USKOK će istražiti na koja je dva ministra mislio Drago Tadić kad je rekao da su korumpirani

Autor:

Drago Tadić dolazi na sudjenje na Županijski sud 03.09.2018., Zagreb - Zupanijski sud. Na sudjenju Bozidaru Kalmeti i ostalima u aferi HGK - remorker svjedocio je Drago Tadic. Drago Tadic dolazi na sudjenje.
Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Sanjin Strukic/PIXSELL

Bivši direktor Osijek-koteksa koji je priznao da je lagao na sudu da pomogne Kalmeti o tomu je ispitan u Općinskom državnom odvjetništvu u Zagrebu, gdje su ga suočili i s pitanjima o dva ministra iz Plenkovićeve vlade za koje tvrdi da su korumpirani

Drago Tadić, osječki poduzetnik i bivši direktor Osijek-Koteksa koji se našao usred dviju eksplozivnih afera, prve povezane s odbjeglim gazdom Dinama Zdravkom Mamićem i druge povezane sa svojim priznanjem o pokušajima utjecaja na njega kao ključnog svjedoka na suđenju bivšem ministru prometa Božidaru Kalmeti, ispitan je krajem prošloga tjedna pred istražiteljima Općinskog državnog odvjetništva u Zagrebu, a sadržaj njegova svjedočenja mogao bi dovesti do novih potresa na hrvatskoj političkoj sceni. Izvor blizak Tadiću potvrdio je za Nacional da on na tom ispitivanju nije svjedočio samo o slučaju Zdravka Mamića i Božidara Kalmete, već i vezano uz tvrdnje da ima saznanja o tome da su dvojica ministara iz vlade Andreja Plenkovića primila mito, o čemu je Nacional pisao u prošlom broju.

Moguće je da je Tadić iznio imena tih dvojice ministara, kao i svoja saznanja o kontekstu navodnih koruptivnih radnji, odnosno primanja i davanja mita. Nacionalu je to za sada potvrdio izvor blizak Tadiću, dok neslužbeni pravosudni izvori nisu tu informaciju potvrdili, ali ni konkretnije demantirali. Jedan od tih izvora za Nacional je ovako objasnio što se najvjerojatnije dogodilo:

“Tadić je vrlo lukav igrač koji nije jednom trgovao s USKOK-om. Međutim, on jako dobro zna da adresa za bilo kakve pregovore nije Općinsko državno odvjetništvo već USKOK.”

Drago Tadić nije prvi koji je pokušao povezati pojedine ministre iz Plenkovićeve vlade s mogućim spornim aktivnostima, prije njega to je neizravno učinila Josipa Rimac, bivša državna tajnica i nekad gradonačelnica Knina koja je iz pritvora poručivala: ‘Ako ću ja biti u zatvoru, onda bi tu trebalo biti pola Vlade’

 

Drugim riječima, taj je izvor naznačio da jedino USKOK može procjenjivati težinu eventualnih Tadićevih saznanja o korupciji te mu sukladno kvaliteti tih informacija ponuditi poseban status u tom predmetu – ako je i sam bio involviran u eventualne sporne radnje o kojima bi mogao izravno svjedočiti. No moguće je i da je on USKOK-u dao tek informacije iz druge ili treće ruke, čime i vrijednost tih informacija znatno pada jer ih je teže i dokazati.

USKOK je bio dužan odmah nakon što je Nacional objavio da Tadić raspolaže saznanjima o mogućoj korumpiranosti dvojice ministara iz aktualne vlade Andreja Plenkovića, pokrenuti izvide odnosno kriminalističko istraživanje. Prvi korak u tom kriminalističkom istraživanju trebalo je biti upravo ispitivanje čovjeka koji navodno ima takva saznanja, a to je Drago Tadić. Tadić je na ispitivanje u USKOK trebao doći neovisno o slučaju dvojice ministara. Naime, kako Nacional doznaje od Tadiću bliskih izvora, on je iskaz trebao dati i na okolnosti povezane sa suđenjem Božidaru Kalmeti, odnosno o snimci na kojoj sam Tadić priznaje da je na posredni poticaj Vladimira Šeksa lažno svjedočio na suđenju Božidaru Kalmeti u zamjenu za ublažavanje svoje zatvorske kazne zbog pokušaja podmićivanja sudaca Vrhovnog suda u predmetu Glavaš, gdje je Tadić bio prvoosumnjičeni. Poziv iz USKOK-a, odnosno u ovom slučaju Općinskog državnog odvjetništva u Zagrebu, dobio je, navodno, čim su istražitelji od redakcije Nacionala dobili snimku s Tadićevim priznanjem da mu je posrednik u ime Vladimira Šeksa nudio preinaku zatvorske kazne u uvjetnu ako promijeni iskaz na suđenju Božidaru Kalmeti za izvlačenje milijuna kuna iz HAC-a. Izvor koji je bio u bliskom kontaktu s Tadićem tvrdi, međutim, da se Tadić do sredine prošloga tjedna još uvijek nije bio odazvao pozivu na ispitivanje te da se stalno izvlačio na razne obveze. Taj izvor je također primijetio:

“Tadić se najprije ispričao obvezama, da bi se ispostavilo da je sutradan imao vremena gostovati na N1 televiziji i na RTL-u, kao i dati intervju Jutarnjem listu. Što znači da je samo kupovao vrijeme.”

 

‘Tadić je vrlo lukav igrač koji nije jednom trgovao s USKOK-om. Međutim, on jako dobro zna da adresa za bilo kakve pregovore nije Općinsko državno odvjetništvo već USKOK’, kaže Nacionalov izvor

 

U intervjuu Jutarnjem listu pretprošle subote Tadić je priznao da mu je Vladimir Šeks preko posrednika “slao poruke da bi trebao svjedočiti, da ne bi trebao biti grub” te da su mu “slane poruke da bude, da tako kaže, konstruktivan svjedok”. Tadić je u istom intervjuu nevješto tvrdio da on nije promijenio iskaz jer ni u USKOK-u nije teretio Kalmetu, međutim, to nije istina. Kako je Nacionalu potvrdio izvor upoznat sa sadržajem optužnice protiv Kalmete, Tadić je i postao ključni svjedok zahvaljujući iskazu u kojem je teretio Kalmetu. Taj izvor tvrdi:

“Tadić je dobio ‘oprosnicu’ odnosno priznat mu je parcijalni imunitet na temelju tog svjedočenja. To ne bi mogao dobiti da njegovo svjedočenje nije bilo ključno. U svom iskazu USKOK-u on je rekao da mu je Josip Sapunar rekao da se novac plaća po nalogu iz Ministarstva, nalogu ministra Kalmete i tadašnjeg državnog tajnika Livakovića. Na sudu je, međutim, rekao kako mu je Sapunar rekao da se novac plaća po nalogu iz Ministarstva, a da je on zaključio da je to po bilo po nalogu Kalmete i Livakovića. To je u dokaznom smislu razlika nebo i zemlja.”

Osim toga, Tadić je u intervjuu Jutarnjem listu potvrdio ono što je već ranije govorio na snimci čiji je sadržaj objavio Nacional – da mu je nakon svjedočenja na sudu Kalmeta u WC-u rekao “Hvala, Drago, za sve što si učinio” te je dodatno otkrio da je on zapravo tom prilikom od Kalmete tražio sljedeće: “Gospodine Kalmeta, vi ste bivši ministar, imate dobre veze, kum ste s jednim gospodinom (Šeksom), onda vi pomozite meni ako možete. Ima moj predmet ovdje, ima moj predmet na Ustavnom sudu.”

Posebno je u tom kontekstu bila zanimljiva reakcija Božidara Kalmete, koji je nakon što je Nacional objavio Tadićevo priznanje za Zadarski.hr, odnosno zadarsko izdanje Slobodne Dalmacije, izjavio da je Tadić bio potpuno nebitan svjedok u njegovu slučaju, da on njega nigdje nije teretio te da ga nije teretio ni tijekom istrage. Kalmeta tu evidentno nije govorio istinu jer iz zapisnika USKOK-a neminovno proizlazi da je Tadić teretio Kalmetu, zbog čega je i dobio parcijalni imunitet. Za scenu iz WC-a koju je prepričao Tadić, Kalmeta je ustvrdio da se takvo što nije dogodilo i da je to, što se njega tiče, čista laž. Međutim, u tom dijelu postoje samo dva svjedoka, on i Tadić, i pitanje je tko od njih dvojice laže.

O tome svemu Tadić je trebao dati iskaz USKOK-u, ali se ondje cijeloga pretprošlog tjedna nije pojavio.

Potom je Nacional prošloga utorka objavio da je Tadić najmanje jednom prilikom izjavio kako raspolaže saznanjima da su dvojica ministara iz Plenkovićeve vlade podmićena, da je spominjao njihova imena te da se čak u slučaju jednog od tih dvojice ministra skrivaju dokazi da je primio mito. Iako ih je izgovorio neslužbeno, radi se o dramatičnim optužbama na koje je USKOK morao po službenoj dužnosti reagirati. Nacional je otpočetka bio upoznat s imenima tih ministara koje je Tadić spominjao, pa čak i s kontekstom u kojem se za jednog od njih spominjalo to navodno mito, ali kako Tadić u tim razgovorima nije iznio nikakve dokaze za te tvrdnje, Nacional do sada nije javno iznosio njihova imena. Kao ni kontekst optužbi, jer bi njegovo iznošenje također ukazalo na to koje je ministre Tadić spominjao.

Predmete povezane s Dragom Tadićem formalno vodi Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu, gdje je Tadić prošlog tjedna i bio na ispitivanju, ali istragom o mogućim spornim aktivnostima ministara trebao bi se baviti USKOK. PHOTO: Slavko Midzor/PIXSELL, Sanjin Strukic/PIXSELL

 

Međutim, ako bi Drago Tadić u službenom iskazu naveo o kojim se ministrima radi, USKOK bi po službenoj dužnosti morao ispitati osnovanost tih teških optužbi koje bi, ako bi se pokazale točnima, mogle uzdrmati ne samo tu dvojicu ministara, već i kompletnu vladu Andreja Plenkovića. Međutim, Drago Tadić nije prvi koji je na određeni način povezao pojedine ministre iz Plenkovićeve vlade s mogućim spornim aktivnostima. Prije Tadića to je neizravno učinila Josipa Rimac, bivša državna tajnica u Ministarstvu uprave i nekadašnja moćna HDZ-ova gradonačelnica Knina. U vrijeme dok je Josipa Rimac još bila u pritvoru zbog afere Vjetroelektrane, početkom kolovoza prošle godine, Nacional je prenio indikativnu poruku koju je ona iz pritvora uputila sebi bliskoj osobi: “Ako ću ja biti u zatvoru, onda bi tu trebalo biti pola Vlade.”

Njoj bliski izvori u tom su periodu za Nacional otkrili i da ona raspolaže kompromitirajućim podacima o čak petero, što bivših što sadašnjih ministara iz administracije Andreja Plenkovića, odnosno da je s njima vodila politički kompromitantne razgovore kojima bi ih mogla “potopiti”.

Prvi na tom popisu bio je ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić. Međutim, ona tada nije iznijela ništa čime bi se konkretno moglo dokazati da je Ćorić bio uključen u bilo kakve nečasne radnje.

Nacional je objavio i sadržaj dijela njezinih tajno snimanih razgovora u kojima su se, osim Tomislava Ćorića, spominjali i tadašnji ministar državne imovine Mario Banožić i ministrica poljoprivrede Marija Vučković.

No nije poznato jesu li USKOK i DORH proširili istragu prema bilo kome od tih ili nekih drugih sadašnjih ili bivših ministara i ostalih visokopozicioniranih dužnosnika te ima li uopće za to osnove.

Slučaj Drage Tadića, odnosno kontekst njegovih saznanja o aktivnostima pojedinih ministara, za sada se ne može izravno povezivati s aferom Vjetroelektrane i onim o čemu bi eventualno saznanja mogla imati Josipa Rimac.

 

USKOK će morati uzeti u obzir i mogućnost da Tadić ovdje nastupa kao dio jedne šire operacije, s ciljem destabilizacije Plenkovićeve vlade po sličnom modelu kojim su to pokušali Todorić i Mamić kroz aferu SMS

 

USKOK će morati uzeti u obzir i mogućnost da Tadić ovdje nastupa kao dio jedne šire operacije, s ciljem destabilizacije Plenkovićeve vlade po sličnom modelu kojim su to pokušali Ivica Todorić i Zdravko Mamić s navodnim e-mailovima, odnosno SMS-ovima koji su bili plasirani u kontekstu afere SMS. Tada su, naime, i Ivica Todorić i Zdravko Mamić baratali navodnom korespondencijom premijera Plenkovića i tadašnjeg glavnog državnog odvjetnika Dinka Cvitana, koja bi, da je bila istinita, morala značiti pad Plenkovićeve vlade. Međutim, ispostavilo se da je ta korespondencija bila čisti falsifikat, i to iz radionice HDZ-ova informatičara Franje Varge, te da je moguće i da je on tu dokumentaciju proizveo po nečijoj narudžbi.

Franjo Varga u veljači ove godine nepravomoćno je osuđen na tri i pol godine zatvora. USKOK je Vargu teretio da je, od sredine 2017. do rujna 2018., izrađivao lažnu SMS prepisku kojom je trebao dokazati da su bivši gazda Dinama Zdravko Mamić i bivši vlasnik Agrokora Ivica Todorić žrtve politički montiranih postupaka.

Zdravko Mamić predstavio je na press-konferenciji 2018. godine SMS-ove koji su trebali pokazati da pravosudni dužnosnici, predstavnici USKOK-a i policijski službenici protiv njega dogovaraju montirani i politički motivirani kazneni postupak. Međutim, informatičko vještačenje opreme Franje Varge pokazalo je da su navedene poruke na toj istoj opremi i kreirane, to jest da su falsificirane.

Slično je bilo i u slučaju Ivice Todorića. On je DORH-u dostavio poruke koje su navodno razmjenjivali premijer Andrej Plenković, bivša potpredsjednica vlade Martina Dalić i dužnosnici Agrokora, a u kojima se navodno dogovara montirani postupak protiv Todorića i njegovo uhićenje. I te poruke, kako je pokazao sudski proces, kreirane su u Varginoj radionici.

Franjo Varga osuđen je na tri i pol godine zatvora jer je Mamiću i Todoriću plasirao lažne SMS poruke kojima bi se kompromitirao Plenković. PHOTO: Davor Javorovic/PIXSELL

 

No politički nalogodavci te operacije nikad nisu pronađeni, a pitanje je i je li ih USKOK ikada i tražio, i to iako je definitivno utvrđeno da je Vargi cijelo vrijeme pomagao Blaž Curić, čovjek od visokog povjerenja tadašnjeg zamjenika predsjednika HDZ-a Milijana Brkića, njegov nekadašnji suborac i jedno vrijeme vozač u HDZ-u. Istragom je utvrđeno, a sud je to i potvrdio, da je upravo Curić Vargi dostavio brojeve telefona premijera Plenkovića i tadašnje ministrice i potpredsjednice Vlade Martine Dalić, kao i da je, u trenutku kad je istraga “provaljena”, upravo Curić Vargi dojavio da izbriše sve dokaze. Zašto bi čovjek koji je obavljao poslove vozača dostavljao brojeve premijera falsifikatoru koji je nekad radio i u HDZ-ovim kampanjama, to USKOK nikada nije raščistio niti je ikoga za to optužio. Niti su to dovodili u vezu s činjenicom da je Mamića i Vargu povezao bivši predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko, koji mu je i sam uplaćivao novac. Osim Varge, osuđen je još samo Curić, i to na dvije godine zatvora za pomaganje u sprečavanju dokazivanja.

Zdravko Mamić u tom predmetu nije bio čak ni osumnjičen jer se on branio da mu je Varga samoinicijativno dao sporne poruke. Mamić je tvrdio da Varga ništa od njega nije tražio, ali je “stalno kukao i djelovao kao čovjek koji ima problema” pa mu je uplatio 50 tisuća eura da “spasi kuću”.

Zdravko Mamić tako se naposljetku našao u ulozi čovjeka koji “spašava hrvatsko pravosuđe” od navodno korumpiranih sudaca, a Drago Tadić svjedočio je o njegovim druženjima – ili, bolje rečeno, terevenkama – s pojedinim sucima Županijskog suda u Osijeku. Tadić se s Mamićem u više navrata družio i za vrijeme svog boravka u Bosni i Hercegovini, gdje se na neko vrijeme sklonio kako ne bi bio dostupan hrvatskom pravosuđu. Lako moguće da je to bilo u vrijeme kada je isti taj Mamić, ujesen 2020., hrvatskim tužiteljima dostavio brojne eksplozivne informacije o sucima koji su bili uključeni u njegovo suđenje u Osijeku. Sve to sada DORH intenzivno provjerava.


Što je Josipa Rimac napisala u promemoriji o Tomislavu Ćoriću i zašto je SMS iz njezina mobitela trebao dokazati da je oko vjetroelektrana pomagao i Plenković

Izvori bliski Josipi Rimac tvrdili su kako su vidjeli da je ona napisala tek kratku promemoriju, zapravo natuknice, o svojim recentnim odnosima s Ćorićem, što joj je trebalo pomoći u akciji njegove kompromitacije. Detaljno je u natuknicama popisala sve glavne točke razvoja svojih odnosa s Ćorićem, pa tako i koje su ih osobe direktno povezivale, kako se njihov odnos razvijao, kako mu je ona kao kadrovik HDZ-a u jednom razdoblju pomagala da se njemu bliski suradnici razmjeste po raznim ministarstvima, ali i razloge zbog kojih su njihovi ranije vrlo bliski odnosi odjednom zahladnjeli.

To se počelo događati još prije izbijanja afere Vjetroelektrane, kada je ona smatrala da ju je Ćorić izdao u tijeku njenih pokušaja da postane ravnateljica Nacionalnog parka Krka, a posebno je, tvrdili su izvori, bila zgrožena načinom na koji se Ćorić nastojao izvući iz afere, ograđujući se javno od nekih svojih ranije vrlo bliskih suradnika koji su bili zahvaćeni istragom.

Josipa Rimac mogla bi – tvrdili su izvori – otkriti i neke navodno neugodne činjenice koje bi s aferom Vjetroelektrane mogle povezati Ćorićevu suprugu Dubravku Sinčić Ćorić. Iako nije bilo riječi o informacijama koje bi mogle sugerirati Ćorićevu kaznenu odgovornost, tim je informacijama Josipa Rimac mogla Ćorića neugodno politički kompromitirati. U jednom trenutku ona je naznačila, kako su tvrdili Nacionalovi izvori, da bi mogla progovoriti o zemljištima koje navodno u svom vlasništvu ima ili preko trećih osoba kontrolira Ćorićeva supruga, gdje se ona nalaze, za što se mogu koristiti i zašto bi to bilo u teškom sukobu interesa s onim u što su njih dvoje profesionalno i politički uključeni.

Izvori bliski ministru Tomislavu Ćoriću i njegovoj supruzi bili su zgranuti takvim pokušajima difamacije. Tvrdili su da su svi podaci o njihovoj imovini i prihodima javno dostupni u njihovim imovinskim karticama, da supružnici otplaćuju dva kredita za kuću u Zagrebu i jedno zemljište te da Tomislav Ćorić u vlasništvu ima deset godina star BMW.

Izvori bliski Josipi Rimac u vrijeme dok je ona bila u pritvoru otkrili su da ona raspolaže kompromitirajućim podacima o čak petero, što bivših što sadašnjih ministara iz administracije Andreja Plenkovića i da je s njima vodila politički kompromitantne razgovore kojima bi ih mogla ‘potopiti’. PHOTO: Dalibor Urukalovic/PIXSELL

 

Izvor koji je kontaktirao ministra Ćorića tvrdio je da se on na insinuacije da ima neku skrivenu imovinu samo nasmijao i našalio, rekavši: “Volio bih da mi pronađu neku skrivenu imovinu za koju ni ja ne znam da je imam, samo neka me obavijeste gdje je to.” Na optužbe Josipe Rimac koje ona očito plasira kako bi njega “utopila”, poručio je tada preko posrednika, uopće ne želi odgovarati, jer ne želi time dodatno otežavati njezinu tešku životnu situaciju.

Osim toga, u proces svoje obrane Josipa Rimac planirala je uključiti i premijera Andreja Plenkovića, ali ne kako bi njega osobno kompromitirala, već kako bi dokazala da je u rješavanje problema oko vjetroelektrane Krš-Pađene i on osobno bio uključen. Josipa Rimac poslala je 6. prosinca 2019. Plenkoviću SMS u kojem ga je zamolila da on organizira sastanak na temu vjetroelektrane Krš-Pađene, i to zato što je taj projekt, kako mu je napisala, “zapeo u začaranom krugu šume-imovina-poljoprivreda”.

Plenković ju je ubrzo potom telefonski kontaktirao i o tomu su razgovarali. Iako sadržaja tog razgovora nema u spisu jer Rimac tada još nije bila prisluškivana, u spisu se nalazio sadržaj spomenutog SMS-a, kao i trag u popisu poziva da su njih dvoje toga dana telefonski razgovarali. Sve to Nacionalu su krajem prošle godine otkrili izvori s neposrednim saznanjima o toj aferi.


TONSKA SNIMKA: Drago Tadić o susretu s Kalmetom u WC-u suda

Dio tonske snimke koju su objavili Nacional i emisija “Provjereno” NoveTV, u kojoj bivši direktor Osijek Koteksa Drago Tadić novinarki Nove TV Ani Malbaši priznaje da je lažno svjedočio u korist Božidara Kalmete na suđenju za izvlačenje novca iz HAC-a, a sve kako bi u zamjenu dobio blažu kaznu u postupku koji se protiv njega vodio za pokušaj podmićivanja sudaca Vrhovnog suda u slučaju Branimira Glavaša:

“Dođe ti meni poruka, to ti je živa istina. Kaže, neće ti Turudić pretvoriti iz ove kazne odlaska u zatvor u uvjetno ako ne budeš svjedočio u korist Kalmete. I sad, što ćeš, došlo svjedočenje u devetom mjesecu. Ponovno sutkinja pozvala, dođe taj stariji odvjetnik kod mene i kaže: ‘Drago, idi svjedočiti, nemamo više što. Ako ti hoće, hoće, ako neće, ništa.’ Ja kažem – dobro – i odem svjedočiti stvarno u korist Kalmete.

Odem u WC i dođe Kalmeta za mnom i kaže on meni: ‘Drago, prijatelju moj, ovo ti nikad neću zaboraviti. Nikad ti neću zaboraviti, ti si moje, što god trebaš.’ Kažem: Ne morate mi zahvaljivati, već vi znate da imam dolje neki zahtjev da je uvjet mog svjedočenja bio zahtjev, u ovoj zgradi. Recite svom prijatelju, gospodinu koji je tražio da svjedočim, da donese, da ispoštuje dogovor.”

Audio snimka: Poslušajte kako Tadić priznaje da je lagao na sudu da zaštiti Kalmetu

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.