Prije 70 godina prvi je put osvojen Mount Everest

Autor:

Wikimedia Commons

Dan 29. svibnja 1953. možda je najznačajniji datum u povijesti ljudskog osvajanja planina. Tog su dana, naime, prvi ljudi u povijesti osvojili najviši vrh svijeta Mount Everest. Bili su to Novozelanđanin Edmund Hillary i Tenzing Norgay, nepalski šerpa (vodič kroz planine Himalaja). Mount Everest se nalazi u istočnim Himalajama na granici Kine i Nepala, a visok je 8848 m. Dobio je ime po velškom pukovniku Georgu Everestu. Na nepalskom jeziku ime ovog vrha je Sagarmatha, a znači „glava neba“.

Slava za taj podvig pripala je Edmundu Hillaryju i njegovom nepalskom Šerpi Tenzingu Norgayu. Hillary je kao Novozelanđanin svoja prva iskustva u penjanju stekao na novozelandskim planinama gdje su snimane poznate scene iz „Gospodara prstenova“. Hillary je bio skroman čovjek i nije želio sebe isticati. Govorio je da su on i Tenzing Norgay istovremeno došli na vrh. Kasnije, Tenzing je u svojoj knjizi priznao da je ipak Hillary prvi stupio nogom na vrh. Na vrh su došli u 11 sati i 30 minuta prijepodne. Hillary je uzeo fotoaparat i napravio slavnu fotografiju Tenzinga na „krovu svijeta“.

Edmund Hillary bio je član ekspedicije koja 1951. nije uspjela u pohodu na Mount Everest. Bio je veliki dobročinitelj i pomogao je u Nepalu sagraditi brojne bolnice i škole. Godine 1975. smrtno stradaju njegova supruga Louise i kćer Belinda u nesreći aviona u blizini Katmandua (Nepal), a Hillary se ženi drugi put i usprkos tragediji nastavlja sa svojim dobročiniteljskim djelovanjem. Umro je 2008. godine.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.