Tko bi mogao voditi Ujedinjene narode? Ime ove žene sve se češće spominje, diplomat: ‘Skakao bih od sreće…’

Autor:

Screenshot/YouTube

Upitana prošlog tjedna hoće li se kandidirati za sljedećeg glavnog tajnika Ujedinjenih naroda, premijerka Mia Mottley iz Barbadosa podigla je palac prema gore, nasmijala se i otišla. Neslužbeno, insajderi iz UN-a kažu da je ona izgledna favoritkinja.

Iako je proces izbora za 2026. još uvijek daleko, razgovori o tome tko je najbolje pozicioniran za osvajanje ovog moćnog položaja već su započeli.

Povijesno gledano, postojala je geografska rotacija za ovu poziciju pa je vjerojatno da će sljedeći lider UN-a biti iz regije Latinske Amerike i Kariba – a mnogi zagovornici kažu da je vrijeme za ženskog kandidata nakon 78 godina muških lidera.

U hodnicima i stražnjim sobama sjedišta Ujedinjenih naroda u New Yorku, Mottley je jedno od imena koja se spominju kao izgledni kandidati. Dva izvora su rekla da će bivši kolumbijski predsjednik Juan Manuel Santos – dobitnik Nobelove nagrade za mir – uskoro pokrenuti kampanju, no Santos to poriče.

Među ostalima, argentinski diplomat Rafael Grossi, generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju, također je često spominjano ime u razgovorima o tome tko bi mogao naslijediti trenutačnog glavnog tajnika UN-a Antónia Guterresa, kao i Alicia Bárcena, ministrica vanjskih poslova Meksika; Rebeca Grynspan, visoka UN-ova dužnosnica i bivša potpredsjednica Kostarike; i Maria Fernanda Espinosa Garcés, bivša predsjednica Opće skupštine UN-a i bivša ministrica Ekvadora.

No često je karizmatična i glasna Mottley ona čije ime najviše izaziva uzbuđenje. Iako Mottley još nije rekla da će se kandidirati, jedan diplomat UN-a je rekao: “Skakao bih od sreće” ako bi to učinila.

Ralph Gonsalves, premijer Svetog Vincenta i Grenadina, susjednog otoka, rekao je da bi imala njegov glas ako bi odlučila kandidirati se.

“Mislim da bi bila izvrsna glavna tajnica”, rekao je i dodao:

“Što god da odluči, podržat ću je”.

Mottley je premijerka Barbadosa od 2018. godine. Međunarodno je primijećena zbog prekida kolonijalnih veza svoje zemlje s britanskom monarhijom i snažne retorike o reparacijama za ropstvo, klimatskim promjenama i potrebi za reformom globalnih financijskih institucija putem Međunarodnog monetarnog fonda i drugih multilateralnih banaka, piše CNN.

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.