Tko je proizveo pravosudnu ‘omertu’ oko pravomoćne presude protiv majke šefa HDZ-a u Zagrebu u korupcijskoj aferi

Autor:

19.04.2021., Zagreb - Predsjednik zagrebacke Gradske organizacije HDZ-a Mislav Herman dolazi na sjednicu Predsjednista i Sredisnjeg odbora HDZ-a u sjediste stranke na Trgu zrtava fasizma. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Sanjin Strukic/PIXSELL

Vinka Luetić Herman s organiziranom grupom ortaka uzimala je godinama mito za sređivanje lažnih invalidskih mirovina. Presuda je postala pravomoćna još 28. veljače 2020. ali onda je čak godinu i pol nitko nije javno objavio. Možda zato jer je Mislav Herman u studenom 2020. postao šef HDZ-a u Zagrebu, potom HDZ-ov kandidat za gradonačelnika i potpredsjednik Gradske skupštine.

Nacional ekskluzivno otkriva da je Vinka Luetić Herman, majka šefa zagrebačkog HDZ-a i potpredsjednika Skupštine Grada Zagreba Mislava Hermana, pravomoćno osuđena u velikoj korupcijskoj aferi. Izvor koji je to Nacionalu otkrio navodi da je bezuvjetno osuđena na zatvorsku kaznu u trajanju od godinu dana i četiri mjeseca, i to zato što je uzimala mito za sređivanje lažnih invalidskih mirovina. Sugerira to i dopis Županijskog suda u Zagrebu Općinskom građanskom sudu u Zagrebu od 13. travnja, sa sljedećim sadržajem: „Kod ovog suda dovršen je kazneni postupak protiv prvo optužene Nevie Buković i drugih zbog kaznenog djela iz čl. 333. st. 3. KZ i dr. Postupajući po zamolnici, u prilogu dopisa dostavljamo primjerak pravomoćne presude ovog suda br. K-Us-09/13 od 13. veljače 2015. U Zagrebu, 12. travnja 2021.“

Taj kratki nerazumljivo činovnički dopis zapravo sadržava informaciju o tome da je Županijski sud bio među adresama na koje je dostavljena pravomoćna odluka u predmetu koji se vodio i protiv Vinke Luetić Herman. A Županijski sud u Zagrebu tu je presudu Općinskom građanskom sudu dostavio zato što je to zatražio odvjetnik Večernjeg lista, koji je Vinka Luetić Herman tužila zbog nanošenja duševnih boli jer se u njemu svojedobno pisalo o toj aferi. Posljednje ročište u tom postupku održano je 12. srpnja, a ročište za objavu i uručenje presude zakazano je za 26. kolovoza.

Potpredsjednik gradske skupštine Grada Zagreba Mislav Herman izabran je za predsjednika zagrebačkog HDZ-a na izborima u studenome 2020. godine, devet mjeseci nakon što je donesena pravomoćna presuda njegovoj majci. PHOTO: Jurica Galoic/PIXSELL

Odvjetnik Vinke Luetić Herman u tom predmetu i dalje smatra da joj je Večernji list nanio duševne boli kada je pisao o toj aferi, iako je ona u međuvremenu pravomoćno osuđena zbog primanja mita.

Da je ta prvostupanjska nepravomoćna presuda u tom predmetu postala pravomoćna Nacionalu je potvrdio i glasnogovornik Županijskog suda u Zagrebu Krešimir Devčić. Ali je izbjegao precizirati je li potvrđena. On je, međutim, Nacionalu potvrdio još nešto, što ovom slučaju daje dodatnu kontroverznu dimenziju – presuda je pravomoćna još od 28. veljače 2020.

Više pravničkih izvora Nacionalu je potvrdilo da je u Hrvatskoj, nažalost, sasvim uobičajeno da se na otpravak pravomoćne presude strankama u postupku ponekad čeka nekoliko tjedana, pa i do nekoliko mjeseci. Ali nikako nije uobičajeno da se za neku pravomoćnu presudu u javnosti ne dozna gotovo godinu i pol dana. A upravo se to dogodilo. Pa se otvara pitanje kada je USKOK o toj pravomoćnoj presudi informiran te zašto odmah nakon što je doznao da je u tom predmetu pravomoćno pobijedio nije u primjerenom roku o tomu informirao javnost. I to zato što se radi o predmetu u jednoj ogromnoj korupcijskoj aferi, koja je godinama izazivala veliku pozornost javnosti.

 

Za kampanju HDZa u glavnom gradu, koja je ionako rezultirala izbornim debaklom, ne bi bilo dobro kada bi se doznalo da je majka nositelja liste pravomoćno osuđena u korupcijskoj aferi

 

Kada je Nacional doznao da je ta presuda pravomoćna, temeljito je provjerio sve dostupne javne podatke o medijskim izvještajima o toj aferi. Nigdje nije objavljeno ni slova o tomu da je presuda pravomoćna. To produbljuje vjerojatnost da je USKOK to prešutio jer bi novinari koji su inače ekstenzivno pratili tu aferu svakako primijetili da je objavljeno bilo kakvo službeno priopćenje o toj presudi. To pak ne znači da stranke u postupku pravomoćnu presudu nisu dobile u nekom primjerenom roku. Nije čak niti sporno ako su o tomu šutjeli oni koji su pravomoćno osuđeni, ali je krajnje neobično da o tomu šuti pobjednik u velikoj korupcijskoj aferi, a to je USKOK. Ili da šute moguće oslobođene protagonistice te afere, ako bi bile oslobođene.

A još bi čudnije bilo da tu pravomoćnu presudu sud nije dostavio strankama u toliko dugom roku.

Tkogod da je manipulirao ili odugovlačio s javnom objavom te pravomoćne presude, napravio je medvjeđu uslugu hrvatskom premijeru i njegovim bliskim suradnicima. Jer da se to doznalo ranije, moglo je utjecati na izbor čelnika HDZ-a u gradu Zagrebu. I to zato što se sada može sumnjati na to da se presuda nekada uglednoj liječnici i članici Povjerenstva za reviziju nalaza i mišljenja o invalidnosti Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO) prešućivala kako ne bi naštetila političkoj karijeri njenog sina Mislava Hermana.

Vinka Luetić Herman i Nevija Butković tijekom suđenja u aferi Rubala, koje je okončano pravomoćnom presudom u veljači 2020. godine. PHOTO: Marko Lukunic/PIXSELL

Naime, Mislav Herman odlučio se snažnije politički aktivirati i to uz potporu premijera i šefa HDZ-a Andreja Plenkovića te je 22. studenog 2020. izabran za predsjednika zagrebačkog HDZ-a. Iako Herman, naravno, nije odgovoran za djela svoje majke, da se u vrijeme kada se o tomu odlučivalo znalo da mu je majka pravomoćno osuđena zbog korupcije, pitanje je bi li on uopće dospio na političku funkciju koju i danas obnaša.

Skandal je još veći kada se zna da je Mislav Herman bio nositelj liste HDZ-a na lokalnim izborima za zagrebačku Gradsku skupštinu. Sigurno je da za kampanju HDZ-a u glavnom gradu, koja je ionako bila loša te je rezultirala izbornim debaklom, ne bi bilo dobro da se tijekom te kampanje doznalo i da je majka nositelja liste nakon dugotrajnog sudskog procesa pravomoćno osuđena zbog korupcije. Nacional je pokušao kontaktirati Mislava Hermana, ali on do ponedjeljka navečer nije odgovorio na naše pozive i poruke.

Bivša ministrica Nada Šikić u vladi Tihomira Oreškovića svjedočila je u USKOK-u o aferi u kojoj je sudjelovala i Vinka Luetić Herman. PHOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Pravomoćna kazna Vinki Luetić Herman, koja je u ovom predmetu bila drugooptužena, kao i prvooptuženoj Neviji Buković, epilog je gotovo desetljeća dugog procesa u čijem je središtu bio bivši načelnik u zagrebačkom HZMO-u Drago Rubala, koji se proslavio kao radijski i televizijski voditelj u emisijama narodne glazbe. On je na samom početku procesa priznao krivnju te se nagodio s USKOK-om za dvije godine zatvora i vraćanje nezakonito stečene koristi. Državi je potom vratio 79.000 eura u gotovini i dvosobni stan u Zagrebu, koji su vještaci sredinom 2012. procijenili na 200.000 eura. Rubala je u međuvremenu već odavno odslužio svoju kaznu te na lokalnim hrvatskim televizijama ponovo ima vlastitu televizijsku emisiju posvećenu narodnoj glazbi. Nagodbu s tužiteljstvom postiglo je još 58 optuženika, dok ih je 10 ostalo na optuženičkoj klupi. Nakon što je Rubala priznao krivnju, prvo- i drugooptužena su postale nekadašnje članice Povjerenstva za reviziju nalaza i mišljenja o invalidnosti HZMO-a Nevia Buković i Vinka Luetić Herman. Prema optužnici, Rubala se kao bivši načelnik Odjela medicinskog vještačenja u HZMO-u Područne službe u Zagrebu dogovorio s Ivanom Ostoićem, vještakom varaždinske podružnice, da za iznose od 1000 do čak 7500 eura sređuju braniteljske mirovine bez obzira na to imaju li ili nemaju tražioci uvjete za invalidnost. Za tu operaciju bila je potrebna grupa pa su angažirali Zorana Primorca, Romana Slunjskog, Dubravku Margetu Ostoić, Dragicu Čvorig te optužene Neviju Buković i Vinku Luetić Herman.

Primorac je pronalazio klijente, uzimao od njih novac i medicinsku dokumentaciju te ugovarao sastanke s Ostoićem, a sličnu potragu obavljali su i drugi članovi skupine. Ostoić je s Rubalom analizirao dokumentaciju i od potonjeg primao upute koje još preglede trebaju obaviti. Dopunjenu dokumentaciju klijenti su dostavljali Ostoiću, koji im je u statusu vještaka davao pozitivne nalaze o invalidnosti i nesposobnosti za rad. Rubala je koristeći se poznanstvom sa Čvorig, administratoricom Stručnog povjerenstva za revizije nalaza invalidnosti HZMO-a, osigurao da predsjednica tog Povjerenstva Vinka Luetić Herman stavi te predmete na dnevni red. Članica tog Povjerenstva bila je i Nevia Buković. Ostoić je Rubali predavao 1750 eura po predmetu, Rubala je zadržavao 550 eura, a 1200 eura predavao Dragici Čvorig. Dragica Čvorig je zadržavala 200 eura, a po Rubalinoj uputi 1000 eura davala je Vinki Luetić Herman, koja je novac dijelila s Nevijom Buković.Šestooptuženi Flegar dobio je od Rubale i Ostoića 5000 eura na ruke nakon što je na nagovor Primorca sa suda otuđio ovršni spis. Riječ je o ovrhama Čakovečke banke nad plaćama Ostoića i njegovo dvoje članova obitelji, Dubravke i Velimira, Zvonimira Žganeca i Stanka Šileca. Zbog lažnih invalidskih mirovina u lipnju 2012. optuženo je čak 69 osoba, zbog udruživanja za počinjenje kaznenih djela primanja i davanja mita, zlouporabe položaja i ovlasti, protuzakonitog posredovanja te pomaganja u primanju mita i protuzakonitom posredovanju.

 

Drago Rubala je, koristeći se poznanstvom s administratoricom Stručnog povjerenstva za revizije HZMO-a, osigurao da predsjednica povjerenstva Vinka Luetić Hrman stavi određene predmete na dnevni red

 

Osim što je osuđena na zatvorsku kaznu, Nevia Buković je pod prijetnjom ovrhe, a po pravomoćnosti presude, dužna uplatiti 69.350 kuna, koliko se računa da je oštetila državni proračun uzimanjem mita i udruživanjem u grupaciju za izvršenje kaznenog djela, dok će njezina suradnica, drugooptužena Vinka Luetić Herman, morati platiti 73.000 kuna.

Bezuvjetnu kaznu zatvora od deset mjeseci dobio je i službenik Općinskog suda u Varaždinu, šestooptuženi Davor Flegar, uz novčanu kaznu od 40.150 kuna, koliko se računa njegova ilegalna imovinska korist. Ostali optuženici, mahom davatelji mita, dobili su uvjetne kazne od šest do sedam mjeseci uz rok kušnje od dvije godine. Kao olakotna okolnost za uvjetne osude sud je uzeo u obzir da su posrijedi „obiteljski ljudi“, nikad kažnjavani.

U cijelom ovom slučaju posebno je zanimljiva i povezanost prvo- i drugooptužene s visokopozicioniranim i utjecajnim članovima HDZ-a zbog čega je unutar te stranke svojedobno vladalo uvjerenje kako je riječ o politički montiranom procesu koji je počeo za vrijeme vlade Zorana Milanovića kako bi se naštetilo ugledu HDZ-a. Naime, sumnjalo se na to da su Nevia Buković i Vinka Luetić Herman stradale zbog političkih karijera svojih supruga, koji su bili ugledni liječnici, ali i članovi HDZ-a.

Bivši načelnik u zagrebačkom HZMO-u Drago Rubala, koji se proslavio kao radijski i televizijski voditelj u emisijama narodne glazbe. PHOTO: Petar Glebov/PIXSELL

Damir Buković, suprug Nevije Buković, ginekolog je i član Hrvatskog katoličkog društva, zaposlen u Klinici za ženske bolesti i porode u Petrovoj, profesor na Medicinskom fakultetu, a često je bio prozivan zbog svojih stavova o izvantjelesnoj oplodnji. Mnogi ga pamte po izjavi da je Biblija najbolja medicinska knjiga te da su neplodne žene bludnice jer je najčešći razlog njihovu sterilitetu nemoralan život koji su ranije vodile. Međutim, Damir Buković najpoznatiji je iz vremena zagrebačke krize 1997. kada je sa stranačkim kolegom Antunom Šporerom, a ušavši u Skupštinu na listi HSS-a, dao presudni glas HDZ-u, koji je nakon toga dobio većinu u predstavničkom tijelu. Time je zapravo bilo omogućeno postavljanje Zlatka Canjuge za predsjednika Skupštine i Marine Matulović-Dropulić za gradonačelnicu. I suprug Vinke Luetić Herman, Radoslav Herman, povezan je s HDZ-om te je neko vrijeme bio ravnatelj KBC-a Sestre milosrdnice, a bio je i na listi HDZ-a na izborima za skupštinu Grada Zagreba 2005. Očito je kako obitelj Herman ne može bez HDZ-a jer je danas Mislav Herman, sin Vinke Luetić Herman i Radoslava Hermana, prvi čovjek HDZ-a u glavnom gradu Hrvatske.

No u ovom slučaju oko primanja mita od strane dvije ugledne liječnice ima još jedna zanimljiva stvar o kojoj je Nacional pisao prije nekoliko godina, dok je kratko na vlasti bio Karamarkov HDZ-a u koaliciji s Mostom, a u mandatu premijera Tihomira Oreškovića funkciju ministrice rada i mirovinskog sustava obnašala je Nada Šikić. Naime, kako je Nacional tada doznao, tadašnja je ministrica bila uključena u cijeli ovaj slučaj te je sudjelovala u radu Stručnog povjerenstva za reviziju nalaza i mišljenja o invalidnosti, zbog čijih se odluka otvorila ova velika afera. Iako je u razdoblju kada su počinjena navedena kaznena djela Nada Šikić, s Nevijom Buković i Vinkom Luetić Herman, bila članica Stručnog povjerenstva za reviziju nalaza i mišljenja o invalidnosti, ona nikada nije bila uključena u istragu kao jedna od osumnjičenih osoba.

Tadašnja ministrica je za Nacional otkrila da je ona u tom slučaju čak i svjedočila u USKOK-u, ali nije otkrila što je kao svjedok rekla u svom iskazu. Indikativno je da je tadašnja ministrica rekla kako je uvjerena da njene kolegice nisu krive te da nisu prekršile zakon.

 

U cijeli slučaj bila je uključena i bivša ministrica Nada Šikić koja je s Nevijom Buković i Vinkom Luetić Herman bila članica Stručnog povjerenstva te je o tome i svjedočila pred istražiteljima

 

„Javnost nije uopće upoznata s načinom na koji je Povjerenstvo funkcioniralo i koliki broj predmeta smo mi na dnevnoj bazi obrađivali. Dakle, u HZMO-u su u tom razdoblju bila četiri različita vijeća, od kojih je samo naše bilo u punom sastavu, a ostala tri bila su nepotpuna i tu smo uskakale kolegica Buković i ja. Osobno sam dnevno radila na tridesetak predmeta te sam često predmete znala i nositi kući“, ispričala je prije nekoliko godina Nada Šikić, koja je posebno željela naglasiti činjenicu da nitko od članova Povjerenstva nije sam birao predmete na kojima će raditi, nego bi ih na početku radnog dana na stolu dočekala hrpa predmeta koje im je dodijelila Dragica Čvorig, glavna administratorica Stručnog povjerenstva za reviziju nalaza i mišljenja o invalidnosti HZMO-a. Upravo je Dragica Čvorig jedna od osoba koje su se nagodile s USKOK-om i u svom iskazu izravno je teretila predsjednicu Povjerenstva Vinku Luetić Herman i članicu Povjerenstva Neviju Buković, ali ne i Nadu Šikić, koja je tada tvrdila da su njene kolegice žrtve političkog progona zbog bliskosti s HDZ-om.

„Ja ne vjerujem da su Vinka Luetić Herman i Nevia Buković radile ono za što su nepravomoćno osuđene. Riječ je o ženama s uglednim karijerama koje su dovoljno zaradile i ne vidim zašto bi zbog tisuću ili dvije eura ugrozile sve što su desetljećima stvarale. Osim toga, Vinka Luetić Herman dolazi iz imućne obitelji i naslijedila je poprilično bogatstvo, a Nevia Buković bila je pred mirovinom i stvarno ne vidim zašto bi sudjelovale u takvom pothvatu”, rekla je za Nacional Nada Šikić. Međutim, gotovo pet godina nakon toga pokazalo se da tadašnja ministrica nije bila u pravu te je sud donio i pravomoćnu presudu kojom je dokazano da su dvije članice Povjerenstva za reviziju nalaza i mišljenja o invalidnosti HZMO-a doista i primale mito. Međutim, nakon ove pravomoćne presude ostaje nepoznato što je točno bivša ministrica rekla na svjedočenju u USKOK-u i je li možda njeno svjedočenje bilo dijametralno suprotno onome što je rekla za Nacional, odnosno je li možda pred istražiteljima svjedočila protiv svojih bivših kolegica kako bi i sama izbjegla mogući kazneni progon, dok je druga nepoznanica razlog prikrivanja pravomoćne presude protiv majke predsjednika zagrebačke organizacije HDZ-a.

Prvostupanjska presuda Županijskog suda u Zagrebu kojom su Vinka Luetić Herman i Nevija Butković u aferi Rubala proglašene krivima 2015. pet godina čekalo se na pravomoćnu presudu koja nije javno objavljena još godinu i pol (lijevo i sredina). Obavijest županijskog suda da je presuda pravomoćna (desno)


Vinka Luetić Herman tuži Večernji list

Osim što je pravomoćno osuđena za primanje mita, Vinka Luetić Herman nalazi se u središtu još jednog sudskog spora koji je povezan s aferom Rubala. Naime, sredinom srpnja u Zagrebu je održano ročište u kojem ova bivša liječnica tuži nakladnika Večernjeg lista zbog teksta koji je izašao u listopadu 2011. U tom tekstu Večernjeg lista opisivale su se okolnosti afere Rubala, a odvjetnici Vinke Luetić Herman danas tvrde da su objavom teksta u Večernjem listu ozbiljno narušena prava njihove klijentice, iako je njena krivnja poslije potvrđena pravomoćnom presudom. Naime, odvjetnici tvrde da u vrijeme objave članka još nije bila ni podignuta optužnica protiv majke aktualnog šefa zagrebačkog HDZ-a te se zbog toga naknadno utvrđena krivnja ne može uzeti u obzir, s obzirom na vrijeme objave spornog teksta u Večernjem listu. Sljedeće ročište u ovom predmetu održat će se 26. kolovoza ove godine, kada će biti izrečena presuda.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.