Švedska pogotkom Forsberga iz penala stigla do slavlja nad Slovačkom i četvrtog boda na turniru

epa09282701 Emil Forsberg (L) of Sweden in action against Martin Koscelnik of Slovakia during the UEFA EURO 2020 group E preliminary round soccer match between Sweden and Slovakia in St.Petersburg, Russia, 18 June 2021.  EPA/Anatoly Maltsev / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

EPA/Anatoly Maltsev

U prvoj utakmici drugog kola skupine E Švedska je u Sankt Peterburgu rezultatom 1-0 (0-0) svladala Slovačku i tako s četiri boda na kontu privremeno preuzela vodeće mjesto na ljestvici.

Strijelac pogotka vrijednog velikog slavlja Šveđana bio je Emil Forsberg u 77. minuti iz kaznenog udarca koji je izborio Robin Quaison.

Slovaci su u današnji okršaj ušli s tri boda na kontu osvojena u 1-2 slavlju nad Poljskom, dok su Šveđani u prvom kolu osvojili bod uporno i kvalitetno se braneći u remiju bez pogodaka sa Španjolskom.

Zaista dosadan i siromašan nogomet gledali smo danas u Rusiji. S obzirom na to da su Slovaci evidentno bili zadovoljni bodom, a Šveđani jednostavno nedovoljno kvalitetni svjedočili smo vrlo sporoj i opreznoj igri s obje strane, a takav pristup rezultirao je tek bezopasnim situacijama koje su vratarima posluživale za zagrijavanje.

Čisto, eto, da se nešto istakne, možemo spomenuti da se Lustig u 13. minuti našao u nešto izglednijoj poziciji za prijetnju vrataru, poslije ubačaja Larssona iz prekida s desne strane je bio najviši u skoku na pet metara, no u duelu sa suparničkim stoperom nije uspio kvalitetno zahvatiti loptu te je istu poslao preko okvira Dúbravkinih vrata.

Jednako bezopasan bio je i pokušaj Hamšika u 43. minuti, kada je na osamnaest metara imao čistu situaciju za udarac, ali je također bio neprecizan te je prebacio okvir vrata.

epa09282694 Kristoffer Olsson (R) of Sweden in action against Juraj Kucka of Slovakia during the UEFA EURO 2020 group E preliminary round soccer match between Sweden and Slovakia in St.Petersburg, Russia, 18 June 2021. EPA/Anatoly Maltsev / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

U prvih pet minuta drugog dijela po dvije pristojne situacije na svakoj strani. Prvo je u 47. minuti Forsberg odigrao kvalitetno naprijed za Isaka koji poteže s ruba šesnaesterca, ali njegov prizemni udarac pravovremenim je uklizavanjem u korner odbio Škriniar. Tri minuta poslije nakon akcije na desnoj strani napada Duda se prejednostavno riješio Berga i potegao s rube šesnaesterca, snažno i malo preko okvira vrata.

I onda su konačno uslijedila malo konkretnija uzbuđenja. U 58. minuti švedski vratar Olsen imao je prvi ozbiljniji posao na susretu. Nakon ubačaja iz prekida s lijeve strane Kucka je na suprotnoj glavom s pet metara uputio loptu u okvir, a obrana Rominog vratara ispostavila se uskoro ‘nepotrebnom’ jer je svirana nedozvoljena pozicija Slovaka.

Samo minutu poslije Larsson je odlično ubacio s desne strane napada u sredinu gdje na sedam metara skok s Koscelník dobiva Augustinsson, ali loptu je uputio preblizu koncentriranom Dúbravki, koji upisuje i svoju prvu spomena vrijednu obranu danas. Nekoliko trenutaka poslije Šveđani prijete poslije ubačaja iz kuta, Isak je kratko glavom vratio loptu u sredinu gdje je Danielson ostao nečuvan na petercu, a 32-godišnji stoper kineskog Daliana iz odlične pozicije puca malo preko okvira.

Šezdesetsedma minuta i nova prijetnja glavom Švedske, ovaj put se nakon ubačaja s desne strane za poziciju izborio Isak koji je nadvisivši Šatku s ruba peterca zapucao tik iznad grede.

Festival glavometa konačno je prekinut u 71. minuti kada se mladi napadač Sociedada u solo akciji, praktički s centra, ‘prošetao’ kroz obrambene linije protivnika, te u konačnici lijevo iskosa s petnaest metara pucao snažno i kvalitetno u prvi kut, ali za razliku od suigrača na visini zadatka bio je vratar Dúbravka.

Konkretniji pritisak Anderssonovih izabranika plodom je urodio u 76. minuti kada su Šveđani izborili i realizirali kazneni udarac. Poslije akcije po desnoj strani u završnici Isak finim dodirom prebacuje zadnju liniju protivničke obrane i igra u prostor za Quaisona kojeg na osam metara ruši Slovački vratar. Njemački sudac Daniel Siebert odmah je pokazao na bijelu točku i dodijelio Dúbravki žuti karton, a minutu poslije siguran je izvođač za Šveđane bio igrač Leipziga Emil Forsberg.

Nerješiva enigma Slovacima bio je Isak koji se u 82. minuti ponovno s centra sjurio do šesnaesterca, Škriniar mu izbija loptu u posljednji trenutak, no na istoj je u nastavku na 14 metara na udarcu Claesson, čiji je pokušaj nogom uspio blokirati i u korner odbiti dobro postavljeni 35-godišni branič ciparske Omonije Hubočan.

Do kraja susret, šest minuta sudačke nadoknade, Slovaci su konstantno pritiskali, no kao što smo vidjeli u okršaju sa Španjolskom, Šveđanima se nije problem kvalitetno braniti dug period, pa su tako reprezentativci sa sjevera Europe bez ozbiljnijih problema poštedili svog vratara spomena vrijednog posla i tako osigurali veliku pobjedu.

Drugo kolo skupine E zaključit će se sutrašnjim okršajem Španjolske i Poljske u Sevilli (21h), gdje će u trećem kolu na okršaj s izabranicima Luisa Enriquea stići Slovačka, dok će Švedska ostati u Sankt Peterburgu gdje će dočekati sraz s Poljacima.