Osma minuta Zwayerove nadoknade donijela je Dinamu prolaz a afera iz 2005. šest mjeseci kazne

Referee Felix Zwayer talks to Dortmund's Marco Reus after he he gave him a red card during the German Bundesliga soccer match between Borussia Dortmund and FC Schalke 04 in Dortmund, Germany, Saturday, April 27, 2019. Dortmund was defeated in the Derby by Schalke with 2-4. (AP Photo/Martin Meissner)

AP Photo/Martin Meissner

Utakmica finala Lige nacija između Hrvatske i Španjolske u nedjelju navečer bit će najveća u karijeri Felixa Zwayera, 42-godišnjeg njemačkog suca koji do sada nikada nije dijelio nogometnu pravdu hrvatskoj reprezentaciji. Zwayer prvu Bundesligu sudi od sezone 2009/10 a na FIFA-inoj listi je od 2012. Utakmice Lige prvaka sudio je 26 puta od toga četiri je puta sudio oglede osmine finala dok je od 25 utakmica Europa lige četiri puta bio arbitar na četvrtini finala. Na Svjetskom i Europskom prvenstvu nikada nije sudio, doduše bio je VAR sudac u Rusiji 2018., a kao određeni uteg uvijek mu stoji šestomjesečna suspenzija iz 2005. godine koju je zaradio jer je u poznatoj aferi namještanja utakmica kao asistent pomogao glavnom sucu Robertu Hoyzeru, za 300 eura, utjecati na rezultat utakmice. Zwayer je tada prošao sa minimalnom kaznom jer je, zajedno sa još trojicom kolega, sve priznao i pomogao u istrazi. Vjerojatno se sjećate te afere u kojoj su se namještale utakmice kako bi se na kladionicama uzimao veliki novac, a iza koje je stajao Hrvat Ante Šapina.

Zwayer je u središtu medijskog zanimanja i bijesa navijača Dortmunda bio i krajem 2021., tijekom Der Klassikera dosudio je par spornih odluka na štetu Borussije a u korist Bayerna. Jude Bellingham je bio najglasniji u kritikama pa je kažnjen s 40 tisuća eura jer je izjavio, između ostalog, „Što ste drugo mogli očekivati kad najveći njemački derbi date sucu koji je već sudjelovao u namještanju“ a nakon žestoke medijske paljbe po njemu Zwayer je objavio kako će napraviti pauzu od suđenja kako bi „mentalno došao sebi“. Vratio se u veljači 2022. na utakmici druge Bundeslige između Hannovera i Darmstadta, završilo je 2-2 a Zwayer je bio pod jakim udarom domaćih navijača jer nije sudio očiti kazneni udarac za njihovu momčad.

Inače, Zwayer je vrlo iskusan sudac, ove je sezone arbitrirao u ukupno 34 utakmice. Suditi je počeo već s 13 godina – jednu prije donjeg limita od 14 godina. „Kao dječak trenirao sam nogomet a na jednom dvoranskom turniru oduševio me sudački par. Sjećam se da sam došao kući s tog turnira i rekao roditeljima kako želim postati sudac. Razočarao sam se kad sam saznao da moram čekati još godinu dana, pa sam pisao u savez i zamolio da me odmah uzmu u program“, rekao je Zwayer u razgovoru za UEFA-inu mrežnu stranicu. Udovoljili su mu, prvo je sudio djeci, sa 17 je sudio prvu seniorsku utakmicu a u kolovozu 2007., dakle kao 26-godišnjak, debitirao je u drugoj Bundesligi. Finale njemačkog kupa iz sezone 17/18 u kojem je Frankfurt trenera Nike Kovača s 3-1 pobijedio Bayern, sjećate se Ante Rebića koji je tog dana briljirao s dva pogotka, vjerojatno mu je do finala Lige nacija bila najveća u karijeri.

Hrvatskim klubovima je sudio ukupno pet puta: Dinamu u 4-0 porazu od Seville u Ligi prvaka u sezoni 16/17, porazu 2-1 od Černomoreca u sezoni 13/14 u Europa ligi te pobjedi 3-2 nad Ludogorecom u kvalifikacijama za Ligu prvaka sezone 12/13, Hajduku je sudio u 2-1 pobjedi nad Maccabijem iz Tel Aviva u sezoni 16/17, utakmici koja je formalno završila pobjedom Izraelaca koji su prošli u Europa ligu nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca, te Rijeci u 2-1 porazu od Olympiacosa u kvalifikacijama za Ligu prvaka 17/18. U spomenutoj pobjedi Dinama nad Ludogorecom, koja je Zagrepčanima donijela prolaz u treće pretkolo kvalifikacija za Ligu prvaka, u koju su kasnije i ušli nakon što su prošli moldavski Šerif i Maribor, Zwayer je, sjetit će se navijači Plavih, produžio drugo poluvrijeme za osam minuta a Domagoj Vida je u zadnjoj minuti nadoknade na asistenciju Mehmeda Alispahića glavom zabio gol za prolaz.