Robert Barić: “Rusija se nada da će ova zima dovesti do raspada jedinstva Zapada, posebno u Europi”

Autor:

24.02.2022. Zagreb . Emisija u studiju 24sata o ratu u Ukrajini. Gosti Zeljka Antunovic,, Bozo Kovacevic i Robert Baric. Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL

Zeljko Lukunic/PIXSELL

Vojni analitičar Robert Barić s Fakulteta političkih znanosti komentirao je u subotu za Hrvatski radio situaciju u Ukrajini. Naglasio je da objema stranama treba operativna pauza.

Rusiji, poručio je Barić, sad ne predstoje nikakve ofenzivne akcije, nego pokušaj da se naprave obrambene linije na jugu, posebno na sjeveru. “Jučer je bilo nekoliko neuspješnih ruskih napada u nastojanju da se Ukrajinci potisnu na zapadnu obalu rijeke Oskil, što nisu uspjeli. Ukrajinci su napravili barem četiri mostobrana na Oskilu. Ukrajinci moraju odrediti prioritet jer imaju ograničene snage. Ukrajinske snage su zadnja dva dana napredovale sjeverno i sjeveroistočno i Liman stavljaju u jednu vrstu poluokruženja. Liman će pasti, samo je pitanje kada i kakve će biti ukrajinske snage jer su iscrpljeni borbama. Imaju opciju da krenu prema sjeveru i time odsjeku mogućnost stvaranja ruske obrambene linije”, rekao je i dodao da će se Rusi tad morati povući na iduću rijeku-56 kilometara od Oskila i prepustiti taj prostor.

Barić je u ‘Intervjuu tjedna’ Hrvatskog radija poručio da je druga opcija da krenu prema Sjeverodonjecku, a onda Lisičansku. “Na jugu se nastavlja ukrajinska ofenziva, to nije spektakularno, ali ima strateški veće značenje. Putin treba odustati od onoga što je osvojio na sjeveru pa čak i cijelog Luhanska. Taj koridor koji povezuje Rostov s Krimom je strateški nužan i to želi braniti na svaki način”, dodao je.

Iako su kod Hersona znatno kvalitetnije ruske snage, Barić je rekao da je problem što se pojavila operativna izolacija bojišta. “Ruska logistika ne uspijeva doći. Sada se događa postepeno pomjeranje linija. Radi se o nekoliko uporišnih točaka koje Rusi brane. Pokušali su neke i vratiti zadnja dva-tri dana, ali nisu uspjeli. Kad pada uporišna točka, pada cijela obrambena linija. Sad se Ukrajinci primiču, cilj im je prići što više Hersonu. Ne zauzeti ga jer bi bilo ‘prekrvavo’ i predugo”, istaknuo je.

Sovjetski savez, naglasio je, imao je veliko iskustvo u zimskom ratovanju, ali u ovom trenutku ruska vojska nije sposobna za takvo što, posebno ako nema logistiku na jugu. “Objema stranama treba operativna pauza. Rusija želi zamrznuti sukob da pokuša oporaviti vojne snage. Nada se da će ova zima dovesti do raspada jedinstva Zapada, posebno u Europi. Posebice ako bi neke zemlje pritisnule Ukrajinu da pristane na ruske uvjete i da se skine dobar dio sankcija. Nisam siguran da će tako ići”, rekao je.

Ruska mobilizacija, kaže vojni analitičar, puno je veća nego što se govori. “Službeno je to 300 tisuća rezervista koji su završili vojni rok i minimalnom obukom bi trebali se vratiti. Infrastruktura za mobilizaciju je zapuštena. U Rusiji je naslijeđen sustav vojnih komesarijata koji su se bavili mobilizacijom u svakoj ruskoj federalnoj jedinici. Nisu baš spremni za zadaću jer zadnjih 30 godina s tim vojnim komesarijatima vezani su cijeli nizovi korupcijskih skandala. U ruskoj vojsci više nemate kadrovske postrojbe, to je ukinuto. Sav se sustav uvježbavanja zasniva na tome da novaci dolaze u postrojbu u kojoj će služiti, dobivaju temeljnu obuku, a poslije idu u specijalističke centre. Danas je 80 posto kopnene vojske u Ukrajini. Zovu ljude bez ikakvog vojnog iskustva. Oni moraju proći temeljnu šestomjesečnu obuku, bez toga nema vojnika”, objasnio je.

Barić je doda da se se sada vidi koliko je visokotehnoloških komponenti stalno dolazilo sa Zapada, a Rusija to ne može nadoknaditi. Smatra da Ukrajinci imaju stalni priliv visoko motiviranih vojnika, ali njihov problem je nedostatak naoružanja i opreme. “Posebno za ove formacije koje su se sad počele stvarati. To je proces koji će trajati 6-9 mjeseci. Sada im treba teško naoružanje”, rekao je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.