Sjeverna Irska: 25. godišnjica mirovnog sporazuma. “Unatoč trenutnim izazovima, budućnost je svijetla”

Autor:

epa10563272 A man walks with a cross as residents from the Falls and Shankill Roads create a Human Peacewall at Northumberland Street to form a line of solidarity between the two communities to mark the 25th anniversary of the Northern Ireland Agreement in Belfast, Northern Ireland, Britain, 7 April 2023. The Good Friday Agreement was signed on 10 April 1998. The agreement ended the violent phase of the political conflict in Northern Ireland and is seen as the major development in the Northern Ireland peace process of the 1990s.  EPA/MARK MARLOW

EPA/MARK MARLOW

Sjeverna Irska danas obilježava 25. godišnjicu presudnog mirovnog sporazuma iz 1998. u vrijeme kad je ta pokrajina Ujedinjenog Kraljevstva zaglibila u političku disfunkcionalnost i sigurnosne probleme koji prijete zasjeniti povijesnu prekretnicu.

Danas nisu planirana javna događanja većih razmjera, a britanski premijer Rishi Sunak i američki predsjednik Joe Biden, koji stiže u utorak, udružit će snage kako bi pokrenuli višednevno obilježavanje.

Život je uvelike promijenjen otkako su probritanski unionistički i proirski nacionalistički čelnici sklopili malo vjerojatan mirovni sporazum 10. travnja 1998., na Veliki petak, nakon maratonskih pregovora.

U postizanju sporazuma posredovao je Washington, a ratificirale su ga vlade u Londonu i Dublinu.

Sporazum na Veliki petak uvelike je okončao tri desetljeća razornog sektaškog sukoba u Sjevernoj Irskoj i povremenih terorističkih napada u drugim dijelovima Britanije.

Četvrt stoljeća kasnije Sjeverna Irska bori se da konsolidira teško stečeni mir, s trgovinskim aranžmanima nakon brexita koji potiču političku nestabilnost i nasilje disidentskih republikanaca je u porastu.

“Iako je vrijeme da se osvrnemo na solidan napredak koji smo zajedno postigli, moramo se također ponovno posvetiti jačanju napora u ostvarenju obećanja danog 1998. i sporazumima koji su uslijedili”, poručio je u ponedjeljak Sunak u priopćenju povodom godišnjice sporazuma.

“Dok gledamo u budućnost odajemo priznanje onima koji su donijeli teške odluke, prihvatili kompromis i pokazali vodstvo.”

Britanski čelnik sudjelovat će na komemorativnoj konferenciji na Sveučilištu Queen’s u glavnom gradu Belfastu i bit će domaćin svečane večere u čast godišnjice, priopćio je njegov ured u Downing Streetu.

Biden će “obilježiti ogroman napredak od potpisivanja Sporazuma na Veliki petak”, izjavila je novinarima glasnogovornica Bijele kuće Karine Jean-Pierre uoči njegova posjeta.

To će “naglasiti spremnost Sjedinjenih Država da podrže golemi gospodarski potencijal Sjeverne Irske na dobrobit svih zajednica”, dodala je.

Sljedeći tjedan Sjeverna Irska će nastaviti s obilježavanjem mirovnog sporazuma trodnevnom konferencijom koja počinje 17. travnja, a čiji će domaćin biti bivša američka državna tajnica Hillary Clinton.

Njezin suprug Bill Clinton odigrao je ključnu ulogu u osiguravanju sporazuma iz 1998. godine kao američki predsjednik od 1993. do 2001. godine.

Planiranim događajima slavit će se transformacija Sjeverne Irske koja je uslijedila nakon sporazuma, ali fokus će nedvojbeno biti usmjeren na njezine sadašnje nevolje.

U godinama nakon 1998., sjevernoirske paravojne postrojbe su razoružane, njezina militarizirana granica razmontirana i britanske snage su otišle.

Međutim, mirovni proces sada je možda nestabilniji nego što je bio u bilo kojem drugom trenutku od tada.

Institucije u kojima se dijeli vlast, stvorene sporazumom, bile su paralizirane više od godinu dana zbog gorkih nesuglasica o trgovini nakon brexita.

Unatoč tome što su se Britanija i Europska unija u veljači suglasile da revidiraju aranžmane, taj novi dogovor tzv. Windsorski okvir tek treba dobiti potporu probritanske Demokratske unionističke stranke (DUP).

Stranka je bojkotirala decentraliziranu vladu Sjeverne Irske 14 mjeseci zbog tog pitanja, osakativši skupštinu, i ne pokazuje znakove povratka podjeli vlasti.

Irski premijer Leo Varadkar rekao je u nedjelju da Dublin, London i Belfast “rade na uspostavljanju i radu institucija u sljedećih nekoliko mjeseci”.

U međuvremenu se sigurnosna situacija pogoršala, a britanske su sigurnosne službe prošlog mjeseca podigle razinu terorističke prijetnje u pokrajini na “ozbiljnu”.

Policija je prošli tjedan upozorila na “jake” obavještajne podatke da disidenti planiraju napade na policajce u gradu Londonderryju na Uskrsni ponedjeljak.

To slijedi nakon pokušaja ubojstva policajca Johna Caldwella u veljači, što je najnoviji čin nasilja za koji su odgovornost preuzeli republikanski disidenti.

Slučaj je poslužio kao snažan podsjetnik na mračnu prošlost Sjeverne Irske i krhkost mira, ali je i ujedinio često podijeljene političke vođe u osudi.

U nizu nedavnih intervjua i javnih istupa, oni koji su postigli sporazum 1998., pozdravili su njegovu važnost.

“Posljednjih 25 godina bilo je uspona i padova… ali jedno je sigurno, svi smo na boljem mjestu”, rekao je bivši čelnik Sinn Feina Gerry Adams u petak na komemorativnom događaju.

“Unatoč trenutnim izazovima, budućnost je svijetla.”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.