Srbija i Hrvatska odredile lokacije za potragu za nestalima

Autor:

23, October, 2020, Belgrade - A meeting between the President of the Commission of the Government of Serbia for Missing Persons, Veljko Odalovic, and the President of the Commission of the Government of Croatia for Detainees and Missing Persons, Stjepan Sucic, was held at the Palace of Serbia.  Photo: Milos Tesic/ATAImages

23, oktobar, 2020, Beograd - U Palati Srbije odrzan je sastanak predsednika Komisije Vlade Srbije za nestala lica, Veljka Odalovica, i predsednika Poverenistva Vlade Hrvatske za zatocene i nestale, Stjepana Sucica. Photo: Milos Tesic/ATAImages

Milos Tesic/ATAImages/PIXSELL

U Beogradu je održan četvrti radni sastanak povjerenstava Hrvatske i Srbije za nestale osobe. Predsjednik Vladina povjerenstva za nestale Stjepan Sučić i njegov srbijanski kolega Veljko Odalović istaknuli su da su već razmijenjene korisne informacije na osnovi kojih će se provesti nove pretrage na terenu. Hrvatska još traga za oko 1900 osoba, a odgovori bi mogli biti u skrivenim arhivama o premještanju masovnih grobnica.

Hrvatska i Srbija dogovorile su se koje lokacije treba pretražiti u potrazi za preostalih 1900 nestalih u ratu 1990-tih. Srbija bi trebala pretražiti tri lokacije, kod Sremskih Karlovaca i Bogojeva u Vojvodini te grobna mjesta nizvodno uz Dunav od Smedereva prema hidroelektrani Đerdapu. Lokacije u Hrvatskoj su kninsko groblje te poznate grobnice nakon akcija Bljesak i Oluja, doznaje Hina nakon sastanka dvaju povjerenstava u Beogradu.

Potraga za nestalima je u bilateralnim susretima isticana kao jedan od prioriteta za poboljšanje odnosa između dviju država.

Da je to humanitarno i civilizacijsko pitanje rekli su nedavno na sastanku u Petrovaradinu srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić i hrvatski šefa diplomacije Goran Grlić Radman.

“Što se tiče javne baze podataka, ona nije problem na relaciji Zagreb-Beograd, ni Beograd-Sarajevo, Sarajevo-Zagreb. Tu je uključena i Crna Gora. Imamo problem isključivo na relaciji Beograd-Priština”, rekao je za Dnevnik HRT-a predsjednik srbijanskog povjerenstva za nestale Veljko Odalović.

Hrvatska ustraje na otvaranju arhiva sigurnosno-obavještajnog sustava bivše Jugoslavenske narodne armije, jer bi se u njima mogli nalaziti podaci o premještanju masovnih grobnica na području Hrvatske.

“Tražimo i povrat zaplijenjene dokumentacije medicinskog centra iz Vukovara te otvaranje arhiva i dokumenata koji se vežu za asanaciju na tom području”, rekao je predsjednik hrvatskog povjerenstva za zatočene i nestale Stjepan Sučić.

Dodao je da ovih dana traju pretrage sedam potencijalnih lokacija u Ličko-Senjskoj županiji, a prije toga se na terenu radilo u Vukovarsko-srijemskoj županiji u potrazi za ostacima 526 stradalih 1991.

Istodobno, na širem području Ovčare već tri se godine traga se za 65 ranjenika iz vukovarske bolnice, slučaj za koji je Zagreb od Beograda zatražio da se dubinski pregledaju dokumenti i eventualno pronađu korisne informacije.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.