Počeo veliki EU projekt očuvanja riječne kornjače na jugu Hrvatske

Autor:

31.07.2022.,Sibenik - Jedina ziva fontana u Hrvatskoj nakon sanacija na sedrenoj tvorbi koja se pocela urusavati ponovo zivi. Ova sibenska turisticka atrakcija sagradjena 1931. godine ispred zupne crkve Gospe van Grada, sa sedrom donesenom sa Skradinskog buka raste vise od 90 godina i ocekivao se ovakav razvoj. Sada je sigurna, oporavlja se, vratila se zelena boja, kornjace uzivaju, a drustvo im prave ribe. Turisti se obavezno zaustavljaju i fotografiraju ovu prirodnu i turisticku ljepotu.  Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Dusko Jaramaz/PIXSELL

Počeo je veliki projekt očuvanja riječne kornjače na jugu Hrvatske, vrijedan je 2.131.407 eura od čega 60 posto sufinancira EU kroz program LIFE te s 267.731 eura Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a provodit će se do listopada 2026. godine.

Cilj projekta “LIFE for Mauremys – Riječna kornjača – očuvanje krovne vrste sredozemnih vlažnih staništa u Dubrovačko-neretvanskoj županiji” je očuvanje riječne kornjače unutar područja Natura 2000 na jugu Hrvatske, priopćio je u petak zagrebački Zoološki vrt.

Riječna kornjača spada među najugroženije gmazove u ovom dijelu Europe. U Hrvatskoj, gdje je strogo zaštićena vrsta, rasprostranjenost joj je ograničena na južni dio zemlje. Tamo obitavaju njezine četiri izolirane populacije koje predstavljaju sjeverozapadni rub areala vrste.

Iako riječna kornjača nastanjuje širok raspon slatkovodnih staništa, nedavnim je istraživanjima zabilježen drastičan pad brojnosti populacija u usporedbi s podacima iz 80-ih godina prošlog stoljeća.

U sklopu projekta poboljšat će se kvaliteta staništa riječne kornjače na lokacijama: delta Neretve, Gornji Majkovi, selo Prljevići, Konavosko polje te jugoistočni dio poluotoka Pelješca, to jest Stonsko polje.

U zagrebačkom Zoološkom vrtu uspostavit će se i provoditi ex-situ uzgojni program. Izgradit će se i urediti poseban prostor te napraviti potrebni protokoli, a izleženi mladunci bit će pušteni u obnovljeno i osigurano stanište riječne kornjače u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Predviđeno je da se u prirodu pusti 40 mladunaca.

Tijekom projekta iz staništa riječne kornjače uklanjat će se invazivne strane biljne i životinjske vrste, gnjezdilišta će se osiguravati od predatora, razvit će se novi tipovi mreža kako bi se smanjila smrtnost riječne kornjače prilikom usputnog lova, a u suradnji sa zemljoposjednicima reducirat će se invazivna poljoprivredna praksa.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.