Treći izbor Drafta 2015. Jahlil Okafor nakon Kine i Meksika u Zaragozu dolazi oživjeti karijeru

Autor:

Detroit Pistons center Jahlil Okafor plays during the first half of an NBA basketball game, Sunday, May 9, 2021, in Detroit. (AP Photo/Carlos Osorio)

(AP Photo/Carlos Osorio

Prošlosezonski igrač Capitanesa, člana NBA razvojne G-League iz glavnog meksičkog grada Ciudad de Mexica Jahlil Okafor prešao je u španjolskog prvoligaša Zaragozu. Nekad u životu i sportu treba napraviti korak unazad, da bi se opet krenulo naprijed, a tako vjerojatno svoju situaciju doživljava 27-godišnji Okafor, 208 cm visoki centar nigerijskih korijena koji je ne tako davno, 2015. godine, na NBA Draftu izabran kao treći. Međutim, nakon što ga je izabrala Philadelphia i nakon vrlo dobre rookie sezone, stvari su za Okafora krenule loše, toliko loše da je nakon samo 27 odigranih utakmica u sezoni 20/21 za Detroit i prosjeka od 5.4 koševa i 2.4 skoka po utakmici prvo pauzirao pola godine a onda početkom 2022. otišao u Kinu, u Zhejiang Lionse gdje je završio sezonu pa otputovao u Meksiko.

Okafor je sredinom prošlog desetljeća jednoglasno bio predodređen za jednu od sljedećih NBA zvijezda. Na U-17 Svjetskom prvenstvu odigranom u Litvi 2012. bio je je MVP, uz njega u najboljoj petorci turnira bili su još Mario Hezonja, aktualni igrač Portlanda Justise Winslow, prošlosezonski igrač Partizana koji je upravo potpisao za Dallas Maverickse Dante Exum i Gabriel Deck iz madridskog Reala. Igrajući za Chicago Okafor je  izabran za nacionalnog srednjoškolskog igrača godine a u svojoj jedinoj sveučilišnoj sezoni s Dukeom je osvojio NCAA prvenstvo.

Uz ovakve reference nije čudo da je na Draftu 2015. izabran kao treći, iza Karl-Anthonyja Townsa i D’Angela Russella a ispred Kristapsa Porzingisa i Marija Hezonje koji je zatvorio TOP 5. Prva sezona u NBA i Philadelphiji bila je očekivana, sa 17.5 koševa, 7 skokova i 50.8 posto preciznosti šuta izabran je u prvu rookie petorku lige, uz njega izabrani su još neki zanimljivi igrači, uz Townsa i Porzingisa tamo si bili i Nikola Jokić i Devin Booker.

Statistički to ovako izgleda sjajno, međutim nije bilo bez problema. Prvo, Philadelphia je bila očajna, sezonu koju su otvorili s 0-18 završili su s 10-72 omjerom. Drugo, Okafor je van terena upadao u probleme, jedna ulična tučnjava, pa još jedna. I treće, u zadnjem dijelu sezone ozlijedio je koljeno, bio je to početak njegovih zdravstvenih problema, uglavnom sa koljenima.

U drugoj sezoni odigrao je 50 utakmica u kojima se spustio na 11.8 i 4.8 koševa i skokova po utakmici, Sixersi su ga početkom treće sezone trejdali u Brooklyn, tamo je u samo 26 utakmica bio na 6.4 koševa i 2.9 skokova po utakmici. Određene naznake, ali samo naznake živosti pokazao je zatim u Pelicansima gdje je u sezoni 18/19 odigrao čak 59 utakmica za 8.2 koševa i 4.7 skokova po utakmici da bi u sljedeće dvije sezone, za Pelicanse i Pistonse odigrao ukupno 30 plus 27 utakmica za 8.1 odnosno 5.4 koševa prosječno.

Što je i gdje s Okaforom krenulo loše? Prije svega, većina se slaže da njegove igračke karakteristike jednostavno već neko vrijeme ne prolaze u NBA. Na nižoj razini, konkretno – na sveučilištu prolaze, ali u NBA spori centar sa slabom obranom jednostavno ne može igrati. Odlična prva sezona u Sixersima? Da, ali ti Sixersi su bili toliko loši da je takav igrač mogao biti prvi na lopti, međutim u samo malo jačim rosterima nije mogao iskočiti. I na kraju, naravno, ozljede i izvan-košarkaške nasilne „aktivnosti“ koje su mu dodatno odmogle.

Okafor sada ima 27 godina, znači u najboljim je godinama karijere, i bit će zanimljivo vidjeti koliko može u Europi.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.