‘Bože, čuvaj kralja!’: Okrunjeni Charles III. i Camilla. Povorka stigla u Buckinghamsku palaču

Autor:

epa10611751 Attendees watch a public screening at a cottage house of the English garden at the Gardens of the World park in Berlin, Germany, 06 May 2023. Fans and interested persons were invited to attend the coronation event of Britain's King Charles III and the Queen Consort Camilla at the Gardens of the World park (Gaerten der Welt).  EPA/CLEMENS BILAN

EPA/CLEMENS BILAN

Obred krunidbe britanskog kralja Charlesa III. počeo je u podne u Westminsterskoj opatiji i kruna svetog Edvarda, zlatni, sveti simbol monarhove vlasti koji se koristi samo jednom tijekom vladavine bit će postavljena na njegovu glavu u 13 sati uz uzvike “Bože, čuvaj kralja”.

Neposredno prije početka obreda u opatiju su ušli članovi kraljevske obitelji, među kojima brat i sestra kralja Karla, princ Andrew i princeza Anne te njegov sin princ Harry.

Zadnji su u opatiju ušli kraljica Camilla, potom kralj Charles III. te prijestolonasljednik princ William i njegova supruga Catherine, princeza od Walesa. Nakon njihova ulaska zatvorena su vrata opatije.

Kralj je svečano obećao da će vladati pravedno i pridržavati se Božjih zakona. “Ja Charles svečano obećavam i izjavljujem da sam vjeran protestant i da ću podupirati propise u skladu sa svojim ovlastima i prema zakonu”, rekao je kralj.

Kralj je pomazan. Ovo je najvažniji čin ceremonije jer njime kralj postaje pomazanik, onaj koji ima pravo vladati. Charles III. pomazan je maslinovim uljem pomiješanim s tajnim sastojcima kojim je pomazana i Elizabeta II. Nakon pomazanja kralj je dobio i posebne regalije koje predstavljaju njegovu svjetovnu snagu i moć. Prinošenje svake regalije praćeno je molitvom jer kralj prihvaćenjam regalija prihvaća elemente svoje moći.

Britanski premijer Rishi Sunak tijekom ceremonije pročitao je odlomak iz Biblije.

Princ William dao je odjevni predmet poznat kao Stole Royal. To je jedini novi odjevni predmet koji će kralj danas koristiti. Kralju su uručeni orb i žezlo, a potom je okrunjen. “Kralju kraljeva i gospodaru svih gospodara, blagoslovi ovu krunu i posveti slugu svoga Charlesa na čiju je glavu danas polažeš”, rekao je nadbiskup uzimajući krunu koju je položio na kraljevu glavu.

Desetak minuta nakon Charlesa, okrunjena je i Camilla, supriga britanskog kralja. Kralj i kraljica okrunjeni su pred oko 2000 ljudi, od stranih čelnika i članova kraljevske obitelji do izabranih dužnosnika i predstavnika civilnog društva.

Okupljeni u opatiji prisegnuli su na odanost kralju. “Bože, čuvaj kralja Charlesa! Živio kralj Charles! Neka kralj živi vječno!”

Očekuje se da će novookrunjeni britanski kralj i kraljica Camilla mahnuti s balkona Buckinghamske palače okupljenom mnoštvu, nastavljajući tako tradiciju od krunidbe Eduarda VII. 1902. godine. Oko 14:35 sati povorka je stigla u palaču.

Zamršeni rituali i ceremonije

Veći dio dvosatne anglikanske službe, koju će voditi nadbiskup Canterburyja Justin Welby, nalikuje onima za 39 ranijih monarha okrunjenih u Westminsterskoj opatiji od 1066. godine.

No dok mnogi zamršeni rituali i ceremonije priznavanja Charlesa kao “neupitnog vladara” svog naroda ostaju, kralj je nastojao osvježiti druge aspekte službe.

Prvi put su tu žene biskupi, a vjerski poglavari britanskih nekršćanskih religija i njihovih keltskih jezika imat će istaknutu ulogu.

Kardinal Vincent Nichols postat će prvi katolički biskup koji će imati formalnu ulogu u krunidbi britanskog monarha od reformacije, kada blagoslovi kralja Charlesa III tijekom ceremonije u Westminsterskoj opatiji.

EPA/Martin Divisek

Događaju će nazočiti papinsko izaslanstvo predvođeno kardinalom Pietrom Parolinom, državnim tajnikom Svete Stolice, prvim papinskim predstavnikom koji sudjeluje na britanskoj krunidbi u gotovo 500 godina.

Kao kralj, Charles je poglavar Engleske crkve, ali na čelu je vjerski i etnički raznolikije zemlje od one koju je njegova majka naslijedila u sjeni Drugog svjetskog rata.

Nastojao je da kongregacija više od 2000 vjernika na krunidbi bolje odražava britansko društvo, pozivajući obične članove javnosti da sjede uz šefove država i druge kraljevske obitelji.

Hrvatsku će na krunidbi predstavljati šef diplomacije Gordan Grlić Radman.

Interes za biološku raznolikost i održivost

Teme krunidbe odražavaju Charlesov cjeloživotni interes za biološku raznolikost i održivost. Sezonsko cvijeće i lišće s vjetrovitog otoka Skye u sjeverozapadnoj Škotskoj do Cornwalla na vrhu jugozapadne obale Engleske ispunit će opatiju. Zabranjena je plastika za jednokratnu upotrebu i cvjetna pjena, a sve će cvijeće biti donirano dobrotvornim organizacijama za pomoć starijima i ugroženima.

Osim krune svetog Edvarda  kralj će na kraju svečanosti nositi i imperijalnu državnu krunu koja je posljednji put viđena u rujnu prošle godine na sprovodu kraljice Elizabete II. Na toj kruni je i dijamant Cullinan II, drugi najveći kamen izrezan iz dijamanta Cullinan za koji se tvrdi da je najveći dijamant ikad pronađen.

EPA/Andy Rain

Kraljica Camilla nosit će krunu kraljice Marije, ukrašenu s 2200 dijamanata.

Kontroverzni dijamant Koh-i-Noor, koji je Britanska istočnoindijska kompanija uzela 1849., više se ne nalazi na toj kruni.

Nekoliko žezla osnažit će simboličku važnost događaja. Najpoznatije od njih je žezlo s križem koje predstavlja monarhovu svjetovnu moć i dobro upravljanje. Na vrhu tog žezla je Cullinan I, najveći brušeni bezbojni dijamant na svijetu.

Charles će držati i zlatnu kraljevsku jabuku urešenu dijamantima, smaragdima, rubinima, safirima i biserima, s ametistom i križem.

Na ceremoniji će biti i srebrni križ koji sadrži komadiće drveta za koje Vatikan tvrdi da su bile na križu na kojem je raspet Isus Krist. Kraljevskoj obitelji te je komadiće darovao papa Franjo.

Krunidbeno prijestolje, izrađeno od hrasta za kralja Eduarda I. 1300. godine, vjerojatno je najstariji komad namještaja u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Pod njim se nalazi takozvani Kamen sudbine, drevni simbol škotske monarhije koji je Eduard I. zaplijenio 1296. godine. Taj kamen vraćen je u Edinburgh 1996., no sad je ponovo privremeno u Londonu kako bi se koristio u ceremoniji.

Glazbu odabrao Charles

Na krunidbenoj svečanosti će se izvoditi glazba koju je osobno odabrao Charles III.

Dvanaest skladbi skladano je posebno za tu priliku, uključujući  jednu slavnog skladatelja Andrewa Lloyda Webera, a u opatiji će se svirati i grčka pravoslavna glazba u čast kraljevog oca, princa Phillipa, sina grčkog princa.

Među paževima u Westminsterskoj opatiji bit će Charlesov unuk princ George, uz Camilline unuke.

Nadbiskup od Canterburyja će od kralja će tražiti potvrdu da će tijekom vladavine poštivati zakon i Englesku crkvu. Kralj će staviti ruku na Evanđelje i to obećati.  Karlo će potom prisegnuti i da je „vjerni protestant“.

Charles će tijekom ceremonije skinuti svečanu odoru i samo u košulji sjediti na krunidbenom prijestolju gdje će biti pomazan, čime će biti naglašen duhovni status suverena koji je i čelnik Engleske crkve.

EPA/LPhot James Clarke

Nadbiskup će posebno ulje iz zlatne ampule u obliku orla izliti na krunidbenu žličicu prije no što će pomazati kralja crtajući križ na njegovoj glavi, prsima i rukama.

Ampula je izrađena za krunidbu kralja Karla II. u 17. stoljeću, ali joj oblik odgovara ranijoj verziji iz legende u kojoj se Djevica Marija ukazala svetom Tomi Becketu u 12. stoljeću, dajući mu zlatnog orla iz kojeg će se pomazivati budući engleski kraljevi.

Krunidbena žličica puno je starija te jer je preživjela namjeru Olivera Cromwella da uništi sve regalije.

Ulje je proizvedeno od maslina ubranih na Maslinskoj gori u Jeruzalemu te je posvećeno na posebnoj ceremoniji u bazilici Svetog groba. Prije pomazanja oko kraljeve stolice postavit će se zaslon kako bi ga se sakrilo od pogleda, u trenutku koji se smatra najsvetijim dijelom ceremonije. Nakon što nadbiskup okruni kralja zvona opatije zvonit će dvije minute.

Prva krunidba od 1953.

Fanfare će se oglasiti londonskom Westminsterskom opatijom, a svečani plotuni odjeknut će kopnom i morem kako bi obilježili prvu krunidbu britanskog monarha od 1953.  i tek petu od 1838.

Na kraju ceremonije kralj će sjesti na prijestolje.

Tradicionalno bi pred kralja tada pripadnici plemstva i kraljevske obitelji trebali kleknuti, odati mu počast i poljubiti desnu ruku. No za Charlesa III. to će učiniti samo njegov sin, princ William.

Nakon Charlesa, okrunjena će biti i supruga Camilla, iako ona neće morati položiti prisegu. U završnom dijelu ceremonije kralj i kraljica će se pričestiti, što je glavni dio bogoslužja kršćanske crkve.

EPA/Martin Divisek

Sići će sa svojih prijestolja i ući u kapelu svetog Eduarda, smještenu iza glavnog oltara. Tamo će Karlo skinuti Eduardovu i staviti Imperijalnu državnu krunu, koja se, na primjer, nosi i na otvorenju godišnjeg zasjedanja parlamenta.

Potom će se pridružiti povorci u izlazu iz opatije, popraćenoj nacionalnom himnom. Okrunjeni par zatim će se istom rutom vratiti u Buckinghamsku palaču,

Nakon krunidbe počinje  parada od više tisuća vojnika i konjanika ulicama glavnog grada.

Charles (74) je kralj od smrti svoje majke kraljice Elizabete II u rujnu prošle godine, nakon sedam desetljeća prijestolonasljedničkog staža.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.