Princ Charles izrazio duboko žaljenje zbog ropstva u Commonwealthu

Autor:

epa07144567 (FILE) - Britain's Prince Charles looks on during the Opening Ceremony of the XXI Commonwealth Games in Carrara Stadium, on the Gold Coast, Australia, 04 April 2018  (reissued 06 November 2018). Prince Charles turns 70 on 14 November 2018.  EPA/DEAN LEWINS  AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT *** Local Caption *** 54345012

Britanski princ Charles izrazio je duboko žaljenje zbog ropstva u govoru pred čelnicima zemalja Commonwealtha u Ruandi i priznao da su temelji te organizacije izgrađeni na tom bolnom periodu povijesti.

Commonwealth okuplja 54 zemlje nastale iz Britanskog Carstva i čini otprilike trećinu čovječanstva te se predstavlja kao savez jednakih partnera, no neke zemlje članice već duže vrijeme pozivaju na obračun s kolonijalnom prošlošću.

„Želim priznati da korijeni našeg suvremenog saveza sežu do najbolnijih perioda naše prošlosti“, kazao je Charles na otvaranju dvodnevnog okupljanja čelnika Commonwealtha u Kigaliju.

„Ne mogu opisati dubinu tuge koju osjećam zbog patnje koju su mnogi preživjeli, dok nastavljam produbljivati svoje znanje o dugotrajnim utjecajima ropstva.“

Britanija i druge europske zemlje između 15. i 19. stoljeća porobile su više od 10 milijuna Afrikanaca i preko Atlantika ih prevezli kako bi mogli raditi na plantažama na Karibima, Sjevernoj i Južnoj Americi. Mnogi su putem i umrli.

Među zemljama Commonwealtha su i zapadnoafričke zemlje Nigerija i Gana, gdje su robovi bili zarobljeni, ali i 12 karipskih nacija u kojima su proveli ostatke svojih života.

Britanski zakon o deportaciji azilanata

Commonwealth se nije ranije javno izjasnio po pitanju prošlosti ropstva. Neki karipski ministri pozvali su na raspravu o tome, a kao posebno važno nametnulo se pitanje odšteta koje Charles nije spominjao u govoru.

Paul Kagame, predsjednik Ruande koja se Commonwealthu priključila 2009., kazao je da je „činjenica što se ovaj susret održava u Ruandi, novoj članici koja povijesno nije bila povezana s Britanskim Carstvom, dobar pokazatelj da nastavljamo biti dio Commonwealtha da bismo pokrenuli promjene u svijetu“.

Na summitu će se razmotriti zahtjevi bivših francuskih kolonija Togo i Gabon za pridruživanje Commonwealthu, što je znak slabljenja francuske sfere utjecaja u Africi.

Ranije ovog mjeseca iz 24 udruga civilnog društva, među kojima je i Human Rights Watch, kazali su da će mandat Commonwealtha za ljudska prava biti narušen ako se čelnici tijekom ovog sastanka ne osvrnu na stanje u Ruandi.

Kažu da je vlada Ruande odgovorna za zlostavljanje, mučenje i uznemiravanje disidenata, što Ruanda negira.

U centru pažnje je i kontroverzni britanski zakon o deportaciji azilanata, za koji je Charles kazao da je „zastrašujuć“, kako prenose britanski mediji. Premijer Boris Johnson i Kagame su taj zakon branili.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.