Pravobraniteljica i nadbiskup upozoravaju na važnost suzbijanja nasilja

Autor:

hina

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić i nadbiskup đakovačko-osječki Đuro Hranić upozorili su u četvrtak, u povodu ubojstva socijalna radnice Blaženke Poplašen i ranjavanja pravnika Ivan Pavića u Đakovu, na važnost suzbijanja nasilja u društvu i bolju zaštitu socijalnih ranika.

Pravobraniteljica Ljubičić u priopćenju ističe da bi svi dionici u sustavu, posebice policija, državno odvjetništvo i pravosuđe, ali i mediji, političari i obrazovni sustav trebali svoje djelovanje prilagoditi najboljim međunarodnim praksama suzbijanja nasilja.

Posjedovanje i nabavka oružja jedan od glavnih znakova za uzbunu

To prvenstveno znači osiguranje učinkovitih preventivnih mehanizama, nultu toleranciju na nasilje, posebice kroz penalnu politiku i pravosuđe, osiguranje kontinuirane i sustavne izobrazbe na svim društvenim razinama, kao i uvođenje redovitih treninga i edukacija za sve dionike sustava, posebice za profesionalce na tom području.

Pravobraniteljica upozorava kako resorna nesuradnja i nekoordiniranost uz nepravodobno reagiranje na alarmantne čimbenike kod nasilja, a posjedovanje i nabavka oružja je svakako jedan od glavnih znakova za uzbunu sustava, predstavlja jedan od glavnih propusta koji vrlo često dovode do ubojstava žena.

Iako se kod zločina u Đakovu ne radi o rodno uvjetovanom nasilju, Ljubičić upozorava da su djelatnici centara za socijalnu skrb najčešće izloženi napadima nasilnika, pa je zbog toga neophodno osvješćivanje javnosti o rodno uvjetovanom nasilju kao društvenom problemu koji prelazi granice obitelji i doma.

Izobrazba o načinima mirnih rješavanja konflikata

Stoga poziva sve uključene u sustav prevencije nasilja nad ženama da slučajeve teškog i besmislenog nasilja shvate kao konačni okidač za sveobuhvatnu izmjenu i unaprjeđenje zakonodavnog okvira, ali i kao odraz odgovornosti nadležnih prema zaštiti prava i dobrobiti svih  građana.

U tom smislu trebalo bi intenzivirati sustavnu izobrazbu, posebice među djecom, o umijećima i načinima mirnih rješavanja konflikata, svijest o važnosti i značaju ljudskih prava, senzibilitet za toleranciju prema drugima i drugačijima te osjećaj za rodnu i spolnu ravnopravnost.

Pravobraniteljica također podržava prijedlog da se izmjenama Kaznenog zakona osigura status službene osobe za zaposlenike centara za socijalnu skrb i odgojno-obrazovnih institucija.

Nadbiskup Hranić upozorio je pak na važnost socijalnih službi i veliku zahtjevnost i delikatnost njihova rada, zbog čega je cijela zajednica pozvana pružiti adekvatna sredstva i oblikovati što jasniji i učinkovitiji sustav potreban za njihov rad.

Nadbiskupija spremna doprinijeti prevenciji i promicanju općeg dobra 

U to je uključeno i pitanje sigurnosti i zaštite samih socijalnih radnika, koji često dolaze u osjetljive i rizične situacije, od onih duboko emotivnih do nasilničkoga ponašanja, koje treba obuzdati i zaustaviti.

Sve to iziskuje mnogo veću pozornost i sustavniju umreženost djelovanja ustanova i službi koje su, uz centre za socijalnu skrb, uključene u rješavanje teških i osjetljivih životnih stanja sve većeg broja osoba, ističe Hranić.

Đakovačko-osječka nadbiskupija nastojat će kroz svoje redovito pastoralno djelovanje, a osobito preko doprinosa svojih ustanova i službi (dva bračna i obiteljska savjetovališta, savjetovalište za žrtve obiteljskoga nasilja i dr.) pružati konkretni obol u traženju najprikladnijih rješenja, kroz razne oblike preventivnog djelovanja i promicanja općeg dobra.

S posebno dubokim osjećajem solidarnosti, izražavamo svoju spremnost i nadalje, još više i sustavnije, partnerski surađivati s drugim ustanovama brige za čovjeka u podizanju kulture života u našem društvu, poručuje nadbiskup.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.