Rijeci pripao regionalni derbi na Aldo Drosini

03.03.2023., stadion Aldo Drosina, Pula - SuperSport HNL, 24. kolo, NK Istra 1961 - HNK Rijeka. Nogometasi Rijeke slave pogodak za 1:0 kojeg je postigao Niko Jankovic. Photo: Srecko Niketic/PIXSELL

Srecko Niketic/PIXSELL

U prvoj utakmici 24. kola SuperSport HNL-a Rijeka je pred 3.019 gledatelja na stadionu Aldo Drosina u Puli pogocima Nike Jankovića u 22. i 94. minuti minuti slavila 0:2 (0:1) protiv Istre 1961.

Izabranici Sergeja Jakirovića su se tako vratili pobjedama nakon što su u prošlom kolu doživjeli poraz od Slaven Belupa te su Zeleno-žutima nanijeli prvi domaći poraz nakon šest mjeseci kojim su se na prvenstvenoj ljestvici bodovno poravnali s današnjim suparnikom.

Put gostiju do pobjede bio je olakšan u 71. minuti kada je sudac Jakov Titlić dosta strogo isključio Franu Mlinara nakon prekršaja nad Matijom Friganom. U 90. minuti je pak drugi žuti karton zaradio Ante Erceg.

Obje momčadi su u susret ušle rezervirano, a pravu situaciju vrijednu pažnje smo vidjeli u 12. minuti kada je Hodža s dvadesetak metara pucao pokraj bliže stative.

Odličnu šansu u 18. minuti imali su gosti. Prvo je Majkić kratko odbio loptu nakon udarca Jankovića s dvadesetak metara, a onda je fenomenalno obranio i pokušaj Frigana s pet metara. U nastavku akcije prekršaj u napadu je napravio Ampem.

Janković je u akciji i dvije minute kasnije kada je pucao s nešto veće udaljenosti, a Majkić je odbio loptu koja je išla u njegov lijevi donji kut.

Rijeka je zasluženo povela u 22. minuti kada je Frigan gurnuo loptu u prostor za Jankovića koji je pobjegao obrani, a potom je zaobišao Majkića te je mirno poslao loptu u mrežu. Bio je to njegov prvijenac u dresu Rijeke.

Antonio Marin je u 35. minuti s lijeve strane pred golom Istre tražio Frigana, ali u posljednji trenutak je ispred njega loptu odlično pokupio Luka Marin.

Zeleno-žuti su dobru situaciju propustili u 38. minuti kada se od bloka lopta odbila do usamljenog Hujbera koji je sa šest metara iskosa bio malo neprecizan.

U sudačkoj nadoknadi prvog dijela Caseres je izborio prekršaj na 17 metara, a Erceg je iz slobodnog udarac pogodio živi zid.

Janković je u 58. minuti ubacio iz slobodnog udarca s lijeve strane, a Majkić je potom upisao odličnu obranu nakon što se lopta od Marešića nezgodno odbila te je išla pod samu gredu.

Dobru priliku domaćin je imao u 69. minuti kada se Erceg pored Dilavera izborio za posjed nakon čega je prošao kraj Galešića, no njegov udarac sa šest metara iskosa odlično brani Labrović.

Istra je u 71. minuti ostala s igračem manje nakon što je izravan crveni karton dobio Mlinar koji je na centru igrališta klizećim startom pokupio loptu ispred Frigana nakon čega je zakačio i napadača Rijeke. Domaća klupa je smatrala da se radi o prestrogoj odluci suca Titlića, a VAR ga nije pozvao da još jednom pogleda situaciju.

Petrusenko je u 87. minuti zapucao iz slobodnog udarca s oko 25 metara iskosa, a Labrović je prebacio loptu koja je išla pod samu gredu.

Još jedno isključenje u redovima Istre uslijedilo je u 90. minuti kada je zbog prekršaja nad Galešićem drugi žuti karton dobio Erceg. Zanimljivo da je napadač domaćih tom prilikom i poderao papir koji je oteo sucu Titliću prilikom pokazivanja opomene.

U sudačkoj nadoknadi gosti su prvo zaprijetili preko Grgića koji je pucao poviš gola te Djouahre čiji pokušaj brani Majkić da bi u 94. minuti Galiela napravio prekršaj na rubu kaznenog udarca na Obregonu nakon čega je sudac Titlić pokazao na bijelu točku. Siguran izvođač s 11 metara bio je Niko Janković koji je tako postavio konačan rezultat.

Kolo se nastavlja sutra kada se od 16 sati sastaju Varaždin i Šibenik dok od 18:10 Slaven Belupo dočekuje Goricu.