“ŠERAJ POZITIVU, BLOKIRAJU NEGATIVU”: Pokrenuta inicijativa za sigurnost djece na Internetu

Autor:

London, 12.12.2012 - Društvena mreža Facebook pomogla je FBI-u u otkrivanju meðunarodne kriminalne mreže, èiji su èlanovi i osobe iz Hrvatske, koja je virusima zarazila 11 milijuna raèunala i ukrala više od 850 milijuna dolara od korisnika Facebooka, objavio je u srijedu Mail Online internetska stranica britanskog lista Daily Maila. Arhivska fotografija od 17.2.2012. godine - Ilustracija.
foto FaH/ Damir SENÈAR/ ik

Hrvatski Telekom je u suradnji s udrugom Hrabri telefon i Društvom za komunikacijsku i medijsku kulturu pokrenuo i u ponedjeljak javnosti predstavio inicijativu “Šeraj pozitivu, blokiraju negativu” za povećanje sigurnosti djece na Internetu.

“Šeraj pozitivu, blokiraju negativu” prvi je javno-privatni projekt za sigurnost djece na Internetu kojem je cilj povećati svijest djece i roditelja o opasnostima na Internetu kao i bolja zaštita djece na Internetu, kazala je na predstavljanju inicijative Nataša Rapaić, članica Uprave HT-a.

Internet je odličan izvor informacija i zabave za djecu ali i rizika kojih mnogi uopće nisu svijesni, pa će, dodala je, biti provedeno prvo nacionalno komparativno istraživanje razine sigurnosti djece na Internetu na temelju kojeg će se prvi put u Hrvatskoj moći napraviti stručna podloga za nacionalnu regulaciju.

HT navodi da trenutni podaci prema istraživanju udruge Hrabri telefon i Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba pokazuju da su mladi u Hrvatskoj iznimno aktivni online, dok je razina poznavanja rizika i načina zaštite od prijetnji vrlo niska. Naime 96 posto mladih provodi na Internetu više od sat vremena dnevno, a čak 65 posto djece između 7 i 9 godina ima otvoren profil na Facebooku, dok 50 posto školaraca koristi društvene mreže za vrijeme nastave..

Više od tri sata na Facebooku narušava sliku o sebi i kvari uspjeh u školi

S druge strane, gotovo polovica mladih između 11 i 18 godina dijeli na Facebooku privatne fotografije, više od trećine ih prihvaća zahtjeve za prijateljstvom od nepoznatih osoba, a gotovo petina bi otišla na susret uživo s nepoznatom osobom koju su upoznali putem Facebooka.

Petina mladih prima uvredljive poruke, a oni koji provode tri i više sata dnevno na Facebooku imaju niži školski uspjeh, narušenu sliku o sebi i veći broj emocionalnih i teškoća u ponašanju.

Koordinatorica savjetodavnih linija Hrabrog telefona Anamarija Vuić kazala je da njena udruga  bilježi sve veći broj poziva povezanih s nasiljem na Internetu ali i da djeca i roditelji kontaktiraju udrugu kada je situacija već vrlo ozbiljna. “Razvoj moderne tehnologije donosi prednosti ali i rizike”, upozorila je Vuić, istaknuvši da je Međunarodna mreža dječjih linija 2015. imala preko 16 tisuća poziva vezanih za nasilje na Internetu.

Kada se nađu u rizičnim situacijama, djeca se često boje obratiti roditeljima, dok se roditelji s druge strane osjećaju bespomoćno i da ne znaju kako postaviti pravila u vezi s Internetom, rekla je Vuić izrazivši nadu da će se zajedničkom inicijativnom napraviti značajan pozitivan pomak.

112 posto više kaznenih djela prema djeci putem suvremenih tehnologija

Ministarstvo unutranjih poslova zabilježilo je u 2016. godini porast kaznenih djela na štetu djece putem suvremenih tehnologija od 112 posto u odnosu na godinu prije, iznio je šokantan podatak potpredsjednik Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu Igor Kanižaj.

“To je nešto što nismo uspjeli na vrijeme prepoznati jer nismo sudjelovovali u ključnim referentnim euroskim istraživanjima”, kazao je Kanižaj, dodavši da većina akcijskih planova koja su u proteklih šest godina donosila naša ministarstva nisu u dovoljnoj mjeri uključivala medijsku pismenost niti prepoznavali rizike koje donosi Internet.

“Krajnje je vrijeme da se osvijestimo, aktiviramo resurse i prepoznamo izazove i probelem s kojima se moramo suočiti”, istaknuo je Kanižaj.

Glavni urednik portala srednja.hr Marko Matijević naglasio je da među mlađom populacijom vlada veliki interes za sigurnost na Internetu i da je to tema kojoj je potrebno ozbiljno pristupiti.

U sklupu inicijative HT će pustiti u promet hrvatsku inačicu europskog portala Teach Today  na kojem će djeca i roditelji moći dobiti korisne savjete  o sigurnosti na Internetu. Lansirat će također na tržište pametan sat za djecu MYKI koji će pomoći roditeljima u zaštiti djece, te ponuditi jedinstvenu uslugu roditeljske zaštite za pametne telefone putem koje će roditelji moći zabraniti ili ograničiti korištenje interneta, određenih stranica ili dokumenata.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)