Shericka Jackson s drugim i Noah Lyles s trećim rezultatom u povijesti osvojili zlata na 200 metara

epa10085852 Noah Lyles (C) of the USA celebrates after winning the men's 200m final at the World Athletics Championships Oregon22 at Hayward Field in Eugene, Oregon, USA, 21 July 2022. Lyles won ahead of compatriots, second placed Kenneth Bednarek (L) and third placed Erriyon Knighton (R).  EPA/CJ Gunther

EPA/CJ Gunther

Jamajčanka Shericka Jackson s drugim i Amerikanac Noah Lyles s treći najboljim rezultatom u povijesti osvojili su zlatne medalje na 200 metara na Svjetskom atletskom prvenstvu u Eugeneu. Jackson je 200 metara istrčala za 21.45, samo 11 stotinki sekunde sporije od svjetskog rekorda Florence Griffith-Joyner iz rujna 1988. godine. Shelly-Ann Fraser-Pryce, Jamajčanka koja je osvojila zlato na 100 metara, je bila druga s 21.81, dvije stotinke sporije od njenog osobnog rekorda, a Britanka Dina Asher-Smith brončana s 22.02. Zlatna na 100 i 200 metara na Igrama u Tokiju Elaine Thompson-Herah je s 22.39 bila tek sedma. Fraser-Pryce je broj osvojenih medalja na svjetskim prvenstvima podigla na 13, od toga je deset zlatnih.

Noah Lyles je obranio svjetsko zlato a Amerikanci su, kao i na 100 metara, osvojili sve tri medalje na 200. Lyles je istrčao fenomenalnih 19.31, američki rekord, samo 12 stotinki sporije od svjetskog rekorda Usaina Bolta. Usput, drugih 100 metara Lyles je trčao 9.16 a s ovim 19.31 srušio je i američki rekord kojeg je prije 26 godina postavio Michael Johnson. Srebro sa Igara u Tokiju Kenneth Bednarek je obranio u Eugeneu s 19.77 dok je 18-godišnji Erriyon Knighton s 19.80 osvojio broncu i tako postao najmlađi ikad osvajač medalje na 200 metara na svjetskim prvenstvima.