S RUJEVICE DANIJEL VUKUŠIĆ Galešić opet spasitelj, Rijeka opet prva!

Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

Lipa lopto u mreži, radosti riječkih navijača… Igrala se 79. minuta, Rijeka se teško mučila s Varaždinom, ali nošena silnom podrškom svojih navijača uspjela je ugurati loptu u mrežu Varaždina. Pa još jednom u 90′. Stoperi Niko Galešić i Matej Mitrović vratili su ‘bijele’ na prvo mjesto, na vrh HNL-a.

U 25. kolu, na Kvarneru, Rijeka – Varaždin 2:0. Trijumf u finišu, ovacije i skandiranje ‘Ša-mpi-oni, ša-mpi-o-ni‘. Fantastična utrka za naslov se nastavlja, HNL nam možda ima milijun mana, ali je jedini kojeg imamo i – ludo je zanimljiv!

Prije utakmice Rujevica je zaglušujućim ovacijama pozdravila kapetana svjetskih vaterpolskih prvaka Ivana Krapića koji je s velikog semafora sugrađanima i svim Ri-navijačima ponosa Kvarnera video-snimkom poručio: ‘Hvala Vam na čestitkama i podršci, vidimo se u svibnju kada ćemo, nadam se, svi zajedno slaviti. Kao što smo slavili 2017.’!

Inače, apsolutno neovisno o rezultatu, predivna nedjeljna priča na Rujevici zapravo je počela satima prije utakmice kada je najavljeno da će na tribinama biti veliki navijač HNK Rijeka, 10-godišnji David kojeg su prije dva tjedna u Dječjoj bolnici Kantrida posjetili i darivali Marko Pjaca i Jorge Obregon.

U međuvremenu je izašao iz bolnice pa danas s tatom bio na svom najdražem mjestu i navijao za voljeni klub. David… Neupitni igrač utakmice. Svaka čast i kapa ti do poda, Davide majstore!

A Rijeka je u meč 25. kola ušla bez: 19 asistencija i 12 golova. Toliko su joj ove sezone donijeli Toni Fruk i Niko Janković, dva sjajna box to box veznjaka kojih na terenu – nije bilo. Zbog kartona (Fruk) tj. ozljede (Janković).

Nel Pavletic/PIXSELL

Na drugoj strani, ex-zadnji vezni ‘bijelih’ Nikola Šafarić Rijeci je na noge morao bez Postonjskog i Zelenike. Dakle, važni izostanci u obje momčadi te, unatoč blatu u kojem se opet valja hrvatski nogomet, na Rujevici opet – vrhunski ambijent.

Uz višestruku jasnu i gromoglasnu poruku ama baš svih 6.855 gledatelja: ‘HNS pe..ri, nogomet ste sje..li’. I Armadin transparent na sjeveru: ‘Sami protiv svih na terenu i tribinama, protiv poslušnika u VAR sobi i ložama’.

Krenulo je očekivano: riječkom dominacijom, ali… Bez pravih prigoda. Na drugoj strani, Marko Dabro je u 16. minuti obranio udarac suigrača na prazni Labrovićev gol. Umjesto da zabije za 0:1 s par metara (?!).

Isti igrač je u 28. minuti zamalo ‘otkinuo’ nogu Stjepanu Radeljiću dosta ‘mesarskim’ startom na gležanj stajne noge za što je dobio (samo) žuti karton.

Od koliko god granitne stijene bio odvaljen Radeljić je nakon Dabrinog starta u 34′ morao izaći zbog ozljede no prije toga je, sve tako skoro polomljen, uspio ući u odličnu prigodu na ubačaj Pašalića, ali u padu je loptu s 3-4 metra poslao – preko grede.

Varaždincima svaka čast na otvorenom nastupu i fajterskom pristupu, ali Dabro je definitivno pretjerao riskirajući stravičnu ozljedu kolege, a glavni sudac Ante Čulina u 41′ izazvao bijes tribina kada jedan start Laminea Ba u tijelo Veldina Hodže u gostujućem ‘kaznenom’ ni nakon VAR provjere nije okarakterizirao kao najstrožu kaznu za squadru Željka Sopića.

Na odmor se otišlo bez pogodaka i sa ne baš prevelikim oduševljenjem onime što su Primorci i Zagorci demonstrirali na travnjaku stadiona s kojeg puca pogled na Cres, Krk i Kvarnerski zaljev… Više fajta nego nogometa.

Pa se u nastavak odmah ušlo s po dvije promjene na svakoj strani. Kod gostiju Škaričić i Gudelj umjesto Dabre i Boršića, a kod domaćih Obregon i Goda unutra, a Petrovič i Bogojević van.

Sopić je, dakle, zbog izostanaka Fruka i Jankovića umjesto 4-1-4-1 počeo s 4-2-3-1, a od prve minute drugog poluvremena prešao na 4-4-2 s dvojicom napadača na bočnim veznim pozicijama, Pjacom i Pašalićem. Po imenima na travnjaku: ultra-ofenzivno. Da se nekako razbije gotovo 70% posjeda kao izrazita, ali i podosta jalova dominacija.

Trebao je više od 20 minuta da se dogodi šansa, u 67. minuti Obregon pokušava mega-atraktivnim, ali uzaludnim ‘škaricama’ s 15 metara, a dvije minute kasnije ‘Sopa’ suočen s uočljivom ispuhanošću svoje momčadi Lindona Selahija mijenja Emmanuelom Bandom.

Jer Rijeka od koje se očekivalo valove napada na Mamićev gol djelovala je i sve umornije i sve sporije u pravodobnom ‘rezanju’ varaždinskog kretanja u kontre.

Riječkoj publici svaka čast i čista ‘devetka’. Oni su bili onakvi kako se očekivalo od njihovih ljubimaca. Sve jači i jači kako je utakmica odmicala. Pa doslovno nosili i odnijeli svoju Rijeku do žestoko mukotrpnog vodstva!

Prije ulaska u zadnjih deset minuta, korner Pašalića, Hodžina asistencija i… Pogodak. Strijelac? A već uobičajeni spasitelj. Stoper, Niko Galešić! Ovaj put ne solo-prodorom ala Maradona ili projektilom iz slobodnjaka ala Juninho Pernambucano nego – glavom iz gužve. “Napokon” stoperski… Erupcija sreće na Rujevici.

Koja je sa slavljem počela u 90. mitnui kad je Pašalić asistirao i drugi put, sad Mitroviću, za 2:0. Stoperski golovi, pobjeda vrijedna povratka na vrh HNL-a. I skandiranje navijača: ‘Izlazite na balkone, pozdravite šampione’. Rijeka ove sezone živi svoj neočekivani šampionski nogometni san.