MERKEL “Zagovaram sankcije Rusiji”

Autor:

epa07134941 Ukrainian President Petro Poroshenko (L) and German Chancellor Angela Merkel (C) review the Guard of Honor prior their meeting in Kiev, Ukraine, 01 November 2018. German Chancellor Angela Merkel arrived to Kiev for meetings with top Ukrainian officials to discuss bilateral issues and the conflict in the eastern Ukraine.  EPA/SERGEY DOLZHENKO

Njemačka kancelarka Angel Merkel rekla je u četvrtak u Kijevu, koji je posjetila prvi put od potpisivanja Sporazuma iz Minska, da i dalje podržava sankcije protiv Rusije zbog njezine uloge u sukobu na istoku Ukrajine.

“Nažalost (…) sporazum iz Minska ne poštuje se, ako i ima napretka on iznosi tek nekoliko milimetara, a zatim se nazaduje. Njemačka će zagovarati nastavak sankcija”, rekla je Merkel na zajedničkoj konferenciji s ukrajinskim predsjednikom Petrom Porošenkom.

“Bude li napretka, moći ćemo ublažiti sankcije”, rekla je kancelarka Njemačke koja je zajedno s Francuskom te Rusijom i Ukrajinom potpisala mirovni sporazum.

Europska unija nametnula je teške gospodarske sankcije Rusiji kao kaznu za aneksiju ukrajinskog poluotoka Krim 2014. i  upletanja u rat na istoku Ukrajine gdje se snage ukrajinske vlade bore protiv proruskih separatista.

Kijev i Zapad optužuju Moskvu da vojno pomaže proruske pobunjenike u sukobu s više od 10.000 mrtvih u četiri godine, no Rusija sve optužbe odbacuje, unatoč dokazima.

“Rusija mora učiniti jednostavnu stvar, otići iz Ukrajine, povući svoje oružje i vratiti Ukrajini njezin teritorijalni integritet”, rekao je Porošenko na konferenciji uz Merkel.

Osudio je održavanje predsjedničkih i parlamentarnih izbora u dvjema samoproglašenim republikama na istoku Ukraine, Donjecku i Lugansku.

“Osudili smo te lažne izbore koje je organizirala Ruska Federacija”, rekao je Porošenko i ocijenio “To je jasan znak da Kremlj nije spreman mirno riješiti stanje u Donbasu”

Merkel je prvi put posjetila Ukrajinu otkako su četiri zemlje potpisale Sporazum iz Minska početkom 2015. Taj mirovni ugovor omogućio je znatno smanjenje nasilja u zoni sukoba, ali ga nije i okončao, a političko rješenje je na mrtvoj točki.

Merkel i Porošenko trebaju razgovarati i o njemačko-ruskom projektu plinovoda Sjeverni tok 2, kojemu se snažno protive Kijev, Washington i nekoliko europskih zemalja.

Plinovod bi trebao povezati Rusiju i Njemačku zaobilazeći Poljsku i Ukrajinu u čemu kritičari vide politički i gospodarski pritisak Moskve.

Merkel se ne odriče Sjevernog toka 2, ali je u nekoliko navrata rekla da “Ukrajina treba ostati tranzitna zemlja” za ruski plin.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.