U Njemačkoj izgorio hotel u kojem su bile smještene izbjeglice iz Ukrajine

Autor:

epa10209488 A view shows containers used as houses for refugees in Berlin, Germany, 27 September 2022. Due to the increasing number of refugees arriving in Germany via the Balkan and Mediterranean routes and the 992,517 war refugees from Ukraine registered by 17 September, many refugee shelters in Germany are already full. According to the Ministry of the Interior, a total of 132,000 people had applied for asylum in the first eight months of the year, an increase of almost 19 per cent compared to the same period last year.  EPA/FILIP SINGER

EPA/FILIP SINGER

U noći sa srijede na četvrtak u Blowatzu na sjeveroistoku Njemačke je izgorio hotel u kojem su bile smještene izbjeglice iz Ukrajine, a prije toga su se na zidu hotela pojavili kukasti križevi.

“Zaprepašten sam i ljut. Do sada ovdje nismo imali aktivnosti s desno-radikalnom pozadinom”, rekao je gradonačelnik Blowaza Tino Schmidt.

On je rekao kako do sada nije bilo neprijateljstava prema izbjeglicama iz Ukrajine.

Požar se u srijedu navečer počeo širiti s pročelja zgrade, a do četvrtka ujutro zgrada hotela je u potpunosti izgorjela. Hotel je bio povijesna građevina prekrivena trstikom, što je karakteristično za sjever Europe.

U hotelu je do srijede navečer bilo smješteno 14 izbjeglica iz Ukrajine koje su na vrijeme evakuirane.

U ponedjeljak su socijalni radnici koji se brinu o izbjeglicama prijavili i da je netko na zid hotela nacrtao kukaste križeve. Policija istražuje moguću povezanost između ovog događaja i paljevine hotela.

Premijerka savezne pokrajine Mecklenburg-Prednje Pomorje Manuela Scweesig (Socijaldemokratska stranka Njemačke, SPD) trebala bi tijekom dana obići mjesto događaja.

Posljednjih tjedana se u njemačkim gradovima, posebice na istoku zemlje, održavaju prosvjedi protiv vala poskupljenja na kojima se traži i promjena odnosa prema ratu u Ukrajini i prekid isporuke oružja.

Dijelovi ovih prosvjeda su upereni i protiv dolaska izbjeglica iz Ukrajine u Njemačku. Na prosvjedima se kao suorganizator pojavljuje desno-populistička Alternativa za Njemačku (AfD), koja se i u parlamentu zalaže za promjenu politike prema ratu u Ukrajini.

Od početka rata u Ukrajini u Njemačku je stiglo preko milijun izbjeglica iz ove zemlje.

Neki krugovi kritiziraju činjenicu da se izbjeglice iz Ukrajine, što se povlastica tiče, tretiraju bolje nego izbjeglice iz drugih zemalja, a predsjednik najveće oporbene stranke, Kršćansko-demokratske unije (CDU) Friedrich Merz, nedavno je dio izbjeglica iz Ukrajine optužio za zlouporabu njemačkog socijalnog sustava govoreći o “socijalnom turizmu”.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.