Lipanj u Art-kinu započinje 7. Ciklusom turskoga filma, nastavlja s filmskom programom Borders, otvaranjem Ljetnog Art-kina s premijerom filma ‘Pijana ulica’ Marina Lukanovića, premijerom filma ‘Ugriz risa’ Bernardina Modrića i ‘Plavi Petar’ Marka Šantića, gostovanjem izbora iz programa Animafesta te završava s dječjim festivalom Tobogan.

Ciklus turskoga filma održava se u Art-kinu od 1. do 4. lipnja, a ulaz je slobodan na program u cijelosti.

U Art-kino stiže filmski segment programa Borders s čak 13 filmskih naslova. Program otvara talijansko-šrilankanska drama ‘Za sina’ koja prati odnos majke i sina koji je rezultat njihova različitog odnosa prema sredini u kojoj žive – majka želi očuvati tradiciju dok se sin nastoji prilagoditi kulturnim utjecajima sredine. Gosti premijere su glumac Julian Wijesekara i producentica Gina Bruno. Nakon filmske projekcije, održat će se kratki razgovor s gostima. Program Borders se održava u Art-kinu od 6. do 11. lipnja.

Sezonu Ljetnog Art-kina u srijedu, 14. lipnja otvara premijera dokumentarnog filma Marina Lukanovića ‘Pijana ulica’ snimana u Rijeci. Pijana je mala, neugledna, gotovo nevidljiva uličica u strogom centru Rijeke. Lako ju je zaobići, jer je greška u urbanom tkivu, više prolaz nego ulica, no po svim karakteristikama ona je ponajviše trg.

Ljetno Art-kino donosi program Best of Animafest (najbolji filmovi ovogodišnje selekcije) i Cartoon d’Or (najbolji europski kratkiši) te japanski anime ‘U ovom kutu svijeta’ dok je na repertoaru dvorane Art-kina Retrospektiva: Rosto i program Hrvatski stripaši (u središtu tematskog programa Animafesta 2017 nalaze se adaptacije stripova u animirani film). Animafest stiže u Rijeku od 16. do 18. lipnja.

Ljetno kino donosi i program ‘Tri ljubavne priče’: Najsretniji dan u životu Ollija Makija, Projekt: Zajedno i Nakon ljubavi.

Ciklus Zvijezde francuskog filma, od 24. lipnja do 5. srpnja, predstavlja glumice čija je slava prelazila granice njihove domovine i velike kinematografije u kojoj su stvarale. Odabrani su filmovi koji ukazuju na najznačajnija kretanja u francuskoj kinematografiji od Drugog svjetskog rata do novog tisućljeća te ujedno predstavlja velike francuske glumice čija se popularnost može mjeriti s popularnošću američkih ‘starova’. Ciklus otvara romantična drama ‘Lola’, koju je redatelj Jacques Demy posvetio velikom prethodniku Maxu Ophülsu, a naslovnu je ulogu utjelovila Anouk Aimée.

Festival Tobogan dio je Ciglene kuće, jednog od sedam glavnih programskih pravaca Rijeka 2020 Europska prijestolnica kulture, čiji su domaćini Art-kino, Gradska knjižnica Rijeka i Gradsko kazalište lutaka. Ključna ideja ovog festivala je ljetne praznike u Rijeci pretvoriti u sadržajno i bogato razdoblje za djecu u kojem kultura i kreativnost imaju svoje istaknuto mjesto. Stvaranje dva tjedna intenzivne kulture za djecu, edukacijskih interaktivnih programa i zabave koji nadahnjuju osnovna su nit vodilja Tobogana. U programu festivala isprepliću se kino, kazalište i čitanje pa i više od toga.

Više informacija na www.art-kino.org.

RASPORED PROGRAMA ART-KINA ZA LIPANJ:

četvrtak, 1.6.

7. Ciklus turskoga filma:
18:00 AGA BEZ NOVCA (Züğürt Ağa), režija: Nesli Çölgeçen, uloge: Şener Şen, Erdal Özyağcılar, Nilgün Nazlı; Turska, 1985., 101 min. – komedija

20:30 Fiumare
RIJEČKA LUKA, režija: Slavko Goldstein, 1949., 17 min.
RIJEKA, LUKA SREDNJE EUROPE, režija: Mate Relja, 1963., 15 min.
Rijeka, naša najveća luka, režija: Srećko Weygand, 1955., 16 min.
JEDAN DAN U RIJECI, režija: Ante Babaja, 1955., 15 min.

petak, 2.6.

7. Ciklus turskoga filma:
19:00 DIVAN ŽIVOT (Neşeli Hayat), režija: Yılmaz Erdoğan, uloge: Yılmaz Erdoğan, Ersin Korkut, Büşra Pekin; Turska, 2009., 100 min. – komedija / drama

vRIsak 21:00 PETI BROD (Piata lod’), režija: Iveta Grófóva, prema romanu Monike Kompaníkove, uloge: Vanessa Szamuhelova, Matus Bacisin, Katarina Kamencova; Slovačka / Češka / Mađarska, 2017., 90 min. – drama/obiteljski

subota, 3.6.

17:00 OTO: ISTRAŽIVAČ DUBINA (Deep), režija: Julio Soto Gurpide, glasovi: Sara Spinčić, Sanja Marin, Janko Rakoš; Španjolska, 90 min. – animirani / obiteljski
7. Ciklus turskoga filma:

19:00 DŽEM OD SMOKVI (İncir Reçeli), režija: Aytaç Ağırlar, uloge: Halil Sezai Paracıkoğlu, Melike Güner, Mustafa Uzunyılmaz; Turska, 2011., 95 min. – drama

21:00 ZLI MAČAK Şerafettin (Kötü Kedi Şerafettin), režija: Ayşe Ünal, Mehmet Kurtuluş, uloge: Uğur Yücel, Demet Evgar, Okan Yalabık; Turska, 2016., 82 min. – animirani

nedjelja, 4.6.

17:00 Oto: Istraživač dubina

19:00 ŽIVOT PREMA NADIDE (Nadide Hayat), režija: Çağan Irmak, uloge: Demet Akbağ, Yetkin Dikinciler, Sevil Akı; Turska, 2015., 117 min. – komedija

21:00 MOJ DRAGI BRAT (Canım Kardeşim), režija: Canım Kardeşim, uloge: Tarık Akan, Kahraman Kıral, Halit Akçatepe; Turska 1973., 92 min. – drama

Vrisak MAK 20:00 Trg Dijamanta (La plaça del Diamant), režija: Francesc Betriu, prema romanu Mercè Rodorede, uloge:  Silvia Munt, Lluís Homar, Joaquim Cardona; Španjolska, 1982., 111 min. – drama

ponedjeljak 5.6.

MAK 18:00 Kino učionica: Gledaj mizoginiju – O Misterijima organizma / predavačica: Betty Stojnić

«12» 19:00 MATURA (Bacalaureat), režija: Cristian Mungiu, uloge: Adrian Titieni, Maria-Victoria Dragus, Lia Bugnar; Rumunjska / Francuska / Belgija, 2016., 128 min. – drama

«15» 21:00 GIMME DANGER, Jim Jarmusch; Sjedinjene Američke Države, 2016., 108 min. – dokumentarni / glazbeni

vRisak
MAK 21:00 Pozdrav s Marijom (Pożegnanie z Marią), režija: Filip Zylber, prema romanu Tadeusza Borowskog, uloge:  Marek Bukowski, Agnieszka Wagner, Katarzyna Jamróz; Poljska, 1993., 97 min – drama / romantični / ratni

utorak, 6.6.

Borders
19:00 ZA SINA (Per un figlio), režija: Suranga Deshapriya Katugampala, uloge: Kaushalaya Fernando, Nella Pozzerle, Julian Wijesekara; Italija / Šri Lanka, 2017., 74 min. / razgovor s gostima

21:00 ŠKOLA BABILONSKA (La cour de Babel), režija: Julie Bertuccelli, uloge: Maryam Aboulgila, Felipe Arellano Santibanez, Miguel Angel Cegarra Monsalve; Francuska, 2013., 89 min. – dokumentarni

srijeda, 7.6.

Borders
19:00 DRUGI (Der Andere), režija: Feo Aladag, uloge: Nama Traore, Jesper Christensen, Milan Peschel; Njemačka, 2016., 99 min. – drama

21:00 MARE NOSTURM, režija: Rana Kazkaz, Anas Khalaf, uloge: Ziad Bakri, Zayn Khalaf; Francuska / Sirija / Jordan;, 2016., 14 min. – kratki / drama // PIROGA (La pirogue), režija: Moussa Touré, uloge: Souleymane Seye Ndiaye, Laïty Fall, Malaminé ‘Yalenguen’ Dramé; Francuska / Senegal / Njemačka, 2012., 97 min. – drama

četvrtak 8.6.

Borders
19:00 CVJETOVI KIRKUKA (Golakani Kirkuk / I fiori di Kirkuk), režija: Fariborz Kamkari, uloge: Morjana Alaoui, Ertem Eser, Mohamed Zouaoui; Italija / Švicarska / Irak, 2010., 117 min. – drama

vRIsak
21:00 Damoklova mračna komora (Als twee druppels water), režija: Fons Rademakers, prema romanu Willema Frederika Hermansa, uloge: Lex Schoorel, Nan Los, Van Doude; Nizozemska, 1963., 119 min. – drama / ratni

petak, 9.6.

Borders
19:00 LAMPEDUSA, režija: Peter Schreiner, uloge: Zakaria Mohamed Ali, Pasquale De Rubeis, Anna Matina; Austrija, 2016., 130 min. – biografski

21:15 ONI (Azok), režija: Krisztina Meggyes; Mađarska, 2016., 23 min. – dokumentarni / kratki // PARADISE! PARADISE!, režija: Kurdwin Ayub; Austrija, 2016., 78 min. – dokumentarni

subota, 10.6.

17:00 Oto: Istraživač dubina

Borders
19:00 BOSANSKI DNEVNICI (Diários da Bósnia), režija: Joaquim Sapinho; Portugal, 2015., 88 min. – dokumentarni

21:00 PUTOVANJE U PORTUGAL (Viagem a Portugal), režija: Sérgio Tréfaut, uloge: Maria de Medeiros, Isabel Ruth, Makena Diop; Portugal, 2011., 75 min. – biografski / drama / romantični

nedjelja, 11.6.

17:00 Oto: Istraživač dubina

19:00 KRALJICE SIRIJE (Queens of Syria), režija: Yasmin Fedda; Jordan / Ujedinjeni Arapski Emirati / Velika Britanija, 2014., 70 min. – dokumentarni / ratni / drama

21:00 POKRETNA SLIKA (A Moving Image), režija: Shola Amoo, uloge: Tanya Fear, Hussina Raja, Aki Omoshaybi; Velika Britanija, 2016., 74 min. – drama

ponedjeljak, 12.6.

«15» 19:00 PRIJE SVEGA MILES (Miles Ahead), režija: Steven Baigelman, Don Cheadle; Sjedinjene Američke Države, 2015., 100 min. – dokumentarni / glazbeni

21:00 RASPJEVANA ULICA (Sing Street), režija: John Carney, uloge: Ferdia Walsh-Peelo, Aidan Gillen, Maria Doyle Kennedy; Irska / Velika Britanija / Sjedinjene Američke Države, 2016., 106 min. – komedija / drama / glazbeni

utorak, 13.6.

19:00 Raspjevana ulica

«12» 21:00 THE BEATLES: EIGHT DAYS A WEEK, režija: Ron Howard; Sjedinjene Američke Države, 2016., 105 min. – glazbeni

srijeda, 14.6.

21:30 PIJANA ULICA, režija: Marin Lukanović; Hrvatska, 2017., 29 min. – premijera

četvrtak, 15.6. TIJELOVO

petak, 16.6.

21:00 Pijana ulica

Animafest
21:30 Cartoon d’Or
PERIFERIJA (Peripheria), David Coquard-Dassault / ALIKE, Daniel Martínez Lara, Rafa Cano Méndez / MACHINE, Sunit Parekh / Yùl i zmija (Yùl and the Snake), Gabriel Harel / POD TVOJIM PRSTIMA (Sous tes doigts), Marie-Christine Courtès

subota, 17.6.

19:00 Pijana ulica

Animafest
20:00 Retrospektiva: Rosto
Jona / Tomberry / The Monster of Nix) / No Place Like Home/ Lonely Bones / Splintertime

21:30 U OVOM KUTU SVIJETA (Kono sekai no katasumi ni / In This Corner of the World), režija: Sunao Katabuchi, Japan, 2016., 128 min.

nedjelja, 18.6.

19:00 Pijana ulica

Animafest
19:45 Hrvatski animatori: Stripaši
BO-TUOV BUBANJ, Ivana Guljašević / KUĆICA U KROŠNJI, Darko Kreč / SLONIĆ IDE U VRTIĆ, Milan Trenc / JEŠKA, Dinko Kumanović / DNEVNIK, Nedeljko Dragić / ALBUM, Krešimir Zimonić / NEBODER, Joško Marušić / fantastična odiseja doktora zodiaka, Matija Pisačić / POŽUDA, Irena Jukić Pranjić / SOTONIN SIN, Marko Dješka / SLOM, David Lovrić / 1000, Danijel Žeželj

21:30 Best of Animafest

ponedjeljak, 19.6.

MAK 18:00 Kino učionica: Gledaj mizoginiju – Ranjivost i obitelj: sjećanje i trauma u suvremenim dokumentarcima post-Jugoslavije / predavačica: Marija Katalinić

20:00 PLAVI PETAR, režija: Marko Šantić; Hrvatska, 2016., 14 min. – igrani / premijera
ŽIVJETI, PLOVITI, režija: Lana Šarić; Hrvatska, 2017., 40 min. – dokumentarni
«12» 21:30 FRANTZ, režija: François Ozon, uloge: Pierre Niney, Paula Beer, Ernst Stötzner; Francuska / Njemačka, 2016., 113 min. – drama

utorak, 20.6.

20:00 UGRIZ RISA, režija: Bernardin Modrić; Hrvatska, 2017., 50 min. – dokumentarni, premijera

3 ljubavne priče:
«12» 21:30 Najsretniji dan u životu Ollija Makija (Hymyilevä mies), režija: Juho Kuosmanen, uloge: Jarkko Lahti, Oona Airola, Eero Milonoff; Finska / Njemačka / Švedska; 2016., 92 min. – biografski / drama / romantični

srijeda, 21.6.

18:00 Ugriz risa

19:00 Prije svega Miles

3 ljubavne priče:
21:30 PROJEKT: ZAJEDNO (L’effet aquatique), režija: Sólveig Anspach, Jean-Luc Gaget, uloge: Samir Guesmi, Florence Loiret Caille, Didda Jónsdóttir; Francuska / Island, 2016., 93 min. – komedija / drama / romantični

četvrtak, 22.6. Dan antifašističke borbe

petak, 23.6.

20:00 Ugriz risa

3 ljubavne priče:
«12» 21:30 NAKON LJUBAVI (L’économie du couple), režija: Joachim Lafosse, uloge: Bérénice Bejo, Cédric Kahn, Marthe Keller; Francuska / Belgija, 2016., 100 min. – drama

subota, 24.6.

19:00 Zvijezde francuskog filma: LOLA, režija: Jacques Demy, uloge: Anouk Aimée, Marc Michel, Jacques Harden; Italija / Fracuska, 1961., 90 min. – drama / romantični

21:30 Frantz

nedjelja, 25.6. Dan državnosti

ponedjeljak, 26.6.

19:00 Zvijezde francuskog filma: LIFT ZA GUBILIŠTE (Ascenseur pour l’échafaud), režija: Louis Malle, uloge: Jeanne Moreau, Maurice Ronet, Georges Poujouly; Francuska, 1958., 91 min. – krimić / triler

21:30 Frantz

utorak, 27.6.

09:30 Festival TOBOGAN – Djeca osvajaju ustanove! : Animafest – Obiteljski program Grubzon, Obiteljski program kratkometražnih filmova (5+)

19:00 Zvijezde francuskog filma: Gospođice iz Rocheforta (Les demoiselles de Rochefort), režija: Jacques Demy, uloge: Catherine Deneuve, Françoise Dorléac, George Chakiris; Francuska, 1967., 125 min. – komedija / romantični / mjuzikl

21:30 Najsretniji dan u životu Ollija Makija

srijeda, 28.6.

19:00 Zvijezde francuskog filma: LOULOU, režija: Maurice Pialat, uloge: Isabelle Huppert, Gérard Depardieu, Guy Marchand; Francuska, 1980., 101 min. – drama / romantični

21:30 Projekt: Zajedno

četvrtak, 29.6.

19:00 Zvijezde francuskog filma: NADNICA ZA STRAH (Le salaire de la peur), režija: Henri-Georges Clouzot, uloge: Yves Montand, Charles Vanel, Folco Lulli; Francuska / Italija, 1953., 131 min. – drama / triler

21:30 Nakon Ljubavi

petak, 30.6.

19:00 Zvijezde francuskog filma: CESAR I ROSALIE (César et Rosalie), režija: Claude Sautet, uloge: Yves Montand, Romy Schneider, Sami Frey; Francuska / Italija / Zapadna Njemačka, 1972., 104 min. – drama / romantični

21:30 Gimme Danger

21:30 Festival TOBOGAN –MOJ SUSJED TOTORO (Tonari no Totoro), režij: Hayao Miyazaki, uloge/glasovi: Hitoshi Takagi, Noriko Hidaka, Chika Sakamoto; Japan, 1988., 86 min. – animirani /obiteljski – PARK MLAKA

Komentiraj