DREAM TEAM UVJERLJIV: Amerikanci s +30 do trećeg zlata u nizu

epa05505488 USA versus Serbia tip-off during the men's basketball gold medal game of the Rio 2016 Olympic Games at the Carioca Arena 1 in the Olympic Park in Rio de Janeiro, Brazil, 21 August 2016.  EPA/LARRY W. SMITH

U velikom finalu olimpijskog košarkaškog turnira branitelj naslova SAD pobijedio je s 96:66 Srbiju, koja je na putu do finala izbacila Hrvatsku. Bila je ovo repriza finala posljednjeg Svjetskog prvenstva u kojem su Amerikanci lako stigli do zlata (129:92).

Ove momčadi igrale su u Riju u grupnoj fazi, a SAD je slavio 94:91 iako je Srbija imala šut za produžetak. Očekivao se zato veći otpor Srbije koja je sjajno otvorila utakmicu i čak nekoliko puta vodila. Međutim, krajem prve četvrtine igrači Saše Đorđevića ušli su u seriju pogrešaka, a kaznio ih je Durant i odveo SAD na četiri poena prednosti.

Utakmica je odlučena na startu druge četvrtine kada su Amerikanci zaigrali bolju obranu, zagradili reket, a Srbiju stao šut – rezultat toga je +23 razlike za Dream Team na poluvremenu.

Do kraja utakmice Srbija je imala samo jedan cilj – ne izgubiti s najviše razlike u finalu Igara i u tome je serijom 8-0 u zadnjoj četvrtini i uspjela, te je nastup u Riju završila s 30 poena zaostatka.