 3-2 pobjedu nad Barcelonom. Doduše, ako ste vidjeli taj gol i pritom zamijetili staturu mladog Francuza vjerojatno ste pomislili kako momak izgleda malo starije, međutim znate kako to ide sa današnjim nogometnim generacijama, razvijaju se brže nego što je to bio slučaj nekad s nama „malo starijima“.

Ilenikhena je rođen u nigerijskom Lagosu a kad je imao tri godine s roditeljima je došao u Antony, južno predgrađe Pariza. Nogometno se razvijao u lokalnoj akademiji Antony Football Evolution sve do ljeta 2021. kad je prešao u Amiens koji je upravo tada ispao u drugu ligu. Koliko je već tada bio dominantan kaže podatak da je tijekom sezone 21/22 za francusku U-17 selekciju zabio 24 (!) gola. Za prvu momčad Amiensa debitirao je u Coupe de France u studenom 2022. a do kraja sezone upisao je dva seniorska gola u 16 Ligue 2 utakmica u kojima je, osim jednog nastupa u prvih 11, ulazio u igru tijekom drugog poluvremena.

„Pratili smo ga dugo i to što je izabrao baš nas nešto govori“, rekao je sportski direktor Antwerpa Marc Overmars nakon što je njegov klub ljetos za 5 milijuna eura doveo ovog wonderkida kojega je Guardian ove godine stavio na poznatu listu najboljih svjetskih igrača rođenih 2006. na kojoj se našao i Hajdukov Noa Skoko.

Ilenikheni su trebala oko dva mjeseca adaptacije na višu razinu nogometa a od tada je u šest utakmica Jupiler lige, ali u ukupno samo 93 minute u igri, zabio nevjerojatna četiri gola a u srijedu navečer je zabio Barceloni u drugoj minuti nadoknade, 13 minuta nakon što je u 79. ušao u igru.