Rutinskom pobjedom u Rigi Vatreni nadomak Europskog prvenstva

18.11.2023., stadion Skonto, Riga, Latvija - Kvalifikacije za UEFA Euro 2024, skupina D, Latvija - Hrvatska. Nogometasi Hrvatske slave pogodak Andreja Kramarica za vodstvo 2:0. Photo: Ansis Ventins/PIXSELL

Ansis Ventins / Pixsell

Hrvatska je iskoristila remi Armenije i Walesa te je 0:2 (0:2) pobjedom nad Latvijom izbila na drugo mjesto ljestvice skupine D kvalifikacija za Europsko prvenstvo koje se iduće godine održava u Njemačkoj. Vatreni sad opet imaju sve u svojim nogama te će plasman na kontinentalnu smotru ostvariti ukoliko u utorak u Zagrebu budu bolji od Armenije ili ukoliko Wales na domaćem terenu ne pobijedi Tursku.

Izabranici Zlatka Dalića su na Skonto stadionu u Rigi pitanje pobjednika riješili u uvodnom dijelu utakmice kada su se u strijelce upisali Lovro Majer i Andrej Kramarić nakon čega više nije bilo promjene rezultata. Nakon sedam odigranih utakmica Hrvatska je na 13 osvojenih bodova što je tri manje od vodeće Turske odnosno dva više od Walesa dok je Armenija uoči posljednjeg kola izgubila šanse da se dohvati Eura.

Hrvatska je od početka utakmice zagospodarila terenom te je u vodstvo došla već u 6. minuti utakmice kada je Ivanušec s lijeve strane povratnim dodavanjem pronašao Majera, a on je prizemnim udarcem s osam metara poslao loptu iza leđa Ozolsa. Bio je to njegov peti u gol u dresu Vatrenih.

Deset minuta kasnije Hrvatska je povećala prednost. Kramarić je dočekao spretno dodavanje Majera te je s ruba šesnaesterca prizemnim udarcem zatresao mrežu za svoj 27. zgoditak u nacionalnom dresu.

18.11.2023., stadion Skonto, Riga, Latvija – Kvalifikacije za UEFA Euro 2024, skupina D, Latvija – Hrvatska. Momcad Hrvatske Photo: Ansis Ventins/PIXSELL

Novu ozbiljniju priliku smo vidjeli tek u 66. minuti kada je Modrić iz slobodnog udarca pronašao Šutala, a njegov neugodan pokušaj vratar Latvije uspijeva odbiti u korner. Šest minuta kasnije Pašalić se izborio za udarac kojeg Ozols zaustavlja paradom.

Stanišić je u 82. minuti ubacio za Majera koji je pucao iz okreta sa sedam metara, no lopta je odletjela preko grede.

Blizu prvijenca je u debitantskom nastupu u sudačkoj nadoknadi bio Marco Pašalić kojeg je odlično proigrao Majer, no njegov udarac s osam metara se od unutarnjeg dijela stative odbija natrag u teren za igru. Bila je to posljednja prilika na utakmici.