Priprema se ‘otpuštanje sile’ u središnjem trnu Orlandova stupa

Autor:

15.08.2015., Dubrovnik - Orlandov stup nalazi se na Stradunu ispred crkve sv. Vlaha gdje je nekoc bio stup srama. Kameni stup na kojem je uklesan srednjovjekovni ratnik u oklopu s macem i stitom simbol je slobode dubrovacke i na njemu se za svecanosti uvijek vila zastava Republike, a s njegova postolja citali su se vladini proglasi i obavijesti puku. Mjera za duzinu, dubrovacki lakat, mjerila se po duzini vitezove podlaktice koja iznosti 51,2 cm. Spomenik, koji je postavljen 1418. godine izradio je talijanski kipar Bonino iz Milana, a za njega je vezana legenda o srednjovjekvnom legendarnom junaku Orlandu (Rolandu) koji je pomogao osloboditi Dubrovnik od opsade Saracena u 8. stoljecu. "nPhoto: Marko Lukunic/PIXSELL

Marko Lukunic/PIXSELL

Hrvatski restauratorski zavod započeo je pripremne radove za zahvat ‘otpuštanja sile u središnjem trnu’ Orlandova stupa u Dubrovniku, koji će se postupno obaviti u više etapa tijekom idućih mjeseci, izvijestilo je u petak Ministarstvo kulture i medija.

Orlandov stup, najstarija je sačuvana javna skulptura u Dubrovniku, a prema ugovoru ga je 1418. isklesao talijanski kipar Bonino iz Milana uz pomoć Antuna Dubrovčanina.

Iz Ministarstva su objasnili kako pripremni radovi podrazumijevaju postavljanje uređaja za praćenje ponašanja pukotina na Orlandovu stupu, prilikom zahvata otpuštanja sile (reducirani monitoring) i preventivno-sigurnosno podupiranje stupa.

„Privremeni sigurnosni podupirači i reducirani monitoring na Orlandovom stupu zadržat će se tijekom ljetnog razdoblja. Svi postupci će biti odrađeni prema smjernicama i zaključcima stručnog tima za određivanje daljnjeg pristupa problematici sanacije postojećih oštećenja“, ističu iz Ministarstva.

Grad Dubrovnik je, u suradnji s Ministarstvom kulture i medija, angažirao Hrvatski restauratorski zavod (HRZ) i međunarodne stručnjake kako bi utvrdili razmjere oštećenja Orlandova stupa te treba li spomenik zbog zaštite ukloniti ili restaurirati.

Statičkim nadzorom, koji se od lipnja 2019. do listopada 2022. godine provodio u suradnji HRZ-a i Laboratorija za ispitivanje konstrukcija Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, utvrđeno je kako se taj spomenik na dubrovačkoj Luži neće uklanjati, već restaurirati.

Na rad pukotina djeluju ambijentalne temperaturne promjene

Analizom podataka utvrđeno je kako se pukotine na spomeniku šire od ožujka do rujna. Na rad pukotina djeluju ambijentalne temperaturne promjene, a ne vraćaju se na početno nulto stanje izmjereno na početku monitoringa.

„Zaključeno je da je progresija oštećenja potaknuta radom različitih materijala i centralnog trna koji je u posljednjoj intervenciji ugrađen u jezgru stupa. Rast pukotina je linearan, s prosječnim godišnjim prirastom od 0,04 milimetra“, ističu iz Ministarstva kulture i medija.

Oštećenja na spomeniku će se sanirati, a pukotine zapuniti kako bi se kamen površinski stabilizirao, a reljef zaštitio.

Simbol slobode i opstojnosti Dubrovačke Republike 

Orlandov stup, simbol slobode i opstojnosti Dubrovačke Republike, najstarija je sačuvana javna skulptura u Dubrovniku.

Riječ je o jednom od najvrijednijih kiparskih spomenika i ključnih urbanističkih i društvenih orijentira Dubrovnika. kojeg je prema ugovoru iz 1418. isklesao talijanski kipar Bonino iz Milana uz pomoć Antuna Dubrovčanina.

Na stupu se vijorila zastava Dubrovačke Republike, glasnici su na stubama spomenika objavljivali odredbe i obavijesti, a kod stupa su se izvršavale i kazne. Mjera za dužinu ‘dubrovački lakat’ mjerio se po dužini Orlandove podlaktice – 51,2 centimetra. Orlando je prvotno bio okrenut prema istoku. Oluja je 1825. godine srušila spomenik, a popravljen je i vraćen na trg Luža tek 1878., ali prema sjeveru.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.