Najteži poraz ‘Vatrenih’ u povijesti reprezentacije

epa07013147 Croatia's Ivan Perisic (C) in action against Spain's Dani Carvajal (L) during a UEFA Nations League, league A, group 4, soccer match between Spain and Croatia at the Martinez Valero stadium, in Elche, eastern Spain, 11 September 2018.  EPA/MANUEL RAMON

Hrvatska nogometna reprezentacija otvorila je natjecanje u Ligi nacija debaklom u Elcheu izgubivši od Španjolske sa 0-6 što je najteži poraz ‘Vatrenih’ u povijesti.

Do sada najteži poraz doživjeli smo u rujnu 2009. na Wembleyju u kvalifikacijama za SP 2010. izgubivši od Engleske 1-5. No, ‘Furija’ je svjetskim doprvacima ‘čestitala’ šesticom.

Golove za španjolsku vrstu zabili su Saul Niguez (24), Marco Asensio (33), Lovre Kalinić (35-ag), Rodrigo (49), Sergio Ramos (57) i Isco (70). Posebno je bio raspoložen Asensio koji je nam je zabio dva gola, jer je Kalinić zatresao svoju mrežu nakon njegovog udarca, te upisao i dvije asistencije.

Španjolska je ovom utakmicom produžila niz bez domaćeg poraza na 38 utakmica, ostvarivši pritom 34 pobjede. Španjolci su posljednji put izgubili službenu utakmicu kod kuće prije 15 godina i to od Grčke (0-1).

Hrvatska je odlično ušla u utakmicu i u prvih 20 minuta je imala dvije sjajne prilike koje su promašili Santini i Perišić, no potom je uslijedio potop i katastrofa nedostojna svjetskih doprvaka.

U 15. minuti Vrsaljko je sjajno ubacio na vrh peterca, a Santini je potpuno sam promašio gol. Tri minute kasnije Vrsaljko je ubacio još jednu sjajnu loptu, ovoga puta do Perišića čiji je udarac blokirao Carvajal. Prvi problemi počeli su u 19. minuti kada je do tada odlični Šime Vrsaljko napustio teren zbog ozljede koljena, a umjesto njega u igru je ušao Marko Rog.

Nažalost, uslijedio je neobjašnjiv pad i Hrvatska je od 24. do 35. minute primila tri gola. “Vatreni” su se raspali i već tada je bilo jasno kako je ova utakmica izgubljena. Ne samo zbog rezultata već i zbog nemoći koju smo u tim trenucima pokazivali.

Prvi pogodak primili smo pomalo naivno u 24. minuti. Sergio Ramos je sjajnom dijagonalom uposlio Carvajala koji je ubacio u kazni prostor, a na loptu je naletio Saul Niguez i zakucao je glavom u mrežu postigavši pogodak u svom rodnom gradu. Na 2-0 je povisio Marco Asensio sjajnim udarcem sa 20 metara. Samo dvije minute kasnije već je bilo 3-0, a ponovo je u naslovnoj ulozi bio Asensio. Napadač Real Madrid je ovoga puta ‘opalio’ iskosa sa 20 metara, lopta je pogodila vratnicu, odbila se u Kalinićeva leđa i završila u mreži. U sudačkoj nadoknadi među strijelce se mogao upisati i Rodrigu, ali je pucao pored gola.

No, u 49. minuti napadač Valencije nije promašio. Asensio ga je fantastičnom loptom gurnuo oči u oči s Kalinićem i Rodrigo je zabio hrvatskom vrataru kroz noge. Potop se nastavio u 57. minuti kada je Asensio ubacio iz kornera, a Ramos zabio za 5-0. Nažalost, ‘La Roja’ nije na tome stala. U 70. minuti među strijelce se upisao i Isco. Do kraja utakmice mogli smo primiti i sedmi gol, no Kalinić je i nešto obranio.

Španjolcima je to druga pobjeda nakon što su u subotu u Londonu porazili Englesku (2-1) i nakon dvije utakmice imaju šest bodova istaknuvši tako glavnu kandidaturu za pobjednika skupine, dok će Hrvatska i Engleska u međusobnim susretima razriješiti pitanje tko će preseliti u niži rang natjecanja.

Pobjednik skupine će izboriti nastup na ‘Final Fouru’ Lige A, dok će najslabije ekipe iz četiri skupine preseliti u niži rang natjecanja, Ligu B.

Hrvatska će idući nastup imati 12. listopada na praznoj Rujevici protiv Engleske.

ŠPANJOLSKA – HRVATSKA 6-0

ELCHE. Stadion Manuel Martinez Valero – 33.000 gledatelja; Sudac: Benoit Bastien (Francuska);

Strijelci: 1-0 Saul (24), 2-0 Asensio (33), 3-0 Kalinić (35-ag), 4-0 Rodrigo (49), 5-0 Ramos (57), 6-0 Isco (70)

Žuti kartoni: Santini, Brozović

Crveni kartoni: –

ŠPANJOLSKA: De Gea – Carvajal (od 74. Azpilicueta), Nacho, Ramos, Gaya – Saul Niguez (od 65. Alcantara), Busquets (od 59. Rodrigo), Ceballos – Asensio, Rodrigo, Isco. Trener: Luis Enrique

HRVATSKA: Kalinić – Vrsaljko (od 19. Rog), Mitrović, Vida, Pivarić – Rakitić, Modrić, Brozović (od 62. Pjaca) – Kovačić, Perišić, Santini (od 71. Livaja). Izbornik: Zlatko Dalić

UŽIVO:

84′ Rodrigo skoro zabija i sedmi gol za Španjolsku, ali lopta prolazi malo pored vratnice

70′ Isco prima loptu u srcu šesnaesterca, okreće se i puca za 6:0

64′ Alcantara ulazi, izlazi strijelac Saul

62′ Pjaca ulazi, izlazi Brozović

59′ Rodri ulazi, Busquets izlazi

57′ Sergio Ramos zabija za 5:0

49′ Rodrigo zabija i četvrti gol za Španjolce

46′ Počelo je drugo poluvrijeme

45′ Gotovo je prvo poluvrijeme

36′ GOOOOL! Još jedan gol Asensia, ovog puta s 20ak metara, lopta se odbija od grede, pogađa Kalinića u leđa i ulazi u mrežu

33′ GOOOOL! Asensio iz daljine pogađa neobranjivo

24′ Carvajal ubacuje loptu u kazneni prostor, a Saul Niguez glavom zabija gol za Španjolsku

21′ Vrsaljko se ozlijedio, umjesto njega ulazi Marko Rog

17′ Još jedna prilika za Hrvatsku, Perišić puca, ali Carvajal blokira

14′ Veliki promašaj Santinija! Vrsaljko ubacuje na peterac, Santini natrčava, ali lopta prolazi pored gola

8′ Ubačaj Carvajala izbija Mitrović

5′ Prilika za Hrvatsku! Španjolski golman dodaje loptu Rakitiću na koji puca s ruba šesnaesterca, ali pokraj gola

4′ Perišić prvi stiže do lopte u šesnaestercu Španjolske, ali je blokiran

1′ Počela je utakmica