Vlada utvrdila prijedloge dvaju urbanističkih planova na Medvednici

Autor:

Zagreb, 26.01.2014 - Zagreb bi u sljedeæe tri i pol godine ponovno trebao dobiti sljemensku žièaru, jednu od svojih turistièkih atrakcija, koja je 2007. bez puno buke neslavno propala i nakon 44 godine otišla u povijest. Bilo je to 30. lipnja 2007. godine, kada je zbog kvara motora i neisplativosti popravka ta najduža jednoužna žièara u Europi službeno prestala s radom. Trebala bi je zamijeniti modernija, sigurnija i veæa žièara koja æe posjetiteljima opet omoguæiti jedinstven doživljaj odlaska na Medvednicu gondolom. Na slici ostaci kabina pored sljemenske ceste u blizini donje postaja Žièare Sljeme.
foto FaH/ Dario GREZLJ /ds

Vlada je na sjednici u četvrtak utvrdila prijedloge Urbanističkog plana uređenja (UPU) “Vršna zona” Medvednica i UPU-a “Skijaški kompleks” Medvednica, koji su važni Zagrebu jer su preduvjet za početak radova na sljemenskoj žičari.

To su prvi UPU-i državnog značaja i prvi za koje Vlada utvrđuje prijedlog plana te upućuje u javnu raspravu. Nositelj izrade planova je Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, a koordinator Hrvatski zavod za prostorni razvoj. Sve troškove izrade i donošenja prostornih planova snosi Grad Zagreb, doznaje Hina u Ministarstvu graditeljstva i prostornoga uređenja.

Istovremeno se provodi postupak strateške procjene utjecaja na okoliš, sukladno Zakonu o zaštiti okoliša. U prijedloge planova ugrađene su mjere zaštite okoliša i ublažavanja utjecaja na ciljeve očuvanja i cjelovitosti područja ekološke mreže.

Prijedlog UPU-a “Vršna zona” propisuje uvjete za rekonstrukciju i gradnju gornje stanice žičare iz smjera Zagreba, rekonstrukciju građevine Vidikovca u sklopu gornje stanice skijaške žičare Panjevina, sportskih sadržaja, rekonstrukciju i turističku valorizaciju TV tornja te dopunu ponude Tomislavova doma sportsko-rekreacijskim sadržajima.

Prijedlog UPU-a “Skijaški kompleks” propisuje uvjete za rekonstrukciju i gradnju skijaških žičara i staza, novog akumulacijskog jezera i dopunu sustava zasnježenja, sportskih i turističkih sadržaja, potrebnih površina za očekivani broj posjetitelja te smještaj helidroma za hitne intervencije na skijalištu.

Posebno je razmotrena mogućnost cjelogodišnjih sportsko-rekreacijskih aktivnosti planiranjem gradnje montažno-demontažnih konstrukcija za adrenalinske parkove i stazu za ljetno sanjkanje na površini skijaških staza, koje će se postavljati izvan skijaške sezone.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)