Švedski biatlonci Sebastian Samuelsson i Hanna Oeberg pobjednici su u disciplini masovni start na 15 i 12.5 kilometara

epa10477056 Athletes at the start of the Men's 15km Mass Start race at the IBU Biathlon World Championships in Oberhof, Germany, 19 February 2023.  EPA/RONALD WITTEK

EPA/RONALD WITTEK

Šveđanin Sebastian Samuelsson i njegova sunarodnjakinja Hanna Oeberg osvojili su zlatne medalje u disciplinama masovni start na 15 i 12.5 km na Svjetskom biatlonskom prvenstvu u njemačkom Oberhofu.

Samuelsson je gađao bez greške, 20 od 20 meta, osvojivši zlato sa 9.6 sekundi prednosti ispred sunarodnjaka Martina Ponsiluoma koji je imao dva promašaja. Treći je bio Norvežanin Johannes Boe sa 38.8 sekundi zaostatka osvojivši sedmu medalju na ovom prvenstvu. I to prvu broncu nakon pet zlata i srebrom.

“Ne mogu vjerovati. Zaista se nisam nadao zlatnoj medalji. Bila je to teška sezona za mene. Sretan sam jer je ovo moja najbolja utrka dosadašnje karijere,” kazao je 25-godišnji Šveđanin za Međunarodnu biatlonsku federaciju. Njegova je to deveta medalja sa svjetskih prvenstava u karijeri, ali prvi zlato.

U ženskoj konkurenciji slavila je Šveđanka Hanna Oeberg sa 4.8 sekundi prednosti ispred Norvežanke Ingrid Tandrevold, dok je Francuskinja Julia Simon bila treća sa 20.8 sekundi zaostatka.

“Baš uživam na ovom prvenstvu. Ovo je kao san,” kazala je 27-godišnja Šveđanka nakon drugog zlata i ukupno pete medalje na ovom SP-u.