Zagrebački Sigurnosni forum: “Prvi izazov nakon što su talibani preuzeli vlast je novi migrantski val”
Covid 19, stanje u Afganistanu, hibridne prijetnje – sve su to sigurnosni izazovi s kojima se svijet suočava, pa tako i Hrvatska. O tim se izazovima raspravljalo na zagrebačkom Sigurnosnom forumu, jedinom takvom događaju u Europi. Stručnjaci iz 30 zemalja ponudili su analize i prognoze vezane uz aktualne prijetnje, javlja u petak HRT.
Prvi izazov nakon što su talibani preuzeli vlast – novi je migrantski val.
“Problemi i izazovi se trebaju rješavati tamo gdje nastaju, a u ovom trenutku to su Afganistan i susjedne države, kao što su Kina, Iran, Turska i Rusija, na način da pokušavaju definirati razvoj svojih i budućih interesa na tom području da spriječe prelijevanje krize na njihova područja”, rekao je Gordan Akrap, Institut za istraživanje hibridnih sukoba.

Strateška sila
Europska unija sada treba, uz ekonomsku, postati i strateška sila, smatra bivši europarlamentarac.
“Treba stvoriti situaciju u kojoj sve članice, i velike i male, imaju jednaku kvalitetu osiguranja. Moramo to učiniti sami, unutar NATO-a, ali uzimajući u obzir da samo zajedno možemo ojačati NATO i prevladati manjak vjerodostojnosti koji su Amerikanci stvorili”, rekao je Elmar Brook, bivši visoki predstavnik Vijeća Europske unije za vanjske poslove.
Važno oružje u ratu – internet s pomoću kojeg je svaka strana širila svoju ideologiju. Glavna tema foruma zato su – hibridne prijetnje i lažne vijesti. Pojmovi na koje se odmahuje rukom, a zbog kojih je u našem susjedstvu došlo do destabilizacije Crne Gore, tvrdi crnogorski analitičar.
“Širenje tenzija, širenje međuetničke mržnje, koja je postaknuta trashodno putem interneta na društvenim mrežama, aktivacijom različitih fabrika trolova u Crnoj Gori, tenzije su vještački podignute do nivoa usijanja”, kaže Ljubomir Filipović, analitičar, Crna gora.
Pa nisu bezazlene. Uz djelovanje sigurnosnih službi važna je i edukacija.
“Važno je uključiti društvo kako bismo se mogli suočiti s različitim vijestima. Treba znati kako istražiti izvore, odakle dolaze, tko je autor, ima li manipulacija fotografijama, a za to je najvažnije obrazovanje”, rekao je dr. Johannes Gold, KAS Berlin.
Ali i europska mreža suradnje u kojoj bi sigurnosne i obavještajne agencije država zajednički odgovarale na izazove.