PETROV DOBITNICIMA NAGRADE ‘PONOS HRVATSKE’: ‘Vi ste istinski ponos Hrvatske’

Autor:

Zagreb, 02.02.2017 - Predsjednik Hrvatskog sabora Božo Petrov priredio je prijem za dobitnike nagrade za humanost, hrabrost, poštenje i dobrotu „Ponos Hrvatske“. Na fotografiji Božo Petrov. 
foto HINA/ Daniel KASAP / dk

Predsjednik Hrvatskoga sabora Božo Petrov primio je u četvrtak dobitnike nagrade “Ponos Hrvatske” za 2016. godine i istaknuo kako su oni, unatoč svojim hrabrim i velikodušnim djelima, ostali skromni te su “istinski ponos Hrvatske”.

Na prijemu koji je priredio dobitnicama te nagrade predsjednik Sabora podsjetio je kako je riječ o nagradi za humanost, hrabrost, poštenje i dobrotu koja već 12 godina “pripovijeda priče svakodnevnih heroja”.

Zbog svojih nesebičnih i humanih djela “Ponosom Hrvatske” za 2016. godine nagrađeni su Dejan Nemčić, Željko i Dragica Vrđuka, Glorija Malin, Duško Živić, Leonarda Novaković i Domagoj Kereta, Ana Lešina, Igor Karuc, Robert Fajt, Željko Grčić, Marijana i Anabel Babić i  Arijana Jozić, Matej Brekalo, Nina i Andrijana Hrlić, Ivan Jagustin,  Barbara Novosel, Ivan Božić, Miroslav Vrankić, Boris i Bruno Obradović i Denis Braičević, turistička kompanija Valamar Riviera,  Sanja Bunić, Vladimir Pintar i Mario Gašparić, Davor Šverko, Mateja Panić i Ljiljana Borac, te Karlo Bakić.

“Raduje me ovaj susret kao i sva vaša humana i nesebična djela kojima ste uljepšali 2016. godinu i kojima ste, svatko na svoj jedinstven način, našu državu učinili ljepšim mjestom za život” rekao je Petrov.

Kratko upoznavanje s laureatima bilo je dovoljno da predsjednik Sabora primijeti kako su svi, unatoč svojim hrabrim i velikodušnim djelima, zadržali skromnost. Zahvalio im je i zbog toga što su, kako je rekao, “njihova plemenita djela trajna vrijednost u svijetu površnosti”.

Nagrađeni nisu očekivali nagrade

Nekoliko dobitnika nagrade novinarima je posvjedočilo kako su radosni zbog toga, ali nisu očekivali da će je baš oni dobiti. To su rekli i Leonarda Novaković i Domagoj Kereta, koji su spasili 15-godišnjega tinejdžera iz Slavonskoga Broda koji se penjao na krov vagona i zbog strujnog udara gotovo poginuo.

Za splitsku fizioterapeutkinju i neuroterapeutkinju Anu Lešinu, koja pomaže osobama s intelektulanim teškoćama i oboljelima od Parkinsonove bolesti, takav odnos prema potrebitima je posve prirodan jer je s njime odrastala u roditeljskome domu. Neću odustati od humanitarnog rada, poručila je.

Maratonca i invalida Domovinskog rata Ivana Jagustina iz Vodnjana u trčanju ne sprječavaju ni teška bolest niti kemoterapije. Istaknuo je da nagradu želi posvetiti svim hrvatskim braniteljima, posebice teško oboljelima i invalidima. Osobno nije očekivao nagradu, a najavio je da će nastaviti trčati za svoje kolege branitelje, osobito one kojima je najteže.

Dejan Nemčić, profesor zemljopisa iz Garešnice, pokrenuo je u sklopu humanitarne udruge za pomoć djeci trećega svijeta “Možemo zajedno” veliki projekt “Afrika – Možemo zajedno” i  u Tanzaniji uručio prvu donaciju hrvatskih škola, građana i tvrtki. “Osjećam da moramo mijenjati svijet na bolje, prestati kritizirati i početi rješavati probleme”, rekao je Nemčić

“Svakodnevnim herojima” nagrade će biti svečano dodijeljene u petak, 3. veljače, u Hypo centru u Zagrebu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)