Preminula matematičarka Katherine Johnson opisana u filmu “Skrivene brojke”

Autor:

epa08244298 A undated handout photo made available by NASA on 24 February 2020, showing NASA research mathematician Katherine Johnson. Katherine Johnson contributed to various NASA projects, including calculating the trajectory of Alan Shepard's flight in 1961, the first American in space. Johnson according to NASA also 'verified the calculations made by early electronic computers of John Glenn's 1962 launch to orbit and the 1969 Apollo 11 trajectory to the moon'. Reports on 24 February 2020 state Katherine Johnson has died aged 101.  EPA/NASA  HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

EPA/NASA

Katherine Johnson, crnkinja i briljantna matematičarka koja je imala jednu od ključnih uloga u slanju ljudske posade na Mjesec i čiji je geniji prikazan u filmu “Skrivene brojke”, preminula je u ponedjeljak u 101. godini, objavila je NASA.

“NASA je s tugom primila vijest da je Katherine Johnson preminula jutros u 101. godini života. Ona je heroj Amerike i njezina pionirska ostavština nikada neće biti zaboravljena”, navodi se u priopćenju.

Bivši predsjednik Barack Obama dodijelio joj je 2015. Predsjedničku medalju slobode. Na dodjeli nagrada dužnosnik NASA-e je rekao da se radi o jednom od “najvećih umova ikada kojim se mogu dičiti naša agencija i naša zemlja”.

Johnson je u NASA-i provela 33 godine i radila je na misijama Merkur i Apollo.

Njezin lik, kao i likovi njezinih crnih kolegica Dorothy Vaughan i Mary Jackson, utjelovljen je u filmu “Skrivene brojke” iz 2016. koji je bio nominiran za Oscara.

One su pomogle Americi pobijediti u svemirskoj utrci sa suparničkim Sovjetskim Savezom i istodobno ubrzale borbu za jednaka prava i prilike.

Kritičari su bili oduševljeni filmskom pričom o vizionarskom trojcu žena koji je nadišao rod, rasu i profesionalne granice na putu prema pionirskim letovima u svemir.

Johnson je odrasla u Zapadnoj Virginiji u razdoblju u kojem su prilike za crnce zbog segregacije bile ograničene, no njezina nadarenost za matematiku nije prošla nezapaženo te su se roditelji odselili u gradić u kojem je postojala gimnazija i za crnce.

Već s 15 godina primljena je na državno sveučilište  West Virginia State College gdje je i diplomirala matematiku u francuski.

Nakon profesorske karijere zaposlila se 1953. u Nacionalnom savjetodavnom odboru za aeronautiku, instituciji koja je bila preteča NASA-e, zajedno s desetak drugih crnih žena.

U NASA-i je radila do umirovljenja 1986.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.