U Hrvatskoj se nalazi jedna od najmodernijih i najljepših europskih knjižnica, ruši sve rekorde posjećenosti

Autor:

Grad Vinkovci Press

Prema svim značajnijim istraživanjima, knjiga i čitanje se u današnje vrijeme teško nose s računalima, tabletima, videoigrama i drugi oblicima visokotehnološke zabave, naročito kada je mlađa populacija u pitanju. Mnoge će, stoga, iznenaditi kako u Hrvatskoj postoji grad u kojem se u redovima čeka, vjerovali ili ne, na ulaz u knjižnicu.

Riječ je o Vinkovcima koji su nedavno dobili najmoderniju i jednu od najljepših knjižnica u Hrvatskoj, a po određenim pokazateljima i u Europi. U Gradskoj knjižnici i čitaonici Vinkovci, kako se ova ustanova službeno zove, mjesecima unazad bilježe fantastične brojke u svim segmentima. Prostirući se na čak 4.500 kvadrata, sa svojih 6.500 korisnika, nova vinkovačka knjižnica najavljivana je kao mjesto cjeloživotnog učenja, mjesto gdje će po znanje dolaziti studenti, gdje će djeca uživati u igri, a osnovnoškolci učiti kroz edukativne radionice. Gledano iz današnje perspektive, i ona najoptimističnija očekivanja debelo su premašena. U rujnu i listopadu knjižnicu je posjetilo čak 33 tisuće ljudi, a u posljednjih dva i pol mjeseca vinkovački knjižničari organizirali su i ugostili preko 100 različitih kulturnih i društvenih događanja. Vinkovački gradonačelnik Ivan Bosančić reći će kako se u izgradnju nove knjižnice krenulo upravo s mišlju da ona bude multimedijalni centar najistočnije hrvatske županije, svojevrsni dnevni boravak građana svih generacija. No, ono što se trenutno tamo događa nitko nije mogao predvidjeti.

Grad Vinkovci Press

“Godinama je bilo jasno kako naši knjižničari nisu imali adekvatne uvjete rada u starim prostorima u kojima su se nalazili do ljeta ove godine. Sada, kada su napokon dobili uvjete kakve i zaslužuju imamo situaciju da grad svakodnevno živi sa svojom knjižnicom. Učenici, studenti, vrtićarci i umirovljenici, svatko ovdje može pronaći nešto što će ga privući i zbog čega će se uvijek iznova vraćati. I ne samo Vinkovčani, našoj knjižnici gravitiraju i mještani drugih gradova i općina naše županije”, priča nam vinkovački gradonačelnik ne skrivajući zadovoljstvo što je ovaj veliki projekt kojeg je on osobno pokrenuo i uz velik trud priveo kraju, u vrlo kratkom vremenu isplatio svaki euro uložen u njegovu provedbu.

Na pitanje što ga najviše veseli kada uđe u novu knjižnicu, bez razmišljanja odgovara da su to djeca koja su ovdje pronašla prostor za učenje i prostor za druženje, igru i zabavu.

“Dovoljno je reći da su u protekla dva i pol mjeseca u knjižnici ugostili 105 različitih dječjih grupa, od vrtićkih skupina, razrednih odjeljenja i drugih te da je u tom periodu organizirano čak 56 različitih događanja za djecu. Kada uđete na dječji odjel i vidite dječje glave kako izviruju iza polica knjiga, pune igraonice i multimedijalne prostorije, čujete dječji smijeh, onda znate da ste uspjeli i da se sav trud isplatio”, ističe Bosančić.

Grad Vinkovci Press

Uz vinkovačku knjižnicu vežu se brojne zanimljive činjenice koje su možda nepoznate široj hrvatskoj javnosti, ali su neosporno važan dio novije povijesti naše zemlje. Za vrijeme Domovinskog rata ova knjižnica postala je simbolom razaranja i nezapamćenog kultorocida kao jedina knjižnica u Hrvatskoj do temelja uništena i spaljena od strane agresora. Danas najmodernija knjižnica u Hrvatskoj nastavak je priče o Vinkovcima kao gradu kulture i umjetnika, velikih književnika, gradu koji je uvijek poticao nove trendove i na nacionalnom nivou predstavljao nove ideje. Tako je recimo Gradska knjižnica i čitaonica Vinkovci jedna od tri knjižnice koje su inicirale donošenje prvog Zakon o knjižnicama 1960. godine. Zakon je stupio na snagu 11. studenoga iste godine pa se danas Dan narodnih knjižnica u našoj zemlji obilježava upravo 11. studenoga. Vinkovci su i prvi grad u Hrvatskoj koji je imao dječji odjel jer je još 1937. godine kao dio Hrvatske čitaonice utemeljena Dječja knjižnica koja je imala svoj fond, radno vrijeme, zaposlenika i ciljane korisnike, što su karakteristike današnjih dječjih odjela u narodnim knjižnicama. Vinkovačka knjižnica prva je preuzela i standarde modernih knjižnica, kada se 1959. građa počela slagati prema univerzalnoj decimalnoj klasifikaciji i uvelo cjelodnevno radno vrijeme. Današnja Gradska knjižnica i čitaonica Vinkovci najstarija je ustanova u gradu. Osnovana je 1945. godine kao Knjižnica i čitaonica Narodnog fronta, ali slijednica je duge i bogate povijesti čitaonica iz 19. i prve polovice 20. stoljeća, prvenstveno Vinkovačke čitaonice, utemeljene 9. kolovoza davne 1875. godine u kavani “Zum Keiser von Öesterreich” za banovanja Ivana Mažuranića, kada su Vinkovci bili sastavni dio Vojne krajine.

Zanimljivo je kako je, baš kao i njegov prethodnik prije nešto više od 100 godina, zgradu nove knjižnice na istom mjestu gdje se nalazila ona stara, projektirao mladi vinkovački arhitekt Marko Milidrag koji je za taj posao prošle godine dobio i godišnju nagradu Hrvatskog saveza građevinskih inženjera, a koja se dodjeljuje za značajan doprinos graditeljskoj struci. Priznanje je u Vinkovce stiže i s europske razine jer još se samo čeka službena potvrda pa da nova knjižnica najstarijeg europskog grada bude uvrštena među najljepše knjižnice Europe prema izboru časopisa koji se bave tematikom europske arhitekture.

OZNAKE: vinkovci, knjižnica

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.