UŽIVO: Gotovo je! Hrvatska se plasirala na Svjetsko prvenstvo!

Davor Javorovic, Ivo Cagalj, Igor Kralj/PIXSELL

Hrvatska nogometna reprezentacija u nedjelju od 15 sati protiv Rusije na rasprodanom Poljudu igra posljednju utakmicu grupne faze kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo koje se sljedeće godine održava u Kataru.

Rusija uoči posljednjeg kola ima dva boda više od Hrvatske i za direktan plasman na Svjetsko prvenstvo dovoljan joj je bod. S druge strane, izabranicima Zlatka Dalića ‘igra’ isključivo pobjeda.

Kapetan reprezentacije Luka Modrić susret protiv Rusije nazvao je ‘finalom’, i za ‘Vatrene’ i za ‘Zbornaju’. “To su drugačije utakmice, sve se zaboravlja, igramo kod kuće, mislim da smo favoriti, ali to treba pokazati na terenu”, rekao je Modrić u najavi utakmice.

A vjetar u leđa ‘Vatrenima’ sigurno će dati navijači s rasprodanih tribina poljudskog stadiona. Split je ‘zavila’ navijačka euforija od jutarnjih sati nedjelje. U Split su stigli navijači iz cijele Hrvatske, ali i inozemstva. Na naplatnim kućicama na ulazu u Split nešto prije podneva stvorile su se ogromne gužve zbog velikog broja navijača koji dolaze na utakmicu.

“Sigurno da se osjećamo ugodno igrati u Splitu, svaki put je ambijent bio fenomenalan, vjerujem da će tako biti sutra te da će nam ta podrška biti dodatan podstrek za pobjedu”, opisao je splitsku atmosferu Modrić i dodao da se igrač na Poljudu ‘naježi već na zagrijavanju’.

Susret s Rusijom za Nacionalov Tempo najavili su Vedran Ćorluka i Ivica Olić.

Početne postave:

Hrvatska: Grbić; Juranović, Lovren, Gvardiol Sosa; Brozović, Modrić; Pašalić, Vlašić, Perišić; Kramarić

Rusija: Safonov; Karavajev, Divejev, Dzikija, Kudrjašov; Fomin, Barinov, Golovin; Ionov, Smolov, Bakajev

TIJEK SUSRETA:

90’+4 Gotova je utakmica! Hrvatska je na Svjetskom prvenstvu!

90′ Igrat će se još četiri minute nadoknade. Četiri minute dijele Hrvatsku do Svjetskog prvenstva

89′ Livaja je dobio žuti karton zbog prekršaja

86′ Stanišić je zamijenio Kramarića

81′ HRVATSKA VODI!!!!! Kudrjašov je postigao autogol. osa je ubacio u kazneni prostor, a lopta se odbila od nesretnog Rusa za zasluženo vodstvo Hrvatske!

81′ Nova izmjena kod Rusa, ušao je Glebov umjesto Fomina

78′ Kod Rusa izlazi Bakaev, ulazi Mostovoy

75′ Izlaze Pašalić i Juranović, u igri su Brekalo i Livaja

71′ Prijete sad Rusi, no njihov kontranapad završio je bez prave opasnosti za Ivu Grbića

65′ Nakon jednog ubačaja u ruski kazneni prostor došlo je do udaraca glavama Kramarića i ruskog nogometaša. Liječnička ekipa pružila im je pomoć, čini se da je sve u redu

63′ Prema službenim podacima na Poljudu se nalazi 30.257 osoba

62′ Novi pokušaj Hrvatske. Petković je ostavio za Brozovića, ali njegov udarac odlazi pored gola

61′ Juranović je opet dobro ubacio, Petković je nadvisio rusku obranu, ali lopta je ponovno završila ravno u rukavicama ruskog vratara

58′ Izlazi Nikola Vlašić, u igri je Bruno Petković

56′ Trostruka izmjena kod Rusa. Izašli su Golovin, Smolov i Ionov, a ušli Chistyakov, Zabolotnyi i Zobnin

55′ Novi žuti karton za Smolova

52′ Novi pokušaj Hrvatske. perišić je s lijeva šutirao desnicom, no njegov udarac od bloka završava u korneru

51′ Prvi žuti karton na utakmici. Zbog povlačenja Modrića dobio ga je Golovin

47′ Odličan ubačaj Juranovića, Pašalić je glavom loptu uputio prema golu, no ruski vratar još jednom brani

46′ Teren je u jako lošem stanju, na pojedinim mjestima napravile su se lokve

46′ Počelo je drugo poluvrijeme na Poljudu.

45’+2 Kraj je prvog poluvremena. Hrvatska je uputila devet udaraca, od čega je tri otišlo u okvir gola. s druge strane, Rusi nijednom nisu zaprijetili Grbiću.

45′ Igrat će se dvije minute sučeve nadoknade

35′ Ubacio je Pašalić u ruski kazneni prostor za Perišića koji se nije uspio izboriti za opasniji udarac

32′ Juranović je pokušao ubaciti, no udarac je otišao u okvir gola. Ruski vratar još jednom brani

27′ Još jedan udarac Brozovića iz daljine. Safonov se ispružio i obranio

25′ Perišić je nadskočio rusku obranu nakon ubačaja Josipa Juranovića. Udarac odlazi preko gola

24′ Svoj je udarac iz daljine sad okušao Brozović. Bio je ovo šesti pokušaj Vatrenih, Rusi za sada još uvijek nisu zaprijetili Grbiću.

14′ Odličnu je dugu loptu u prazan prostor sada poslao Lovren za Vlašića, no ruska obrana uspjela je blokirati pokušaj

9′ Novi pokušaj Hrvtaske. Odličan ubačaj Juranovića za Kramarića, koji glavom puca ravno u ruke ruskom vrataru

6′ Prvi udarac Hrvatske. Kramarić je dao za Perišića, koji puca, ali nedovoljno jako. Vratar Rusije Safonov lako hvata loptu

1′ Počela je utakmica. Sretno, Hrvatska!

14:56 U tijeku je intonacija himni Rusije i Hrvatske

14:53 Nogometaši obje reprezentacije izašli su sada na travnjak poljudskog stadiona uz glasne ovacije navijača, a legendarni hrvatski reprezentativac Ivan Rakitić od predsjednika HNS-a Marijana Kustića primio je dres i sliku kao znak zahvale za 106 nastupa u dresu Hrvatske. Poljudom se ori “Ivane, Ivane”.

14:54 Navijači su, u ‘pripremi’ utakmice uglas otpjevali ‘Poljubi zemlju’, veliki hit Mate Miše Kovača. Iz svečane tribine poljudskog stadiona na noge se tada digao sam Mišo Kovač, u dresu Luke Modrića. To je, očekivano, samo dodatno ‘zapalilo’ atmosferu u Splitu.

Mišo Kovač u Modrićevoj ‘desetki’ dodatno užario atmosferu na Poljudu

14:49 Unatoč jakoj kiši, tisuće navijača su se u povorci od Rive i Marmontove ulice zaputili ka stadionu Poljud gdje će se u 15 sati odigrati ključna utakmica za izravan plasman na SP 2022 između Hrvatske i Rusije.

Možda i najveći korteo u povijesti Hrvatske, s očekivanih 15-tak tisuća ljudi, posveta je 30. obljetnici pada Vukovara. Uz mnogo navijačkih zastava, kockastih dresova i transparenata najveći je onaj na kojem piše Vukovar, a putem od središta grada do Poljuda pjevalo se i skandiralo Vukovaru i njegovoj tragediji.

Najveći korteo u hrvatskoj povijesti, na Poljudu će očekuje 30 tisuća navijača

14:42 Ivan Rakitić danas s Poljuda bodri hrvatsku reprezentaciju u okršaju s Rusijom kojim se odlučuje plasman na Svjetsko prvenstvo 2022. godine u Kataru. Vratar Hajduka i bivši Rakitićev suigrač iz reprezentacija Danijel Subašić prolazio je pored Rakitića, prišao mu da ga pozdravi i uz osmijeh mu poručio da ne priča gluposti na televiziji.

Subašić ‘uletio’ Rakitiću u intervju: “Ne pričaj gluposti na TV-u”

14:30 Izbornik Zlatko Dalić napravio je dvije promjene u početnoj postavi, u odnosu na utakmicu protiv Malte. Umjesto Duje Ćalete-Cara u prvih jedanaest je Dejan Lovren, a umjesto Lovre Majera Nikola Vlašić.

“To je bio neki plan i prije Malte. Lovro i Duje su počeli tamo, a Dejan i Vlašić, koji dobro poznaju ruske igrače i koji su, naravno, jako kvalitetni, igraju danas. Očekujemo dobru partiju od njih. Mislim da se Rusija neće braniti. Imaju novog trenera koji zna da se branjenjem cijelu utakmicu neće moći doći do rezultata. Rekao je da će Rusija igrati napadački protiv svih i ja očekujem otvoreni gard Rusije. Mi smo spremni. Pokazali smo to kroz zadnje utakmice. Mislim da nismo mogli poželjeti ljepši završetak iako Rusija trenutno ima dva boda više. Svi nogometaši žive za te odlučujuće trenutke”, rekao je Vedran Ćorluka za NovuTV uoči utakmice.