Brođani podsjećaju da osam godina udišu onečišćeni zrak

Autor:

12.01.2016., Bosanski Brod, BiH - Zbog alarmantnog zagadjenja zraka iz rafinerije u Bosanskom Brodu gradonacelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara trazi hitan medjunarodni nadzor nad tim zagadjivacem. Brodjane godinama stetnim isparenjima truje rafinerija. Ministarstva, drzava, kao i EU ne poduzimaju nista kako bi se zastitilo zdravlje gradjana petog grada po velicini u Republici Hrvatskoj i podrucje pod konstantnim zagadjenjem u kojem zivi gotovo 100 tisuca ljudi. Zrak u Slavonskom Brodu po posljednjim mjerenjima u kontinuitetu je oneciscen prekomjernom koncentracijom lebdecih cestica PM10, a najveca zabiljezena satna vrijednost iznosila je nevjerojatnih 462,10 ?g/m3. Dozvoljena maksimalna dnevna izlozenost izrazena je granicnom vrijednoscu za lebdece cestice PM10 i iznosi svega 50 ?g/m3. Lebdece cestice predstavljaju mjesavinu organskih i anorganskih tvari, teskih metala i sitnih cestica prasine, a izuzetno su stetne po zdravlje ljudi i zivotinja.
Photo: Ivica Galovic/ PIXSELL

U znak prosvjeda što već osam godina udišu zrak onečišćen ispušnim plinovima i čađom iz bosanskobrodske Rafinerije, članovi Građanske inicijative za čist zrak u Slavonskome Brodu simbolično su u utorak zapalili svijeće, a kao mogući oblik prosvjeda najavili su blokadu cesta i graničnog prijelaza.

Nezadovoljni rezultatima mjera koje poduzimaju mjerodavne državne institucije, članovi inicijative u kojoj je desetak udruga najavili su da 24. studenoga prosvjedom na glavnome gradskom trgu pokreću mnoge aktivnosti.

“Kampanja će trajati sve dok se nešto ne promijeni. Prosvjedom želimo poručiti vladama Hrvatske, BiH i Republike Srpske te Rafineriji da nećemo više pasivno trpjeti trovanje. Učinit ćemo sve što je potrebno da se stanje promijeni. Ako treba, blokirat ćemo ceste i granični prijelaz”, rekao je Mladen Sudar.

Borba za čist zrak nema alternativu, istaknuo je Sudar i ocijenio da pomaka dosad nije bilo jer je problem onečišćenja zraka u Slavonskome Brodu za državnu politiku bio sporedan.

“Naš problem je Rafinerija nafte u Bosanskome Brodu i to što je Hrvatska opskrbljuje naftom. Zatvoriti naftovod nije lako, ako bude nužno, mi ćemo ometati rad Janafa”, rekao je Sudar pozivajući Brođane da se pridruže prosvjedu i pokažu da im je stalo te da će aktivno mijenjati stvari.

Član inicijative Peter Tot Đerđ istaknuo je kako 5. prosinca Rafineriji istječe privremena ekološka dozvola za rad te kako je sigurno da će joj vlasti u Republici Srpskoj dati dozvolu za nastavak rada. Po njegovim riječima, Hrvatska u ovom trenutku ne može zaustaviti izdavanje te ekološke dozvole.

Članica inicijative Slavica Lemaić podsjetila je kako se uprava te rafinerije obvezala završiti njezinu modernizaciju i tako smanjiti onečišćenja zraka. “Oni sada žele to odgoditi do 2020., ali mi nećemo odustati od svojih zahtjeva”, istaknula je Lemaić.

Višegodišnje praćenje kvalitete zraka u Slavonskome Brodu pokazalo je da je Rafinerija nafte iz susjedne države dominantni zagađivač te da Brođani zbog onečišćenja iz nje udišu zrak najniže kategorije.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)