Višnja Ljubičić: “Žene najviše diskriminirane temeljem spola, majčinstva i dobi”

Autor:

Zagreb,21.4.2023.Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI), Centar za reproduktivna prava i Inicijativa liječnika/ca za reguliranje priziva savjesti u medicini organiziraju međunarodnu konferencija "Dostupnost sigurnog i zakonitog pobačaja: Problem uskraćivanja zdravstvene skrbi na temelju vjere ili savjesti", kako bi ukazati na pitanje dostupnosti pobačaja u Hrvatskoj, Italiji, Sloveniji.Na slici Višnja .foto/HINA Tomislav PAVLEK/tp.

foto/HINA Tomislav PAVLEK/tp.

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić u petak je u Hrvatskom saboru izvijestila o radu u 2021. te istaknula da su žene bile najviše diskriminirane temeljem spola, ali i majčinstva i dobi, dok su se pritužbe muškaraca najviše odnosile na područje roditeljske skrbi.

Ljubičić je u Hrvatskom saboru rekla da su im u 2021. pritužbe podnosile uglavnom žene (72 posto slučajeva), a diskriminacija se najviše odnosila na diskriminacija na temelju spola (85 posto), spolne orijentacije i rodnog identiteta (osam posto) te obiteljskog statusa (dva posto).

Za seksualno uznemiravanje 15 prijava; i dalje povećanje zločina iz mržnje motiviranih spolnom orijentacijom

Upozorila je na problematiku femicida, nejednak položaj žena na tržištu rada, spolno uznemiravanje, menstrualno siromaštvo i drugo.

Ljubičić je rekla da je i dalje zadržan visok postotak broja ubijenih žena koje su ubile bliske osobe i muškarci s kojima su bili u vezi (više od 50 posto).

Izvijestila je i  da su u 2021. podnijeli i visok broj kaznenih prijava koje su se odnosile na seksualno uznemiravanje, njih 15, a što je bilo potaknuto građanskim inicijativama Nisam tražila i #Me Too.

Osvrćući se na prava LGBT osoba, rekla je da i dalje imaju gotovo dvostruko povećanje zločina iz mržnje motiviranih spolnom orijentacijom i rodnim identitetom, imaju pritužbe transrodnih osoba zbog prava na pristup zdravstvenim ustanovama i sl.

Tijekom rasprave i vladajući i oporba pohvalili su izvješće i rad pravobraniteljice upozorivši na problem diskriminacije žena na tržištu rada zbog majčinstva, na problem nejednakih plaća i mirovina, da su žene u manjini među poduzetnicima i obrtnicima te ih je samo 17 posto na upravljačkim pozicijama i sl.

Sabina Glasovac (SDP): Kazne i dalje minimalne

SDP-ova Sabina Glasovac upozorila je i da, kada se govori o nasilju u obitelji, silovanju, spolnom uznemiravanju na poslu – iako su pooštrene kazne i unaprjeđeno zakonodavstvo – sudovi i dalje za ta djela propisuju minimalne kazne.

Ljubičić je, na upit Ivane Kekin (Možemo) vezano uz skok prijava za seksualno uznemiravanje u 2021., rekla da je ta godina imala izniman skok seksualnog uznemiravanja u odnosu na prošle godine potaknuto inicijativama Nisam tražila i #Me Too. No, pojasnila je, sada ta tema više nije tabu tema i  sve se više govori o tome.

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova je, na upit HDZ-ovog Ivana Ćelića, upozorila na višestruku diskriminaciju žena ovisnica u odnosu na muškarce ovisnike kojih je tri puta više.

Navela je da žene ovisnice vrlo često imaju neželjene trudnoće koje iznose do kraja, ali ih skrivaju od liječnika, ne idu na redovite ginekološke preglede kako se ne bi otkrila njihova ovisnost te su vrlo često i odbačene od obiteljske zajednice i obiteljske skrbi.

“Radi se o ženama koje vrlo često ne idu na liječenje iz straha da će izgubiti starateljstvo nad djecom”, kazala je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.