U SDP-U SPREMNI: ‘Bit će kako Ustavni sud odluči’, a nezadovoljnici kažu: ‘Nedomišljeno. Svi kao da su opčinjeni Milanovićem’

Autor:

Davor Puklavec/PIXSELL

“Kako Ustavni sud odluči, tako će biti”, kratko je to poručio visoki izvor blizak samom vrhu SDP-a nakon što je nacional.hr jučer prenio tvrdnje visokih pravosudnih i političkih izvora da bi Ustavni sud na čelu s predsjednikom tog suda Miroslavom Šeparovićem mogao srušiti cijelu SDP-ovu listu ukoliko predsjednik Milanović ne podnese ostavku.

“Ne podnese li Zoran Milanović ostavku na mjesto predsjednika Republike, Ustavni sud može srušiti cijelu listu SDP-a. A kad lista padne, cijeli SDP može izvisiti s izbora. Nema više nazad. Zato bi mu bilo bolje da razmisli još jednom i odmah danas da ostavku na mjesto predsjednika”, rekao je visoki politički izvor, a slično je potvrdio i visoki pravosudni izvor. Također, i ustavna stručnjakinja Sanja Barić jučer je za Radio Nacional izjavila da je potez predsjednika Milanovića ustavnopravna katastrofa.

Predsjednik SDP-a Peđa Grbin danas je na sjednici Odbora SDP-a i na konferenciji za medije otvoreno poručio Ustavnom sudu: Izjasnite se!

“Mi smo stranka Ustava i zakona. Naš posao je da gradimo institucije, a ne da ih rušimo. Ako Ustavni sud, bez obzira na to što niti jedan članak ili stavak Ustava ovakvu kandidaturu ne zabranjuje, ipak nađe da ona nije dopuštena mi ćemo to poštovati jer je naš posao da institucije vratimo Ustavu. Ali to se odnosi na izbore za Sabor, a SDP-u nitko ne može zabraniti reći tko će biti naš kandidat za premijera”, kazao je predsjednik SDP-a Peđa Grbin za Jutarnji list, dodajući da “jedino što od Ustavnog suda traže je da ne zavlače”.

“Znali su biti brzi kada im je to odgovaralo”, zaključio je Grbin.

Pljušte, naravno, reakcije sa svih strana, međutim, ključno će biti najavljeno očitovanje predsjednika Ustavnog suda Miroslava Šeparovića koji je već jučer za N1 televiziju izjavio da će se Ustavni sud izjasniti u postupku nadzora ustavnosti i zakonitosti izbora sukladno Ustavnom zakonu o Ustavnom sudu. Postupak nadzora ustavnosti propisan je u člancima 87. do 97. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu, a ključni je članak 91.

USTAVNA STRUČNJAKINJA SANJA BARIĆ: Potez predsjednika Milanovića je ustavno- pravna katastrofa!

Iako je predsjednikov potez izazvao oduševljenje u redovima SDP-a, a i u velikom dijelu javnosti koja je kritična prema Plenkovićevih osam godina na vlasti, ni u samom SDP-u nisu svi baš tako sigurni da je Milanovićev presedanski potez pravno održiv ukoliko on ne podnese ostavku.

“Na žalost, još jedna Milanovićeva nedomišljena ideja, a uz to opasna za dobre ustavne običaje i motivirajuća za HDZ. Međutim, čini mi se da su sada svi u SDP-u kao opčinjeni Milanovićem”, smatra jedan od visokih izvora bliskih zagrebačkom SDP-u.

Visoki izvor blizak samom vrhu SDP-a ne vidi, međutim, nikakav problem:

“Ukoliko Ustavni sud kaže da Milanović mora dati ostavku, on će dati ostavku.”

Miroslav Šeparović: Ustavni sud izjasnit će se o Milanovićevoj kandidaturi

No, hoće li Ustavni sud donijeti odluku prije formiranja izbornih lista? Ta je odluka sada na predsjedniku Ustavnog suda Miroslavu Šeparoviću, ali postavlja se i pitanje je li Milanović, dok je na funkciji predsjednika, smio ući u političku kampanju, a s obzirom da kao predsjednik mora biti apsolutno neutralan.

Drugi izvori iz SDP-a smatraju da u tome nema nikakvih problema i da je ustavno-pravna situacija tu čista odnosno da je Milanović samo iskoristio nedorečenost Ustava i zakona.

Za Nacional je situaciju komentirao i jedan ugledni član SDP-a:

“Nije član stranke i ne obavlja nespojivu dužnost! To su jedine prepreke propisane u pozitivnim propisima! Kandidat za hrvatski Sabor nije nespojiva dužnost!”

PREDSJEDNIKOV RIZIK ‘Zbog Milanovićeva odbijanja da da ostavku, Ustavni sud može srušiti cijelu SDP-ovu listu. Svi mogu izvisiti. A onda nema nazad…’

S druge strane, visoki pravosudni izvor za nacional.hr je potvrdio kako smatra da Ustavni sud zbog Milanovića može srušiti cijelu SDP-ovu listu.

“Može. Ustavni sud sto posto može srušiti takvu listu.”

U međuvremenu svoje je zanimljivo viđenje ove situacije dao bivši predsjednik Stjepan Mesić koji je za Novi list rekao:

“Vi ste šokirani u Hrvatskoj, a ja sam još više u Azerbejdžanu. Mene je ta vijest iznenadila još više od vas. Međutim, kad složimo karte ona je sasvim logična. Jer ako se siluje demokracija, ako se siluje na jedan brutalan način, kao što je bio ovaj izbor Turudića ako ne vrijede pravila demokratskog društva trebalo je na nekakav način reagirati. I predsjednik je izvrsno reagirao. Sada će se stvari i karte presložiti u Hrvatskoj.”

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.