Vujović: “Inflacija je tu, sve je poskupjelo pa tako i nekretnine. Mi nismo hrvatsko tržište nego smo tržište EU”

Autor:

25.09.2013., Zagreb - Boro Vujovic, vlasnik tvrtke Opereta nekretnine. Photo: Davor Puklavec/PIXSELL

Davor Puklavec/PIXSELL

Stanje na hrvatskom tržištu nekretnina u utorak je za HRT-ov Dnevnik komentirao stručnjak za tržište nekretnina Boro Vujović.

“Stanje je, kaže, u skladu s inflacijom. “Činjenica je da je inflacija u svim područjima života pa tak i u nekretninama, odnosno u građevinskoj industriji. Inflacija je utjecala na rast cijena građevinskog materijala, investitorima je poskupjela gradnja i radna snaga. Također inflacija je utjecala i na samo tržište nekretnina gdje se cijene ponašaju u skladu s inflatornim tokovima odnosno prate inflaciju i ono što se u globalnom gospodarstvu”, rekao je Vujović.

U ovom trenutku, dodaje, potražnja je puno veća od ponude. Ističe da nema dovoljno kvalitetnih nekretnina i posljedica su cijene koje su danas na tržištu. “Treba napraviti distinkciju kada govorimo o tržištu nekretnina. Gledamo prije svega Zagreb i obalu gdje ne nekretninski bum i visoke cijene, dok ostali dijelovi Hrvatske to prate djelomično, a neki i ne”, istaknuo je Vujović za HRT.

Napominje i da je, statistički gledano, izdano manje građevinskih dozvola, manje se gradi i manje je kvalitetnih novogradnji. “Kad pričamo o Zagrebu novogradnji nema tako puno, sve su prodane. To je posljedica potresa jer je novogradnja sinonim za sigurnost. Jednako tako i po obali nema tako puno novih zgrada ni kuća da bi se zadovoljilo potražnju koja trenutno postoji”, pojasnio je.

Govoreći o tome što se najviše traži rekao je da su stanovi i apartmani uvijek najtraženiji jer su najmanji financijski iznosi te ih je jednostavnije održavati u odnosu na kuće. No, ističe, i kuće su tražene. “Kad govorimo o Zagrebu, kuće su tražene zato što su možda sad jeftinije nego što su to stanovi pa je kupcima priuštivije kupiti kuću nego stan”, dodao je.

Lokacija je, naglašava, najvažnija kod kupnje nekretnina, no u posljednje se vrijeme sve više obraća pažnja i na energetski razred nekretnine. “Malo je novogradnji i stanova koji bi zadovoljili potrebe današnjeg kupca. Za svaku bi nekretninu bilo dobro da ima parkirno mjesto, lift, da je energetski učinkovita, u tramvajskoj zoni u Zagrebu. Ponuda je takva kakva je i kupci su primorani odlučiti se na ono što se na tržištu nudi. Nakon potresa u Zagrebu centar je bio izvan fokusa kupaca, no sada su, s obzirom na malu ponudu, ponovno i ti stanovi u fokusu kupaca i s njima se sada trži”, naglasio je Vujović.

Komentirajući cijene, rekao je: “Kad gledamo u odnosu na plaće cijene su previsoke pod navodnicima. S druge strane, kad vidimo kolike su cijene zemljišta, trošak gradnje, koliki su ulazni troškovi investitora cijene prate ono što se na tržištu događa. Jesu li previsoke? Inflacija je tu, sve je poskupjelo pa su tako poskupjele i nekretnine. Hrvatsku treba gledati u kontekstu Europske unije. Mi nismo hrvatsko tržište nego smo tržište Europske unije. Oko 30% kupoprodaja rade stranci. Naše su nekretnine, u odnosu na velike europske gradove koji su pet sati od naše obale, ustvari jeftine u usporedbi s tamošnjim cijenama. Nekome su naše nekretnine skupe, a nekom su možda jeftine”, objasnio je.

Upitan treba li sada pričekati na kupnju i odgoditi ju ili se ipak upustiti u kupnju, Vujović odgovara: “Teško je predvidjeti što nam nosi budućnost, kakva će biti jesen. Analitičari predviđaju neke drastične zaokrete najesen i vidjet ćemo kako će se to odraziti na tržište nekretnina. Ako se nađe nekretnina koja zadovoljava većinu kriterija koje vi kao kupac imate i cijena je relativno prihvatljiva ja uvijek kažem kupite. Koliko god može doći do promjena mislim da cijene ne mogu drastično pasti. Može se dogoditi zaustavljanje trenda rasta cijena koje je sada 13%”.

Smatra da je sada jednostavnije kupiti novogradnju jer je cijena starogradnje na novogradnju nerealno visoke. “Kod starogradnji morate angažirati majstore kojih nema, koje morate čekati, a poskupjela je jako i adaptacija. Kada zbrojite koliko je to još dodatno uloženo novaca i vremena, a o živcima da i ne pričamo, onda je u svakom slučaju novogradnja je bolje rješenje. No problem je što novogradnje nema dovoljno pa su onda kupci primorani na kupnju i starijih stanova”, dodao je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.