Sustav IRIS i obrana Europe leže na suradnji između industrije i njemačke vojske

Autor:

Photo: Twitter

Vojni poligon Bundeswehra Todendorf smjestio se uz obalu Baltičkog mora. To je tradicionalni prostor za vojne vježbe. Međutim, nedavno je, pored starih opečenih zgrada, postavljen impresivan kompleks kontejnera. Bundeswehr i industrijski partneri uspostavili su napredni obrazovni centar posvećen sustavima protuzračne obrane. Zapovjednik protuzračne obrane, Ingo Gerhartz, izražava duboko zadovoljstvo ovim projektom.

Iako neki mogu vidjeti ovu blisku suradnju između industrije i njemačke vojske s određenim skepticizmom, Gerhartz ističe uspješnu suradnju s njemačkim obiteljskim poduzećem Diehl Defence, koja je rezultirala znatnim povećanjem proizvodnje sustava protuzračne obrane. Dodatno, impresioniran je brzinom nabave sustava IRIS-T za Bundeswehr. Ugovori su potpisani u lipnju 2023., a već u listopadu 2024. očekuje se da će prvi sustav biti operativan u Bundeswehru. Planira se da njemačka vojska do 2027. godine bude opremljena sa šest takvih protuzračnih sustava.

U Ukrajinu su već isporučena dva takva protuzračna sustava, dok se treći očekuje tijekom nadolazeće jeseni. Na širem području Kijeva, njemački proturaketni sustav “Made in Germany” uspješno štiti ljude i ključnu infrastrukturu od potencijalnih prijetnji ruskih dronova tipa Shahed i, prije svega, krstarećih raketa poput Kalibr.

Harald Buschek, direktor tvrtke Diehl Defence, izvještava da je tijekom vremena sustav uspješno presreo više od 110 ruskih raketa i dronova. U proljeće 2023., ovaj sustav čak je istovremeno neutralizirao 13 ruskih dronova tijekom jednog napada. Ovaj uspjeh je dijelom posljedica mogućnosti sustava da istovremeno cilja više mete. Buschek ponosno dijeli kako je dobio pohvale od gradonačelnika Kijeva, Vitalija Klička, i ukrajinskog veleposlanika Oleksija Makejeva, koji su izrazili veliko zadovoljstvo ovim proturaketnim obrambenim sustavom.

Buschek također iznosi svoje dojmove o profesionalnosti ukrajinskih vojnika koji rukuju sustavom iz Njemačke. Oni pažljivo prate prijetnje i ne koriste maksimalni domet od 40 kilometara, već čekaju da se ruske rakete približe unutar 30 kilometara ili bliže kako bi povećali vjerojatnost uspješnog presretanja, što se pokazalo iznimno učinkovitim u zaštiti Kijeva, s navodnom stopom uspješnih presretanja od “sto posto”.

Njemački protuzračni sustav pokazao se iznimno pouzdanim i u najzahtjevnijim ratnim uvjetima. U slučaju problema, ukrajinski vojnici mogu direktno kontaktirati proizvođača Diehl Defence radi podrške. Ova suradnja je uzajamno korisna, jer omogućuje razmjenu iskustava o praktičnoj primjeni sustava.

Protuzračni sustav IRIS-T SLM iz Njemačke postaje sve popularniji i međunarodno prepoznat. Ovaj uspjeh privukao je interes drugih zemalja, što predstavlja iznimnu priliku za tvrtku Diehl Defence, iako službene cijene nisu otkrivene. Tvrtka planira proširiti kapacitete proizvodnje kako bi do sljedeće godine proizveli do 500 raketa, te do 2025. godine osam kompletnih sustava uključujući radare, zapovjedne centre i lansere raketa, piše DW.

OZNAKE: obrana europe, iris

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.