Zbog mogućeg novog vala izbjeglica iz Ukrajine tijekom zime, Njemačka traži hitan samit EU

Autor:

epa10209488 A view shows containers used as houses for refugees in Berlin, Germany, 27 September 2022. Due to the increasing number of refugees arriving in Germany via the Balkan and Mediterranean routes and the 992,517 war refugees from Ukraine registered by 17 September, many refugee shelters in Germany are already full. According to the Ministry of the Interior, a total of 132,000 people had applied for asylum in the first eight months of the year, an increase of almost 19 per cent compared to the same period last year.  EPA/FILIP SINGER

EPA/FILIP SINGER

Stranka vladajuće koalicije u Njemačkoj, Liberalno-demokratska stranka (FDP), zatražila je u utorak hitan samit na razini Europske unije zbog upozorenja stručnjaka o velikom broju izbjeglica iz Ukrajine koji bi u EU mogli stići ove zime.

“Nama je u najkraćem mogućem roku potreban dogovor, kako na nacionalnoj, tako i na razini Europske unije”, rekao je Stephan Thomae, otpravnik poslova zastupničkog kluba FDP-a u Bundestagu.

On je rekao kako se “sada osvećuje” to što dogovor o zajedničkom europskom sustavu azila posljednjih godina “nije napredovao ni za jedan korak”.

“Moramo hitno održati EU samit o migracijama o sadašnjim i budućim kretanjima izbjeglica”, rekao je Thomae. On je pozdravio činjenicu da se samit na razini Njemačke, na kojem bi trebao biti dogovoren ključ primanja izbjeglica između saveznih pokrajina, održava već u listopadu.

Najistaknutiji njemački znanstvenik za pitanja migracija Gerald Knaus upozorio je na “izvanredno stanje” koje bi moglo uslijediti dolaskom zime.

“Nalazimo se pred povijesnom izbjegličkom zimom u slučaju da se stanje u Ukrajini i dalje bude zaoštravalo i opskrba energijom, zbog uništenja energetskih postrojenja, bude onemogućena”, rekao je Knaus.

On smatra da EU “uopće nije pripremljena” na takav razvoj događaja. Knaus upozorava na to da zemlje poput Poljske i Češke još uvijek nose glavni izbjeglički teret pristiglih iz Ukrajine.

“Zato se mora dogovoriti sustav po kojem bi i zemlje poput Italije i Francuske primile dio izbjeglica”, rekao je Knaus.

Istodobno je u Njemačkoj sve glasnija kritika mjere po kojoj se izbjeglice iz Ukrajine tretiraju drugačije nego izbjeglice i tražitelji azila iz drugih zemalja.

Nedavno je predsjednik Kršćansko-demokratske unije (CDU) Friedrich Merz kritizirao navodni “socijalni turizam” dijela ukrajinskih izbjeglica koje, po njegovim navodima, mjesečno dolaze u Njemačku po financijsku pomoć te se potom vraćaju u Ukrajinu.

Predsjednik desno-populističke Alternative za Njemačku (AfD) Timo Chrupalla je upozorio na to da ukrajinske izbjeglice, koje su već prijavljene u nekoj zemlji EU-a, zbog boljih uvjeta sada dolaze u Njemačku.

Od lipnja se izbjeglice iz Ukrajine u Njemačkoj ne tretiraju kao tražitelji azila, nego kao domaći primatelji socijalne i pomoći za nezaposlene, pri čemu se radi o višim iznosima pomoći, a omogućen im je i neograničen pristup tržištu rada.

Procjenjuje se da u Njemačkoj trenutno boravi oko milijun izbjeglica koje su nakon ruskog napada na Ukrajinu krajem veljače pristigle u Njemačku.

Njemački političari upozoravaju i na pojačani priljev izbjeglica i tražitelja azila i iz drugih zemalja. Unutarnjopolitički glasnogovornik demokršćanskog zastupničkog kluba Alexandar Throm (CDU) zatražio je pojačane kontrole granica, posebice prema Češkoj i Austriji.

On je ukazao na to da posebice preko Srbije mnogi ilegalni migranti pokušavaju ući u EU zbog toga što Srbija građanima mnogih zemalja iz kojih dolaze potencijalni izbjeglice omogućava bezvizni ulazak u zemlju.

“Mislim da tu treba ozbiljno porazgovarati sa Srbijom kako bi se promijenila ova praksa. Tko želi u EU, taj se mora prilagoditi i viznom sustavu EU-a”, rekao je Throm.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.