Remi Hajduka i Dinama na Poljudu

21.10.2022., stadion Poljud, Split - SuperSport HNL, 14. kolo, HNK Hajduk - GNK Dinamo. Marko Livaja, Robert Ljubicic. Photo: Matko Begovic/PIXSELL

Matko Begovic / Pixsell

U prvom susretu 14. kola SuperSport HNL-a Hajduk i Dinamo su na Poljudu odigrali bez pobjednika. Derbi je završio rezultatom 1:1 (1:0), a prvi su u vodstvo došli domaćini preko Marka Livaje u 27. minuti susreta. Najbolji strijelac lige je poentirao nakon kombinacije iz kornera. Bod Plavima je donio Bruno Petković koji je u 72. minuti bio siguran s bijele točke nakon što je sudac Pajač dosudio kazneni udarac uz pomoć VAR-a.

Zadovoljniji neriješenim ishodom mogu biti izabranici Ante Čačića koji su tako i dalje bez poraza, a ujedno su zadržali osam bodova prednost pred Hajdukom na vrhu prvenstvene ljestvice.

Uvodni dio susreta prošao je u većem posjedu domaćih koji su u 21. minuti kreirali i prvu šansu kada je Sahiti s desne strane ubacio za Biuka, a on je na drugoj stativi u duelu s Mišićem poslao loptu glavom pokraj golu. Nedugo potom Sahiti je ponovno asistent, a ovaj put se u dobroj situaciji našao Livaju koji je na koncu loše pucao poslavši loptu iznad vrata Livakovića.

Dinamo uzvraća u 24. minuti kada je nakon kontre sa skoro 30 metara udaljenosti pucao Oršić, a lopta je proletjela iznad grede.

Hajduk je u vodstvo došao u 27. minuti kada je Melnjak iskoristio ubačaj iz kornera Krovinovića te je na drugoj stativi pronašao usamljenog Livaju, a njemu nije bilo teško zatresti mrežu Plavih. Za najboljeg strijelca lige bio je to osmi ovosezonski HNL pogodak.

Domaćin je opasan nakon kornera i u 35. minuti kada je Šutalo s prve stative zamalo poslao loptu u vlastitu mrežu.

U 41. minuti Livaja iz okreta povratnim dodavanjem pronalazi Vukovića, ali njegov udarac s pet metara iskosa spretno brani Livaković.

Dobru akciju Plavi su odigrali u 56. minuti kada je Mišić gurnuo loptu do Oršića, a njegov prizemni udarac s desetak metara iskosa u prvi kut brani Sentić. Minutu kasnije i ubačaj Baturine na koncu dolazi do Oršića, ali ovaj put je njegov pokušaj blokirao Sahiti.

Baturina je u 67. minuti nadmudrio nonšalanatnog Eleza kraj aut linije nakon čega je uputio opasan ubačaj ispred gola Hajduka, no obrana domaćih čisti opasnost. Međutim nakon toga se aktivirao VAR koji je pozvao suca Pajača na pregled situacije u kojoj su u duelu bili Awaziem i Petković, a on je nakon pogleda snimke odlučio pokazati na bijelu točku što je izazvalo prosvjede s klupe Hajduka koji su rezultirali crvenim kartonom za pomoćnog trenera Gorana Karoglana. Siguran izvođač kaznenog udarca bio je sam Petković koji je loptu poslao u jednu, a Sentića u drugu stranu.

U 87. minuti udarac Mlakara nakon brze akcije Hajduka završava u bloku gostujućeg braniča.

Zbog nekoliko prekida uzrokovanih bakljadom te VAR provjerom utakmica je produžena osam minuta. U prvoj od njih nakon ubačaja iz kornera lopta je prošla kroz peterac Dinama, no nitko od domaćih igrača nije uspio reagirati.

Gosti su pak šansu imali u 95. minuti kada je Bočkaj dočekao odbijenu loptu na vrhu šesnaesterca, ali je potom loše pucao. U 98. je pak s desetak metara iskosa šutirao Drmić za sigurnu obranu Sentića.

Četrnaesta dionica nastavlja se sutra kada se sastaju Lokomotiva i Gorica te Varaždin i Osijek.