Podignuta optužnica protiv dvojice turskih državljana: Krijumčarili migrante iz BiH u Hrvatsku

Autor:

22.10.2020., Zvornik, Bosna i Hercegovina - Rijeka Drina prirodna je granica izmedju BiH i Srbije, takodjer i posljednja rijeka koju migranti moraju prijeci kako bi se domogli BiH, a kasnije Hrvatske i EU. U Zvorniku i regiji granicna policija pokriva oko 130 km granice, a po sistematizaciji GPBiH trenutno nedostaje vise od 300 policijskih sluzbenika za obavljanje redovnih aktivnosti u nadzoru granice i cak 1300 policijskih sluzbenika kako bi se adekvatno odgovorilo na zastitu granice u migrantskoj krizi. S ciljem nadilazenja problema kadrovske ne popunjenosti, kontinuirano se kao ispomoc GPBiH angaziraju policijski sluzbenici Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH i Drzavne agencije za istrage i zastitu BiH, te Ministarsvo unutrasnjih poslova Republike Srpske. Prema podaci IOM-a u BiH je ove godine uslo 13,350 migranata, a prema podacima GPBiH, oni su odvratili 10,449 migranata i otkrili 35 kaznenih djela "krijumcarenje ljudi". S dolaskom jeseni, tranzit migranata iz Srbije u BiH je sve manji zbog hladnog vremena i visokog vodostaja Drine, ali migranti se vracaju u Srbiju, zbog boljih prihvatnih centara. Policija kontrolira zeljeznicki most, jedinu kopnenu granica sa Srbijom u ovoj regiji (osim granicnog prijelaza) na kojoj migranti pokusavaju ilegalno prijeci granicu. Photo: Armin Durgut/PIXSELL

Ilustracija: Armin Durgut/PIXSELL

Tužiteljstvo BiH u utorak je podignulo novu optužnicu zbog krijumčarenja migranata, a ovoga puta optuženi su Turci koji su ilegalno  prebacivali migrante u Hrvatsku.

Kako je potvrđeno iz sjedišta Tužiteljstva BiH, optužnica je podignuta protiv Murata Gulera (26) i Nihata Bayrama (49), a obojica su u pritvoru u BiH.

Optužnica ih tereti da su potkraj kolovoza sudjelovali u pokušaju organiziranje nedopuštenog prelaska granice između BiH i Hrvatske.

Kod prijelaza Gorica pokušali su prebaciti 13 migranata, također državljana Turske.

Pritom ih je na samoj graničnoj crti kod Posušja otkrila zajednička ophodnja hrvatske i bosanskohercegovačke granične policije.

BiH i Turska imaju bezvizni režim pa turski državljani mogu bez ograničenja ulaziti u tu zemlju, što uključuje i one koji namjeravaju ilegalno nastaviti put ka EU.

Hrvatski premijer Andrej Plenković opetovano je upozoravao na činjenicu da BiH kao i Srbija moraju uskladiti vizni režim s onim koji vrijedi u Europskoj uniji kako bi se na taj način spriječio rizik ilegalnih migracija.

“Ne može se doći u zračnu luku u Beograd ili u Sarajevo i nakon toga se od turista pretvoriti u nezakonitog migranta”, izjavio je Plenković kada je potkraj rujna komentirao ovaj problem.

Osim s Turskom, BiH i Srbija bezvizni režim imaju i s Kinom te Rusijom, kao i s nekim državama Arapskog zaljeva iz kojih također pristižu migranti.

Šef Delegacije EU u BiH Johan Sattler pojasnio je kako je u slučaju te zemlje sporan bezvizni režim s osam država.

Vlasti u Sarajevu i Beogradu za sada ne pokazuju namjeru da ukinu te bezvizne režime pravdajući to nacionalnim interesima odnosno bliskim vezama s državama iz kojih pristižu ilegalni migranti.

Razbijen lanac krijumčara ljudi u BiH, zaplijenjeni turski dokumenti

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.