SUNČANA STRANA Grad Vinkovci postavio osam fotonaponskih elektrana

Autor:

Grad Vinkovici

Postavljanjem fotonaponskih elektrana na krovove tri vinkovačke osnovne škole, tri dječja vrtića i Tehnološkog parka priveden je kraju projekt Sunčana strana grada.

“Korak je to bliže”, moglo se čuti na završnoj konferenciji, “prema energetskoj samoodrživosti i proizvodnji energije iz obnovljivih izvora, korak bliže ka stvaranju zelenih Vinkovaca”.

U suradnji s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost projekt je provela Agencija za razvoj i investicije grada Vinkovaca VIA, čija je direktorica Danijela Slipčević pojasnila kako ukupno osam fotonaponskih elektrana pokriva prosječno 95% godišnje potrošnje električne energije ustanova na koje su postavljene, što će donijeti veliko smanjenje režijskih troškova.

“Primjerice, u Dječjem vrtiću Pčelica trenutni račun za struju iznosi 1330 eura, a projekcija je da će nakon puštanja solarne elektrane u rad ovaj tjedan on biti tek 200 eura, što je značajna ušteda ne samo za vrtić, nego i za cijelo okruženje. Sva financijska sredstva koja uštedimo vrtić će moći ponovno uložiti u poboljšanje materijalnih uvjeta, u povećanje plaća i u daljnje obrazovanje, a upravo nam je to krajnji cilj – ulagati u naš rad i okolinu za što kvalitetniji život naših sugrađana”, ističe direktorica Slipčević.

Projekt Sunčana strana grada je ukupne vrijednosti 280 tisuća eura i sufinanciran je s 40% od strane Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, dok ostatak sredstava osigurava Grad Vinkovci.

“Naša razvojna agencija VIA dobila je zadatak da sve naše školske i vrtićke objekte pokušamo učiniti što manje ovisnima o velikim režijskim troškovima. U toj smo namjeri dobrim dijelom uspjeli energetskim obnovama, a sada nastavljamo i postavljanjem fotonaponskih elektrana. Dio je ovo sveobuhvatne zelene strategije kojom želimo Vinkovce postaviti visoko na ljestvici modernih, zdravih i učinkovitih gradova te već sada imamo spreman sličan projekt, a kako bi u konačnici ovakve elektrane bile postavljene na krovove svih škola, vrtića i drugih zgrada u gradskom vlasništvu”, rekao je gradonačelnik grada Vinkovaca, Ivan Bosančić.

Inače, Sunčana strana grada nastavak je projekata kojima se doprinosi zaštiti okoliša, smanjenju emisije CO2 i općenito cilju zdravih i zelenih Vinkovaca koje idu u nasljeđe budućim generacijama.

“Kroz ovakve projekte želimo sami dodatno proizvoditi električnu energiju kako bi smanjili režijske troškove, a sva sredstva iz proračuna namijenjena za plaćanje režija usmjerit ćemo u obrazovanje, rad s djecom predškolske i školske dobi. Naglasio bih i kako planiramo još projekata koji uključuju sunčane elektrane kako bi dobili energetsku neovisnost, cilj je osigurati fotonaponske elektrane za sve nekretnine u vlasništvu grada”, rekao je zamjenik vinkovačkog gradonačelnika Josip Romić.

“Svi objekti, a to su osnovne škole Vladimira Nazora, Nikole Tesle i A.G.Matoš na koju su postavljene dvije elektrane (škola i dvorana), dječji vrtići Stribor, Budućnost i Pčelica i zgrada Tehnološkog parka, prethodno su prošli kroz energetsku obnovu. Ukupna snaga fotonaponskih elektrana”, rekao je voditelj projekta Josip Barišić, iznosi 203,64 kW, a proizvodit će 266.552 kWh električne energije godišnje te će pokrivati prosječno 95% potrošnje navedenih ustanova.

“Zahvaljujući ovom odličnom projektu, našim stanarima u budućem periodu, uslijed ove energetske krize, nećemo podizati cijene troškova za električnu energiju i ostale režije. Naše tvrtke se puno bave 3D printanjem i sve tvrtke u Tehnološkom parku koriste puno informatičke opreme, a takva oprema je velik potrošač električne energije. Uslijed globalnog zatopljenja, ljeta su nam sve toplija, imamo veću potrošnju zbog klimatizacije objekta, tako da će nam i u ljetnom periodu jako dobro doći sunčana elektrana”, rekao je Josip Gilja, direktor Tehnološkog parka.

Sretan je i ravnatelj Osnovne škole Antun Gustav Matoš, Dario Dragun, koji je rekao kako je ovo tek jedan u nizu projekata na koji se škola prijavljuje kada je u pitanju zelena tranzicija, a to će činiti i dalje.

“Kako smo računali kroz posljednjih pet godina, potrošnja struje će sigurno biti svedena gotovo na minimum u financijskom dijelu koji će biti puno pozitivniji za školu. Sve još moramo staviti na papir, a ovisno o učinku i izračunima nastavljat ćemo se prijavljivati na ovakve projekte”, pojasnio je Dragun.

Kada je o samim uštedama riječ, vrijedi istaknuti kako u Tehnološkom parku Vinkovci imaju godišnji trošak za električnu energiju u iznosu od oko 4.000 eura, u OŠ Vladimira Nazora na iznosu su od približno 7.000 eura, u OŠ Nikole Tesle na 6.000 eura, u OŠ A. G. Matoš na oko 15.500 eura, a Dječji vrtić Vinkovci za tri spomenuta objekta godišnje ukupno plaća oko 10.500 eura.

Tako se dolazi do brojke od približno 39 tisuća eura, a ako se uzme u obzir da su uštede nakon postavljanja fotonaponskih elektrana procijenjene na 95%, može se reći kako se radi o iznosu od 37 tisuća eura godišnje koji će ostati na raspolaganju za neke druge potrebe i ulaganja.

A upravo je to bila i tema predstave organizirane za predškolce i školarce koji su, u sklopu završne konferencije, na ovaj način dodatno učili o zelenoj tranziciji i čuvanju okoliša.

Uz glumce Gradskog kazališta Joza Ivakić Vinkovci, saznali su na koji način se može koristiti sunčeva energija, kakav utjecaj ona ima na okolinu u kojoj živimo te što će to u budućnosti značiti za Vinkovce.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.