Prije 38 godina Maradona je započeo jednu od najžešćih tučnjava na nogometnim terenima

Youtube screenshot

Kada iz današnje perspektive pogledate tučnjavu koja je izbila tijekom finala španjolskog Kupa Kralja odigranog prije 38 godina, 5. svibnja 1984., vjerojatno se pitate kako je moguće da su ti igrači, predvođeni Diegom Maradonom, izašli iz svega bez višegodišnjih kazni.

Utakmicu Barcelone i Athletic Bilbaa, završena pobjedom Baska s 1-0, obilježila je tučnjava koja se dogodila nakon zadnjeg sučeva zvižduka. Teško je uopće opisati intenzitet te makljaže, tako nešto se sada eventualno, ali samo ponekad, može vidjeti tijekom navijačkih obračuna na nekim livadama.

Sve je zapravo počelo godinu ranije kad je Andoni Goikoetxea slomio gležanj Diegu Maradoni a sama utakmica je prolazila u grubostima za koje bi se danas  podijelilo toliko crvenih kartona da bi utakmica do poluvremena vjerojatno već bila prekinuta zbog premalog broja igrača na terenu. Međutim, sudac Angel Franco Martinez je pokazao samo sedam žutih kartona, što bi trebalo ukazati da se radilo o „kamilici“ od utakmice.

Bilbao je do pobjede došao golom Endike u 14. minuti, a nakon završetka odmah nije uslijedilo slavlje baskijskih igrača i navijača nego opća tučnjava. Krenuo je Maradona udarcem koljenom u glavu Miguela Angela Sole, igrača s klupe koji nije ulazio u igru i kojega je Argentinac ovim jednim udarcem poslao u nesvijest. Što se dalje događalo teško je opisati, zato pogledajte priloženi video.

Za Maradonu je to bio kraj u Barceloni, na ljeto je prodan u Napoli. Bilbao je tada imao sjajnu generaciju koju su predvodili Zubizarreta, Goikoetxea i Dani a tada su osim Kupa osvojili i prvenstvo.